ŽILINA. Námestie Andreja Hlinku dočasne skrášľuje ďalšie sochárske dielo. Vlani tu stála bronzová plastika, spoločne vytvorená deťmi zo Žiliny a Ostravy, ktorá poukazovala na úspešné rozdelenie Československa.
Dielo plné farieb
Teraz je na tom istom mieste v centre Žiliny umiestnené nové dielo. Opäť monumentálne, žiariace farbami, za ktorým stojí sochár Ladislav Gajdoš a nesie spoločenské posolstvo. Autor sa netají, že väčšina z jeho diel odráža spoločensko-politické dianie. Aktuálne nainštalované sochárske dielo „Slovensko kvitne do krásy“ venoval autor historicky prvému predsedníctvu našej krajiny v Rade EÚ. „Socha reflektuje princípy fungovania členstva v EÚ. V jej hornej časti je konštrukcia v tvare „presýpacích hodín“, ako symbol „dávať a dostávať“. Cez pestrofarebné stuhy vystihuje mnohotvárnosť a pestrosť krajín EÚ, v dolnej časti prechádza do našich farieb trikolóry.“
Ladislav Gajdoš sa v posledných rokoch umelecky vyjadruje tak, že vytvára sochy, ktoré dotvárajú mladí umelci zo základných umeleckých škôl. „Chcem im dať možnosť podieľať sa na monumentálnej maľbe či kresbe, na soche a mám s tým tie najlepšie skúsenosti. Okrem príležitosti dotvárať veľké sochy maľbou je mojím cieľom pozvať mladých umelcov popasovať sa s tou-ktorou tematikou. Myslím si, že aj pre tie deti je to jedinečný zážitok na celý život,“ hovorí o svojej aktuálnej múze akademický sochár. Tentoraz valec dotvorili žiaci Základnej umeleckej školy Ferka Špániho. Podotýka, že téma miesta Slovenska v Európskej únii sa dotýka najviac práve detí. „Slovensko vďaka podpore z EÚ prekvitá, na každom kroku staveniská s finančnou podporou EÚ, mestá, obce hýria farbami, životom. Tam, kde predtým bola špina a šeď, rozkvitli farby. Pre mladú generáciu je toto jediná šanca, bez alternatívy,“ obhajuje svoju motiváciu Gajdoš.
Vybral si aj iné miesta
Pre projekt si autor vybral štyri mestá: Bratislavu, Žilinu, Košice a Banskú Bystricu. Žilinská inštalácia je prvá spomedzi nich. Po minuloročných dobrých skúsenostiach, keď jeho valašky zdobili centrum mesta niekoľko mesiacov, mal umelec v Žiline otvorené dvere aj pre svoj nový projekt. Sochár, ktorý strávil niekoľko rokov v exile po tom, ako mu komunistický režim z ideologických dôvodov dal z verejného priestoru odstrániť dve jeho diela, chystá k slovenskému predsedníctvu ešte jeden unikátny projekt. Do dvadsiatich troch základných umeleckých škôl v najrôznejších kútoch Slovenska rozdistribuoval viac ako 120 odlievaných keramických vajec. Vrátili sa mu dotvorené, pričom každé je jedinečné a odráža tvorivosť mladých umelcov. „Projekt „Vandrujúce vajíčka“ pripomína aj osudy tisícov Slovákov z minulosti, ale aj súčasnosti, ktorí z rôznych pohnútok opustili a opúšťajú vlasť, rodinu a hľadajú riešenia pre svoj život niekde inde. Výsledkom som osobne nadšený, vznikli krásne kresby a maľby so zaujímavými motívmi,“ zdieľa svoju radosť Ladislav Gajdoš. Aj do tohto projektu sa zapojili žiaci žilinských umeleckých škôl.