REGIÓN. Žilinskí inšpektori práce si staveniská diaľnic vytypovali už dávnejšie. Dlhšie pripravovaná razia mala odhaliť podozrenia, že dodávatelia využívajú na prácu čierne duše. Minulý týždeň v utorok dopoludnia prišlo v rovnakom čase dvadsaťpäť inšpektorov práce na staveniská diaľničného mosta Vranie, privádzača Brodno, obsadili areály stavieb v Považskom Chlmci, Lietavskej Lúčke a vo Višňovom. Priamo na mieste usvedčili niekoľkých zamestnávateľov z nelegálneho zamestnávania.
„Skontrolovali sme celkom 76 zamestnávateľov, ktorí sa podieľajú na uvedenej výstavbe, či už ako dodávatelia, respektíve v rámci subdodávok a skontrolovaných bolo 285 zamestnancov. Priamo overením prostredníctvom Grid kariet, na základe ktorých inšpektori práce priamo vstupujú do informačného systému Sociálnej poisťovne a zistia, či je zamestnanec prihlásený na sociálne poistenie, sme preukázali dvanásť nelegálne zamestnaných osôb,“ priniesol prvé zistenia kontroly žilinský hlavný inšpektor práce Rudolf Kubica.
Aj napriek tomu, že inšpektorom v teréne pomáhalo šesť motorizovaných policajných hliadok, mnohí zamestnanci zo stavby zutekali, niektorí sa poskrývali do šatni a kuriózny bol prípad pracovníka, ktorý sa skrýval pod stolom. Žilinský Inšpektorát práce ešte stále posudzuje aj ďalších kontrolovaných pracovníkov. Preveruje živnostníkov a šestnástich stavbárov zo zahraničia. „Počet nelegálne zistených môže presiahnuť niekoľkonásobne počet tých, ktorí na mieste boli klasifikovaní ako nelegálne zamestnaní,“ odhaduje Rudolf Kubica.
Hlavný inšpektor v súvislosti s kontrolou povedal, že úradom nejde o šikanovanie zamestnávateľov. „Pokiaľ zamestnávateľ dodržiava pracovnoprávne predpisy, nemá dôvod sa obávať akejkoľvek kontroly. Legislatíva platná od roku 2005 sprísňuje postih za výkon nelegálnej práce. Zamestnávateľovi, ktorý prideľuje prácu a zamestnáva nelegálne, je možné uložiť pokutu až do výšky 200-tisíc eur.“ Inšpektori sa v najbližších dňoch zamerajú na sezónne práce, strediska cestovného ruchu, kúpaliska, výstavy a jarmoky.