LIETAVSKÁ LÚČKA. Tráva, seno, listy, šupky z ovocia a zeleniny, zvyšky z kuchyne a záhrady sa s neveľkým úsilím môžu zhodnotiť a premeniť na prírodné hnojivo. V slovenských podmienkach sa však využije len 15,5 percenta biologicky rozložiteľného odpadu. Zvyšok končí na skládkach, kde je po zmiešaní s komunálnym odpadom hrozbou pre tvorbu skládkových plynov. Tie sa podieľajú na globálnom otepľovaní.
V Lietavskej Lúčke sa bioodpadu začali venovať systematicky. V máji minulého roka zaviedla obecná samospráva systém svojpomocného kompostovania v domácnostiach. Do rodinných domov rozdala kvalitné kompostovacie zásobníky, pri bytových domoch zriadila komunitné kompostoviská a do každej domácnosti dala špeciálne košíky na zber biologického odpadu s kompostovateľnými vreckami. Hneď na to spustila obec spolu so združením Priatelia Zeme – SPZ veľmi intenzívnu informačnú kampaň. „Rozdali sme asi 450 kompostérov, pár kusov ešte máme k dispozícii. Niektorí občania ich nechceli, pretože mali vlastné. Máme však aj rodiny, ktoré chcú dva i tri kompostéry, pretože prišli na to, že je to dobré. Keď si sám vyrobím kompost, nemusím kupovať drahé hnojivo. Ak mám trávnik, nemusím na jeho skvalitnenie používať chémiu,“ povedal zástanca kompostovania starosta Marian Sliviak.
Tvrdí, že rozdávanie kompostérov by bez informačnej kampane neprinieslo žiadaný efekt. A tak zorganizovali pre verejnosť šesť prednášok, rozdistribuovali informačné materiály o kompostovaní a používaní kompostu, zorganizovali súťaž a ekoaktivisti dokonca osobne navštevovali obyvateľov Lietavskej Lúčky.
Priaznivé analýzy
Aktivity priniesli rýchly efekt. „Pri rozbore zmesových odpadov na začiatku projektu v júni 2015 sme v košoch našli takmer 49 % biologických odpadov. Po roku už iba necelých 15 %. Po polroku realizácie projektu sa znížilo množstvo zmesového odpadu z 590 ton na 441 ton. To je zníženie o 149 ton,“ priniesol závery prvých analýz Branislav Moňok z organizácie Priatelia Zeme SPZ.
V Lietavskej Lúčke tak už po niekoľkých mesiacoch mohli urobiť zásadné rozhodnutie. Obec prešla z týždňového na dvojtýždenný vývoz komunálneho odpadu a začala šetriť na poplatkoch. „Obec ušetrila za prvé tri mesiace roku 2016 až 5 230 eur vďaka zníženej frekvencii vývozu a nižšieho množstva odpadu v nádobách na zmesový komunálny odpad. Aj napriek zníženej frekvencie vývozu je stále ešte 25 percent domácností, ktoré naplnia nádobu iba na polovicu,“ ukazuje na priaznivý trend Branislav Moňok.
Rezerv je ešte dosť
V obci mohli nateraz znížiť poplatok za zneškodňovanie odpadov z 22 na 20 eur. Starosta sľubuje, že lepšie čísla v triedení by mohli pre peňaženku obyvateľov ani nie dvojtisícovej obce priniesť ešte nižšie poplatky. „Rezerv máme ešte dosť. Chceme dosiahnuť, aby ľudia mali pocit, že platia skutočne za to, čo vyprodukujú a nie za to, čo vyprodukuje iný,“ tvrdí starosta Marian Sliviak. Pripúšťa, že v obci uvažujú so spravodlivejším spoplatnením, pri ktorom by každý platil len za odpad, ktorý vyprodukuje. „Stále sa v odpade nájde veľa nevytriedeného odpadu. Nechceme to riešiť pokutami. To je už to posledné. Chceme ľudí vzdelávať. Nemyslím si, že naši ľudia sú iní ako napríklad v Rakúsku, alebo vo Švajčiarsku. Ak to oni vedia, my sme horší?“

Naposledy zamerali nadšenci kompostovania svoju pozornosť na obyvateľov bytových domov. Zvolali ďalšie stretnutie, na ktorom miestnym vysvetlili, ako správne kompostovať v komunitných kompostéroch. „Kompostovanie pri bytových domoch má svoje špecifiká. Najväčšie je, že kompostovisko nemá jedného “gazdu”. A to často nerobí “dobrotu”. Preto všetci ľudia by mali vedieť základne informácie o kompostovaní,“ hovorí Branislav Moňok. A upozornil ešte na jednu súvislosť. „V bytoch a ich okolí nevzniká také široké spektrum kompostovateľných materiálov. Väčšinou je to odpad z kuchyne a tráva z kosenia okolia domu. Chýba tam teda uhlíkatá zložka, ktorá by dodala správnu štruktúru kompostovacej hromade. Preto starosta obce prisľúbil, že pre všetky komunitné kompostoviská zabezpečí drevnú štiepku.“
Lietavská Lúčka prevalcovala Miss Kompost
Marian Sliviak potvrdil, že s aktivitami na znižovanie bioodpadu v komunálnom odpade ešte v Lietavskej Lúčke neskončili. „Chceme dosiahnuť to, aby si ľudia uvedomili, že to robia pre seba a pre svoje deti. Chceme kúpiť elektrický kompostér do školskej jedálne. Dnes ho už používajú v Diagnostickom centre a je to úžasná vec a urýchlene vyrobia kompost,“ hovorí starosta s nadšením.
Keď pred rokom v septembri vyhlásili na trenčianskom BIOjarmoku výsledky súťaže o „najkrajší“ kompost Miss Kompost 2015, medzi piatimi finalistami boli až traja obyvatelia z Lietavskej Lúčky. Informačná kampaň v obci má tak veľmi rýchle a konkrétne výsledky.
