TERCHOVÁ. S iniciatívou otvoriť dvere pre obyvateľov štvortisícovej obce aj v sobotu prišiel niekdajší starosta Milan Laurenčík. Pred dvoma rokmi sprístupnil úrad v centre Terchovej občanom aj v sobotu medzi deviatou a pol dvanástou. Chcel, aby sa úrad a z daní platení úradníci viac priblížili k občanovi. „Občania Terchovej chodievajú za prácou mimo obec a ak chcú na úrade niečo vybaviť, tak si museli brať dovolenku. Taktiež bola táto služba aj pre majiteľov rekreačných objektov, ktorí zvyčajne prichádzali do Terchovej práve na víkend,“ objasnil svoj zámer bývalý starosta. Občania si mohli podať žiadosť v podateľni, úradne overiť podpis alebo listinu, otvorená bola aj pokladňa. Na úrade bol k dispozícii vždy aj niekto z vedenia obce pripravený na osobné stretnutie s občanmi.
Po odchode Milana Laurenčíka z postu terchovského starostu sa poslanci obecného zastupiteľstva rozhodli experiment s úradnými hodinami zrušiť. „Na základe poslaneckého návrhu úradné hodiny v sobotu zrušilo uznesením obecné zastupiteľstvo. Hlavným dôvodom bolo minimálne využívanie tejto služby občanmi obce Terchová. Prevažná časť klientov, z veľkej časti mimoterchovských, požadovala overenie dokumentov,“ obhajuje krok samosprávy prednosta Obecného úradu v Terchovej František Kadaš.
Milan Laurenčík, ktorý sa vzdal postu starostu v turisticky atraktívnej obci pre mandát poslanca Národnej rady SR, si nemyslí, že úradníci sa v sobotu v práci nudili. „Občania túto službu využívali. Najčastejšie si chodili overovať podpisy a rôzne dokumenty, chodili aj platiť dane a poplatky, využívali podateľňu a chodievali aj za mnou alebo za iným vedúcim pracovníkom, ak mal službu. Ak je to trvalé rozhodnutie, tak ma to mrzí, lebo to bola podľa môjho názoru dobrá vec.“
Nastavenie úradných hodín je vo všeobecnosti v réžii obecných a mestských samospráv. Podľa hovorcu Zduženia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka musí vedenie obce posúdiť, či je pre ňu efektívne posielať svojich zamestnancov do práce aj počas víkendov. „Je veľmi dobré, keď sa samospráva orientuje čo najviac proklientsky, čo znamená, že rozširuje možnosti na komfortnú komunikáciu. Tu si ale treba uvedomiť, do akej miery je efektívne mať v práci zamestnanca v čase, keď o danú agendu bude minimálny, alebo žiaden záujem zo strany obyvateľov.“
Terchovskí úradníci mali za prácu v sobotu priplatené a za odpracovaný čas si čerpali náhradné voľno. Na Obecnom úrade v Terchovej tak od začiatku júla prijímajú stránky len počas štyroch dní. Štvrtok zostal nestránkovým dňom.