ŽILINA. Už viac ako 65 rokov brázdia po cestách v okolí Žiliny pravidelné autobusové spoje. Stará Praga RND, ktorá má už predvojnovú históriu, ale aj dobre známa a osvedčená Karosa ŠD a Škoda 706 RTO. A v kontraste k nim najnovšie kúsky prímestskej i mestskej autobusovej dopravy z vozového parku akciovej spoločnosti SAD Žilina. Pre starších nostalgia, pre deti dobrodružstvo. Do všetkých pristavených vozidiel mohli návštevníci podujatia „Spoznaj svoj autobus“ nielen vstúpiť, ale vyskúšať si aj prácu šoféra.
Garážmajster Viliam Kysela má na starosti udržať vozový park v prevádzkyschopnom stave. V SAD-ke kedysi riadil historické kúsky. „Oproti minulosti sa zvýšila bezpečnosť a pohodlie pre cestujúcich je neporovnateľné. Nedostatky sú menšie ako v starších vozidlách. Tie novšie sú plné elektroniky. Pri tom stave technických prehliadok, ktoré sa dodržiavajú, sú pomerne spoľahlivé. Kedysi stačilo kladivo, sekáč, veľký kľúč. Dnes je náradie menšie a treba skôr počítač,“ vysvetľoval návštevníkom svoje skúsenosti z technickej prevádzky autobusov.
Dopravné súťaže, maľovanie na tvár, skákací hrad, zábavné fotografovanie i ďalšie aktivity mali najmä u mladých ľudí prebudiť záujem o cestovanie autobusom. „Túto akciu sme zamerali na deti a mládež, z ktorých mnohí už s autobusom neprichádzajú do kontaktu, pretože rodičia ich vozia autom do školy. Pozvali sme ich, aby si prišli pozrieť a spoznať svoj autobus, pretože mnohí ich už nepoznajú. Ukázali sme im, ako sa vozili cestujúci v minulosti a ako sa vozia dnes,“ načrtol zmysel podujatia technicko-prevádzkový riaditeľ spoločnosti SAD Žilina Ľubomír Taška. „Už aj stredoškoláci a vysokoškoláci sa vozia do škôl autom, čo kedysi nebolo. Chceme mladej generácii ukázať, že dnešné autobusy sú moderné, vybavené wifi, sú monitorované a presné. Ten, kto cestuje autobusom, sa správa ekologicky,“ dodal.
Návštevníkov prišli zabaviť zvučné mená. Skupina AYA, folklórny súbor Stavbár, tanečná skupina Lentilky a aj obľúbenec medzi najmladšími návštevníkmi Miro Jaroš. Spevák z Tepličky nad Váhom použil autobus len nedávno. No nie na Slovensku. „Na dovolenke pred dvoma týždňami som naposledy sedel v autobuse. Boli sme na Kréte a rozhodli sme sa, že z rezortu, v ktorom sme bývali, pôjdeme navštíviť mesto Lerapetra a tam sme šli autobusom. Spoliehať sa na grécke autobusy, to je čistá katastrofa. U nás je to oveľa lepšie. Ale bola to zaujímavá jazda,“ opísal svoju skúsenosť Miro Jaroš.

Časť podujatia Spoznaj svoj autobus sa konala vo vnútorných priestoroch Domu Techniky. Tu mohli návštevníci vidieť rôzne typy zariadení na vydávanie a označovanie cestovných lístkov, ale aj dispečerov priamo pri práci na koordinácii autobusových spojov. Čadčiansky dispečer Jaroslav Srníček tvrdí, že autobusová doprava je živý mechanizmus a musia neustále riešiť, aby autobusy prišli po cestujúcich načas. Pred očami návštevníkov ukazoval riadenie dopravy. Tvrdí že 70 percent vozidiel príde do cieľovej stanice v tolerancii tri minúty. „Problémy nám robí hustota premávky a zápchy. Minimálne jeden vodič je 24 hodín v zálohe, nejazdí, ale je pripravený vyraziť v prípade potreby. Keď sa napríklad na ceste pokazí autobus, do pol hodiny ho nahradí iné vozidlo. Zima je pre dispečing komplikovanejšia, ale pri nových autobusoch sa nemusíme obávať, že ráno nenaštartujú. Majú predohrev, keď vodič ráno príde do vozidla, už je nahriaty interiér i motor,“ vraví Jaroslav Srníček
SAD Žilina pôsobí v okresoch Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Bytča, Turčianske Teplice a Martin, kde prevádzkuje prímestskú dopravu. V Martine, v Čadci a Kysuckom Novom Meste má žilinská SAD-ka navyše na starosti aj mestskú hromadnú dopravu. Vo vozidlovom parku je 290 vozidiel. Viac ako 60 percent autobusov v prímestskej doprave je klimatizovaných. V šesťdesiatich vozidlách je wifi. V novembri pribudne ďalších tridsať.





