STREČNO. Dva dni plné histórie, divadelných predstavení, romantiky, tanca a starodávnych hier. Hrad Strečno i jeho podhradie sa ponorilo do stredoveku. Prvý ročník Strečnianskych hradných slávností si prišlo počas víkendu pozrieť 3 670 návštevníkov. Tí si mohli nakúpiť na jarmoku remeselné predmety z dreva i kovu, ručne vyrábanú kozmetiku, dobroty z čokolády, sladké i slané maškrty. Chute stredoveku priblížili ochutnávkou starých jedál dievčatá z trenčianskej Skupiny historického šermu Wagus. Na ohni pripravovali placky a núkali návštevníkov jedlami, ktoré boli v minulosti bežné na stredovekých stoloch. „Návštevníci majú možnosť ochutnať jedlá pánov, ale aj menej majetných. Ponúkame slivkovú omáčku a cícerovú kašu. Slivková omáčka sa pôvodne robila korenisto a na slano a podávala sa ako príloha k mäsám. K tomu dávame jednoduché placky z múky a vody. Cícer a strukoviny jedli skôr chudobní,“ dozvedeli sme sa z ich rozprávania o chutiach stredoveku.
Nielen chlieb, ale aj hry. Na hrade v jednotlivých nádvoriach mali hostia hradných slávností možnosť vyskúšať si staré spôsoby rozptýlenia. „Animátori“ v dobových kostýmoch zasvätili záujemcov do hier, ktoré sa podobali na dnešný basketbal a hokej, bojovalo sa palicami na drevenej kladine, s mečmi, strieľalo sa lukmi a pri drevenom labyrinte sa zapotili nielen hlavy, ale aj ruky účastníkov.
Ponad hrad zo 14. storočia duneli každú chvíľu salvy z diel. „Každú hodinu strieľame z husitskej rýchlice. Je to replika kanónu z husitského obdobia. Vzadu sa to nabíja komorami. Tých komôr je šesť, preto rýchlica, lebo sa to rýchlo nabíja. Do komôr sa dával prach a rôzne typy munície. Napríklad guľa, kameň, alebo kartáčové strely tvorené črepinami, klincami, sklom a kamienkami. Využívali sa na blízku vzdialenosť proti pechote a proti takýmto strelám nepomohlo ani brnenie,“ predstavil malé, ale hlučné delo Pavol Ježik z Wagusu. Dodal, že aj vtedajšia zbraň vedela narobiť riadne škody a priniesť straty na životoch. No oproti súčasnosti boli vojenské akcie ľudskejšie. „Boli humánnejšie ako v dnešnej dobe, keď sa nasadzujú chemické a rádioaktívne zbrane, pri ktorých hynú aj civilisti. Vtedy sa postavili vojaci proti vojakom a mastili sa medzi sebou. Dnes hodíte špinavú bombu a hynú aj nevinní ľudia,“ obhajuje Pavol Ježik stredovekú vojenskú taktiku.
S unikátnou ukážkou dobovej hygieny prišiel do Strečna žilinský Cech Terra de Selinan. Na ohni ohrievanú vodu si užíval pred očami návštevníkov statný bojovník. A k tomu dostal kedysi úplne bežnú starostlivosť kúpeľnej žienky. Práve ona o tejto procedúre povedala, že bola určená iba pre majetných a vyvolených. Bežní ľudia sa kúpali v rieke. „Po dlhej dobe prišli bojovníci do kúpeľov, oddýchnuť si, zregenerovať sa a okúpať, keďže vtedy to nebolo bežné. Pripravili sme rôzne šampóny z byliniek ako šalvia. Po spojení s olejmi sa to nechalo niekoľko mesiacov odležať a vlasy s takýmto prípravkom sa pekne vyživia. Vyslovene sa o nich staráme, holíme ich, pijú víno, kŕmime ich ovocím a rozmaznávame ich, aby sa mohli vrátiť do boja.“
Program prebiehal počas dvoch víkendových dní od poludnia až do noci na nádvorí hradu Strečno i v stredovekej dedine Paseka. „Svoje šermiarske zručnosti ukázali viaceré skupiny historického šermu – Wagus, Cassanova so svojím divadelným predstavením o pirátoch, Memento Mori, Žoldnieri, Ctibor. Umenie predviedli i sokoliari Falconarii, nádych orientu vo svojom tanci priniesli Bahar Sultana a Džamál. Členovia historickej skupiny Wagus a Regii Caroli Regis z Prahy predviedli dobové tance zo 14. – 15. storočia a so starou hudbou na nádvorí hradu vystúpila Musica Poetica,“ informovala marketingová pracovníčka Považského múzea v Žiline Michaela Koláriková. Doplnila, že diváci sobotňajšieho galaprogramu ocenili veľkolepú ohňovú šou. Nedeľňajší program obohatili silní žongléri.







