SVEDERNÍK. Turistom zo Svederníka sa splnil sen. Na 551 metrovom vrchole Svederníckeho vrchu si postavili turistickú rozhľadňu. Bez prispenia európskych peňazí, len vlastným zanietením a dobrovoľníckou prácou vybudovali drevenú stavbu, z ktorej má turista ako na dlani koryto Váhu, vodnú nádrž Hričov, ale aj mesto Žilina, malofatranské vrcholy i Súľovské skaly. Miesto vzdialené asi pol hodiny chôdze nevybrali pre stavbu v tvare kríža náhodou.
„Domáci tvrdia, že na tomto mieste bola požiarna rozhľadňa, z ktorej sa kontroloval les, či niekde nehorí. Mnohí ľudia si ešte pamätajú fragmenty spadnutej rozhľadne. V januári 2013, keď sme boli na Kamenitom, sme to hlbšie predebatovali a náš kamarát a turista Roman navrhol a vytvoril maketu rozhľadne. To spustilo ďalšie práce,“ vracia sa do minulosti Miloš Zaťko z Klubu turistov vo Svederníku. Projekt potom do detailov pripravili ľudia okolo Stanislava Mikovčáka a celému zámeru dali symbolicky tvar kríža.
Nadšencom trvali práce tri roky. Tešili sa z každého ďalšieho posunu v prácach na mieste, ktoré si vysnívali. Keď sa pustili do výkopu jám a betónovania, ešte sami nevedeli, či sa dostanú až do konečnej fázy. Dvadsať až tridsať chlapov dalo vo svojom voľnom čase ruku k dielu a postupne vytvorili drevenú konštrukciu, schody, podlahy a drevené opláštenie. „Už od počiatku to bolo značne náročné, keďže práce sa vykonávajú v sťažených podmienkach a navyše s množstvom ručnej práce. Nadšenie pre vec bolo veľké a našťastie o dobrovoľníkov nebola núdza,“ povedal ešte v čase výstavby starosta Svederníka Roman Lisický.
Dobrovoľnícke dielo, ktoré financovala obec s pomocou sponzorov i miestneho urbariátu, po prvýkrát vo finálnej podobe ukázali obyvateľom Svederníka presne na Jána. Asi stovka zvedavcov si vyšliapala, aby si užila nepoznaný výhľad na celé okolie. Ako bonus horela jánska vatra a podávali sa pečené dobroty.
K rozhľadni vedie upravený chodníček už od centra obce. „Chceli sme aby bola cesta príjemná, aby aj starší ľudia a deti ľahko vystúpili. Je vyznačená lokálna trasa od kultúrneho domu, cesta vedie k rodnému domu Vincenta Hložníka a kaplnke. Od kaplnky svätého Štefana vás cesta prevedie pekným lesom,“ opisuje trasu k novej atrakcii Svederníka Miloš Zaťko. Dodáva, že hoci chodník nemá oficiálnu turistickú značku, turistu k rozhľadni privedú drevené informačné tabuľky.

No k dominante existujú aj iné trasy. My sme si vybrali krátku, no o niečo náročnejšiu cestičku, ktorá sa začína pri svederníckom poľnohospodárskom areáli. Vedie najskôr pastvinami, prechádza po príjemnom zmiešanom lesíku a po krátkom stúpaní privedie turistu k rúbanisku s mladými porastmi. Všade pokoj a takmer bez turistov. Spolu s nami sa na vrchol kopca vydala mladá dvojica. Domáca dievčina presviedčala priateľa z Terchovej, že výhľad na dolinu, ktorú vyformovala rieka Váh, je krajší ako pohľad z terchovskej vyhliadkovej veže.
Trojposchodová rozhľadňa je navrhnutá tak, aby slúžila aspoň čiastočne aj ako útočisko pred nepriaznivým počasím alebo búrkou. Je chránená bleskozvodom a stále otvorená. „Plány sú ešte viac objekt sprístupniť, vybudovať náučný chodníček, vybaviť turistickú značku, ale to je beh na dlhé trate. Chceme, aby rozhľadňa bola čím viac viditeľná pre verejnosť, aby aj dedina profitovala z turistov, a aby sa tu niečo dialo,“ odhaľuje svoju predstavu turista Miloš Zaťko.
