ŽILINA. Druhý júlový týždeň je už tradične na Žilinskej univerzite v Žiline spojený s detskou univerzitou.
Pre nádejných bakalárikov a inžinierikov bol opäť pripravený týždeň nabitý novými informáciami, ale aj zábavnými aktivitami. Na programe a organizácii 12. ročníka Žilinskej detskej univerzity sa podieľajú pedagógovia a študenti zo všetkých siedmich fakúlt univerzity.
Ide o popularizovanie prírodných vied

Žiaci vo veku 8 až 12 rokov tak zažili aj nevídané zážitky a dozvedeli sa veci, o ktorých budú ešte dlho premýšľať. Mladší absolvovali študijný program „Bakalárik“, študijný program „Inžinierik“ bol zase určený pre žiakov 3. až 5. ročníka základnej školy.
„Vychádzame každý rok z toho, že sa zameriavame na matematiku, fyziku či chémiu. Chceme popularizovať prírodovedné predmety. Každý rok sú však aj nové aktivity. Mali sme tu napríklad parný vláčik, na ktorom sa mohli povoziť. Obľúbená je aj návšteva dopravného laboratória. Deti si už sami podávajú informácie. Aj tento rok sme navštívili radnicu, ale aj letisko,“ povedal Peter Hockicko, prodekan pre vzdelávanie z elektrotechnickej fakulty.
Žiaci sa naučia množstvo informácií
Zaujímavá bola prednáška o robotoch, ale aj svet elektrických pohonov. Počas celého týždňa chcú malým žiakom ukázať, čo univerzita poskytuje, čo môžu prípadne o pár rokov neskôr študovať na odbornej úrovni.

„Nechýbala ani laserová šou, ktorá ich nesmierne zaujala. Aj pri tom sme im vysvetlili, že môžu veci neskôr ovplyvňovať. Ja som mal prednášku o ultrazvuku, vlnách a vlnkách. Na jednoduchých príkladoch zo života im to vysvetľujeme. Musíme sa, samozrejme, kontrolovať za každým slovom a snažiť sa im to vysvetliť a prispôsobiť sa ich veku. Na druhej strane, musím povedať, že zo základnými pojmami sa stretávajú a majú ohromný prístup k informáciám,“ doplnil.
Štúdium ukončujú prácou
Výstupom každého žiaka na detskej univerzite je práca. Bakalaríkovia si pripravia práce, ktoré sme na záver vystavili. Inžinierikovia si pripravili diplomové práce. Tie najlepšie ocenili cenou dekana.

„Každý rok nás niečo prekvapí. Musím povedať, že deti vedia prekvapiť a aj nás niečo naučiť. Dokážu byť dobrými motivátormi najmä pre starších kolegov. Neraz vás prekvapia otázkou, nad ktorou sa musíte zamyslieť. Deti majú rôzne asociácie,“ povedal.
Viacerí bývalí inžinierikovia sú už teraz vzdelaní ľudia a dokonca štúdium absolvovali na žilinskej univerzite.
Záujem o prednášky bol veľký
„Prihlásil som sa, aby som sa niečo naučil a aby som si aj niečo odniesol. Najviac ma zaujala tvorba webových stránok a prednáška o programovaní. Robil som aj prácu, ktorá sa týkala krátkeho animovaného filmu,“ povedal inžinierik Jakub Puliš.
Prihlásil sa aj jeho brat Matej Maximilián Puliš. „Páčilo sa mi viacej vecí. Prácu som robil o tom, čo môžeme identifikovať. Zaujímalo ma, ako postupuje polícia. Vychádzal som z internetu.“
Žiakov zaujalo množstvo prednášok, ktoré absolvovali počas celého týždňa. „Vybral som si inžinierika. Páčila sa mi prednáška Tridsať rokov po Černobyľskej tragédii, ale aj Čarovný svet chémie. Robil som prácu o dúhe. Prečo je dúha farebná a okrúhla. Všetky informácie som našiel v literatúre,“ povedal desaťročný Richard Líška.

Zahanbiť sa nedali ani dievčatá. „O detskej univerzite som sa dozvedela od spolužiakov. Veľmi ma zaujala prednáška Čarovný svet chémie. Aj preto som sa v práci venovala tomu, aké chemické prvky obsahuje vaječný bielok,“ povedala Sofia Laura Kajánková.
Záver univerzity patril slávnostným promóciám, na ktorých sa zúčastnili rodičia všetkých malých absolventov.