STRANÍK. Dve ženy a jeden muž okúsili v krátkom čase tvrdosť núdzového pristátia s padákovým klzákom. V dvoch prípadoch si neželané manévre v korunách stromov vyžiadali zranenia.
Naposledy v nedeľu 28. augusta popoludní spadla paraglidistka do krovinatého porastu. Hasiči naložili do svojho vozidla aj osádku záchrannej zdravotnej služby a vyviezli sa na vrchol kopca. Zranenie ženy bolo vážne. „Približne sto metrov pod vrcholom sa v kríkoch nachádzala zranená paraglidistka. Po jej ošetrení a stabilizovaní hasiči paraglidistku pomocou nosidiel a lana vytiahli v strmom teréne na vrchol kopca, kde ju odovzdali osádke vrtuľníka leteckej zdravotnej služby,“ opísala priebeh záchrannej akcie hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline Miroslava Ondrichová.
Nešťastná udalosť sa stala len dva dni po inom páde. Aj v piatok 26. augusta bola aktérkou nehody paraglidistka. Skončila uviaznutá na strome. „Paraglidistka bola zavesená na vrcholci asi 15 metrov vysokej borovice. Hasiči pomocou rebríka a lezeckej techniky sa dostali k paraglidistke a zaistili ju lanom. Následne ju spustili dolu zo stromu a odovzdali osádke záchrannej zdravotnej služby,“ informovala hovorkyňa hasičov. Pripomenula, že zo stromu pomáhali paraglidistovi aj 31. júla. Ten našťastie zišiel z koruny po svojich. „Na miesto udalosti sa museli hasiči dostať pešo s lezeckým vybavením a rebríkom. Paraglidista nebol zranený, hasiči k nemu prisunuli rebrík, muž sa odopol z padáka a po rebríku zišiel na zem.“
Inštruktori paraglidingu odporúčajú v prípade núdzového pristátia nad lesom zásadne pristáť v korune stromov, nie medzi stromami, kde hrozí zrútenie na zem. Radia, aby sa paraglidisti snažili zachytiť konárov stromu. Pri labilnej polohe treba počkať na pomoc.
