ŽILINA. V roku 2014 sme oslovili Železnice Slovenskej republiky s otázkou, ako sa bude riešiť prístup pre imobilných ľudí a mamičky s kočíkmi v podchode na železničnej stanici v Žiline, ako aj prístup na jednotlivé nástupištia.
Odpoveď bola v tomto roku v celku vlažná.
Plány boli na rok 2015
„Prístup pre kočíky a matky s deťmi do budovy sa rieši v rámci programu imobilných cestujúcich, ktorý plánujeme riešiť v roku 2015. Čo sa týka podchodu, žiadosti a sťažnosti na chýbajúce nájazdy evidujeme, považujeme ich za opodstatnené, ale technické parametre súčasných schodísk svojím sklonom a šírkou nevyhovujú takémuto riešeniu,“ povedala pred dvoma rokmi hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Martina Pavliková.
Zatiaľ je to v nedohľadne
Pre ilustráciu, ako by podchody mali v budúcnosti vyzerať, vtedy použili železničnú stanicu Trenčín, kde podchody a prístupy pre cestujúcich spĺňajú normy Európskej únie. Prešli dva roky, a tak sme sa o problém zaujímali ďalej.
V súčasnosti sa zdá, že si ľudia s ťažkým kufrom či kočíkom, nehovoriac o ľuďoch s hendikepom, počkajú ešte niekoľko rokov. Hovorí sa o roku 2020, a aj to je len predpoklad. „V Železničnej stanici Žilina je momentálne pre imobilných cestujúcich, ale aj pre matky, vedúce svoje deti v kočíkoch, zabezpečený prechod k nástupištiam prostredníctvom zamestnancov Železníc Slovenskej republiky,“ povedala Ivana Kapráliková z odboru komunikácie Železníc Slovenskej republiky.
O pomoc žiadajte zamestnancov
Ako doplnila, technické parametre a celková vybavenosť zatiaľ neumožňujú viac. „V budúcnosti, predpokladáme v roku 2020, sa však pri celkovej rekonštrukcii železničnej stanice v Žiline počíta s modernými prístupmi pre imobilných,“ doplnila.
Výsledok je teda taký, že ak máte problém s presunom na stanicu či nástupište, máte požiadať zamestnanca železníc, aby vám pomohol. Až kým sa za pár rokov problém nevyrieši komplexnou rekonštrukciou Železničnej stanice Žilina.