TERCHOVÁ. Sviatok terchovského folklóru trvá už tradične štyri dni, v tomto roku od štvrtka 4. do nedele 7. augusta. Informoval o tom šéfdramaturg festivalu Peter Cabadaj. Programu budú podľa neho dominovať tri tradičné galaprogramy. "V piatok večer oslava Terchovej, v sobotu medzinárodný galaprogram a v nedeľu krajský program, so silným presahom na celoslovenskú úroveň. Ale aj množstvo sprievodných podujatí a aktivít, ktoré dotvárajú neodmysliteľne charakter, ale i atmosféru Jánošíkových dní. V rámci sprievodných programov budú mať významný priestor programy venované jubileám osobností a udalostí," podotkol Cabadaj.
Šéfdramaturg festivalu upozornil na pokus o prekonanie rekordu v počte spoločne hrajúcich heligonkárov. Prihlásiť sa do pokorenia rekordu môže každý, kto zvládne zahrať tradičnú terchovskú pieseň „V pondelok doma nebudem“. Známu ľudovú pieseň záujemcov naučia aj v škole hry na heligónku. "Už máme prihlásených toľko heligonkárov, že v sobotu 6. augusta bude slovenský rekord prekonaný. A nielen to, možno pôjdeme aj ďalej. A uvidíme, či nájdeme vo svete niekoho, kto dokáže prekonať počet heligonkárov, ktorí sa v tomto roku dostanú do Terchovej a chcú prezentovať svoj kumšt v hre na tento jedinečný ľudový nástroj."
Žilinský župan Juraj Blanár pripomenul, že prítomnosť na Jánošíkových dňoch zdôraznil samosprávny kraj pred ôsmimi rokmi vstupom do organizovania nedeľných programov. "Vždy sa snažíme prezentovať z celého kraja tých, ktorí sa venujú nášmu kultúrnemu dedičstvu. A chceme si aj tohto roku opäť uctiť osobnosť, ktorá sa významným spôsobom zaslúžila o to, že naše bohaté dedičstvo folklóru tu máme zachované a odovzdáva sa z generácie na generáciu. Pamätnú plaketu udelíme Ľudmile Štrkovcovej, zakladateľke Detského folklórneho súboru Ďumbier, ktorá sa dožíva 80 rokov," dodal Blanár.
Jánošíkove dni otvorí vo štvrtok 4. augusta výstava Môj vienok zelený dolu vodou padá v priestoroch Makovického domu v Žiline. "Výstava je zameraná na tradičnú ľudovú tvorbu a jej nosnou témou je svadobná výbava a svadobné dary. Zachytáva svadobné tradície obcí zo žilinského regiónu. Svadobný voz, truhlice, odevné súčiastky či svadobné dary v podobe naturálií, spolu s odbornými textami a zapísanými spomienkami starších ľudí, pomôžu návštevníkom výstavy spoznať zvyky viažuce sa k tradičnej ľudovej svadbe. Výstavu doplnia svadobné fotografie a svadobné dary z polovice 20. storočia," informovala riaditeľka Krajského kultúrneho strediska v Žiline Soňa Řeháková.