Snažia sa otráviť orlov. Kto stojí za pokusmi zbaviť sa chránených dravcov?

Rodinu orla skalného v Malej Fatre sa pokúsili otráviť nebezpečným jedom. V jeho hniezde sa našlo na ružovo sfarbené perie holuba. Nález zrejme svedčí a úmyselnom použití karbofuránu.

Zafarbené pierka našli ochranári v hniezde orla skalného.Zafarbené pierka našli ochranári v hniezde orla skalného. (Zdroj: NP MALÁ FATRA)

MALÁ FATRA. Karbofurán je dnes v kruhoch pytliakov najpoužívanejší jed. Je veľmi účinný. Aj v malých dávkach zabíja okamžite. Pesticíd je od roku 2009 na území Európskej únie zakázaný, no napriek tomu sa ešte aj dnes nájdu na poľnohospodárskych dvoroch zásoby nebezpečného jedu. Karbofurán zrejme nezákonne použili aj v prípade orla skalného, ktorý hniezdi v horách Malej Fatry 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O úmysle svedčí na ružovo natreté perie holuba, ktorý mal byť otrávenou návnadou pre rodinu orla skalného. „Orol doniesol holuba do hniezda ako potravu. Ta „ružová farba“ je pravdepodobne roztok karbofuránu. Vzorka mala byť zaslaná na analýzu, aby sa potvrdilo, či vyvrátilo, že je to karbofurán,“ informoval zoológ zo Správy národného parku Malá Fatra Ján Kicko. Mláďa najväčšieho orla žijúceho na Slovensku a jeho rodičov sa pytliakom napokon nepodarilo otráviť. Ján Kicko sa domnieva, že orlom skalným zachránilo život to, že dokonale ošklbávajú svoju korisť od peria.

SkryťVypnúť reklamu

Ako pred polstoročím

Pokus otráviť dravé vtáky nie je pritom ojedinelý. Vo viacerých slovenských lokalitách zaznamenali v tomto roku ochranári otrávené návnady pri hniezdach sokolov sťahovavých.  Tieň podozrenia padá na určité skupiny ľudí, ktoré zámerne likvidujú chránené vtáky.  „Za otravami sú pravdepodobne holubiari, ktorá sa žiaľ vracajú k tráveniu dravcov ako „škodnej“. Situácia je ako pred päťdesiatimi rokmi, bez ohľadu na všetky poznatky ostatného polstoročia. Len pripomínam, že takýchto prípadov sme na Slovensku zaznamenali za ostatné dva roky viacero. Aj preto si trúfame odhadnúť, že to ružové sfarbenie je karbofurán, pretože v iných slovenských aktuálnych prípadoch bol karbofurán potvrdený,“ predpokladá Ján Kicko

Karbofuránom sa úmyselne kontaminuje návnada. Môže ňou byť usmrtené zviera alebo vajcia. Bolestivá smrť nastáva ochrnutím dýchacieho svalstva a vzápätí udusením. „Obeťou otrávených návnad sa stávajú predovšetkým zdochlinožravé druhy, ktoré v prírode plnia dôležitú sanitárnu funkciu – orliak morský, orol kráľovský, orol skalný, haja červená, haja tmavá, myšiak lesný, myšiak severský, ale aj sokol rároh. Mnohé z týchto druhov sú natoľko vzácne, že vykladanie otrávených návnad ohrozuje ich prežitie vo voľnej prírode. Konzumácia otrávenej návnady máva často fatálne následky aj pre domáce zvieratá,“ varovala výkonná riaditeľka občianskeho združenia Ochrana dravcov na Slovensku Lucia Deutschová.

SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodná blamáž

Ochranárka potvrdila, že motívom otráv môže byť ochrana holubov zo strany chovateľov. „V tomto roku sa objavilo niekoľko prípadov otravy sokola sťahovavého. Ide o ochranu holubov ako majetku chovateľov, ktorí za holuby často zaplatia vysoké sumy. Holuby sa stávajú korisťou sokola sťahovavého.“ Podľa Lucie Deutschovej sme si urobili medzinárodnú hanbu v prípade otravy vzácnej haje červenej na Záhorí. Od novembra minulého roka našli už tri tieto dravé vtáky otrávené. „Všetky haje mali vysielačku, dve pochádzali z Rakúska a jedna z Čiech. Vďaka vysielačkám sa ich podarilo nájsť. Populácia haje červenej nie je viac ako desať párov. Nechceme ani pomyslieť, o koľkých takýchto zločinoch sa vôbec nedozvieme.“

Orol skalný je u nás druhým najväčším hniezdiacim dravcom. Okrem lesného prostredia loví aj v poľnohospodárskej krajine. Aktuálne hniezdi na našom území asi sto párov tohto druhu. Ak výsledky analýzy vzorky peria ukážu na použitie zakázaného karbofuránu, páchateľ môže čeliť až päťročnému trestu odňatia slobody.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 609
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 110
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 127
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 258
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 884
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 710
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu