BYTČA. Prach, blato, hluk a všadeprítomné stavebné mechanizmy obťažovali v minulých mesiacoch život obyvateľom Hvozdnice, Štiavnika, Kolárovíc, Petrovíc, Veľkého Rovného Kotešovej, ale aj miestnej časti Bytče Hliník nad Váhom a Malá Bytča. Po 24 mesiacoch prác ohlásil prevádzkovateľ vodovodnej a kanalizačnej siete ukončenie prác. Predsedníčka predstavenstva spoločnosti SEVAK Žilina Tatiana Štrbová priznala, že obdobie výstavby nebolo ľahké. „Bohužiaľ, vodovody a kanalizácie sa nedajú stavať po stĺpoch, nedajú sa viesť len tak po zemi, musí sa kopať, čiže jednoducho bolo blato, prach, boli znemožnené prístupy do úzkych cestičiek. Ale ľuďom to vynahradí komfort, ktorý nastane po kolaudácii, keď sa budú môcť napojiť na asi 2-tisíc vodovodných prípojok a viac ako 2700 kanalizačných prípojok. 22-tisíc obyvateľov regiónu bude napojených na verejnú kanalizáciu a nebude mať problém s odpadovými vodami.“
Už čoskoro sa budú môcť okrem obyvateľov šiestich obcí napojiť na kanalizáciu aj asi dve tisícky obyvateľov v bytčianskych mestských častiach Malá Bytča a Hliník nad Váhom. Primátor Bytče Miroslav Minárčik tvrdí, že ľudia prijímajú investíciu do kvality života a ekológie veľmi pozitívne. „Je to veľké plus pre životné prostredie. Vieme v akom stave sa vypúšťali odpadové vody do potokov a toto už je minulosťou.“

V bytčianskej doline vybudovalo stavebné konzorcium v rámci projektu viac ako 54 kilometrov vodovodných sietí a viac ako 67 kilometrov kanalizácie. Až 90 percent kanalizačnej siete leží pod povrchom komunikácií. Miestne komunikácie i hlavné cesty tak výrazne utrpeli. Investori zo Severoslovenských vodární a kanalizácií sľubujú, že cesty dajú do lepšieho stavu, v akom sú teraz. Tatiana Štrbová tvrdí, že hotové sú úpravy komunikácii na štátnych cestách. Na miestnych komunikáciách sa opravy ešte len chystajú. „Nemá význam opravovať iba našu ryhu, ale spolu s obcami sa združujú prostriedky. Predpokladáme, že do zimnej údržby budú hotové všetky komunikácie v celom rozsahu,“ povedala Štrbová. Doplnila, že z projektu majú povinnosť upraviť ryhu, plus 50 centimetrov na každú stranu. „Keďže starostovia obcí nesúhlasili s takýmto riešením a chceli, aby boli cesty v obciach vyriešené kompletne, došlo k dohode. Miestne komunikácie budú doasfaltované.“
Projekt Zásobovanie vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd v okrese Bytča si vyžiadal investíciu 47 miliónov eur. Z tejto sumy zaplatila Európska únia a rozpočet Slovenskej republiky viac ako 60 percent, spoločnosť SEVAK Žilina doplatila necelých 40 percent. Súčasťou investície bola aj rekonštrukcia a intenzifikácia bytčianskej čistiarne odpadových vôd. Vedúci hospodárskeho strediska Kanalizácie Peter Kubalík potvrdil, že rekonštrukciou prešla nielen väčšina objektov, ale aj technológia. „Čistiareň je intenzifikovaná na väčšie množstvo odpadovej vody a väčšie pritekajúce znečistenie. Čistiareň bola intenzifikovaná na 27-tisíc ekvivalentných obyvateľov. Doteraz sa čistila len odpadová voda z Bytče, teraz to bude čistiť aj zo šiestich obcí s vybudovanou kanalizáciou.“

Peter Kubalík priznal, že rekonštrukcia čistiarne odpadových vôd sa robila pre potreby odkanalizovania Bytče a šiestich obcí. Ak by sa v budúcnosti chceli na čistiareň napojiť ďalšie obce regiónu, technológia by zrejme nestačila. „Rezerva nie je veľká. Počíta sa z dovozom fekálií vozidlami z častí obci, kde kanalizácia nie je, ale nejaká veľká rezervná kapacita nie je, pretože čerpanie prostriedkov z Európskej únie bolo len na tento konkrétny projekt odkanalizovania obcí,“ uzavrel Peter Kubalík.