ŽILINA. Slovenská inšpekcia životného prostredia nariadila skládku komunálneho odpadu v žilinskej mestskej časti Považský Chlmec definitívne uzavrieť a do konca roka 2017 zrekultivovať. Uzatvorenie aj rekultivácia šesťdesiatročnej skládky by mala stáť takmer 900-tisíc eur.
Rozhodnutím inšpekcie o definitívnom uzatvorení skládky by sa Slovensko mohlo vyhnúť miliónovej pokute. Európska komisia totiž v júni zažalovala Slovensko pre nerešpektovanie rozsudku Európskeho súdneho dvora z apríla 2013, keď ministerstvo ani inšpekcia životného prostredia nedokázali za tri roky prijať požadované opatrenia a skládku v Považskom Chlmci uzatvoriť v súlade s európskymi pravidlami. „Komisia preto žiada súdny dvor, aby uvalil minimálnu jednorazovú pokutu 939 000 eur a dennú pokutu 6 793 eur, ktorá by sa mala vyplácať odo dňa vydania rozsudku súdu do času, kým slovenské orgány nezabezpečia plný súlad s európskym právom,“ vysvetlil v júni hovorca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik. O stiahnutí žaloby by po preverení prijatých opatrení mala rozhodnúť Európska komisia.
Kauza žilinskej skládky sa ťahá už 14 rokov a už aj Súdny dvor EÚ v Luxemburgu potvrdil, že pochybila Slovenská inšpekcia životného prostredia, keď v roku 2007 skládku nedala uzavrieť, ale povolila na ňu ďalej vyvážať odpad. „Inšpekcia stále menila integrované povolenia, nerešpektovala paragrafy a zákon nielen Slovenskej republiky, ale ani smernicu Európskej únie. Tak sme sa v roku 2009 obrátili na Európsku komisiu v Bruseli,“ povedala Anna Smikoňová, šéfka Občianskeho združenia Budúcnosť Považského Chlmca, ktoré sa o uzavretie a rekultiváciu skládky odpadu v žilinskej mestskej časti Považský Chlmec snaží už osem rokov. Minister životného prostredia László Sólymos v tejto súvislosti avizoval, že dá preveriť, kto a ako pochybil.
Žilinskú skládku odpadu vybudovali na brehu rieky Váh v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Odvtedy na nej uložili približne jeden a pol milióna metrov kubických prevažne komunálneho odpadu. Od apríla 2014 sa na skládku už odpad nevozí, ale pretože skládka nie je riadne utesnená, podľa Európskej komisie môže vážne ohroziť ľudské zdravie a životné prostredie.