LIETAVSKÁ LUČKA. V Lietavskej Lúčke našli kontrolóri ohnisko moru včelieho plodu. Nebezpečnú nákazu potvrdili vo všetkých troch odobratých vzorkách vo včelíne žilinského včelára. Aby sa ochorenie nešírilo, nariadila žilinská Regionálna veterinárna a potravinová správa likvidáciu všetkých včelstiev vo včelnici spálením. Úle so včelami a všetko spáliteľné náradie a zariadenie už ľahlo popolom. Včelárovi prikázali dezinfikovať pôdu a všetko kovové príslušenstvo.
Starosta Lietavskej Lúčky Marian Sliviak je z vývoja situácie nešťastný. „Včelár je zo záhradkárskej osady, on si tam prenajal pozemok. Včelárov sme upozornili, aby si urobili kontrolu včelstiev. V obci sú zhruba traja včelári a tých si držíme. Oni mi potvrdili, že vedia, čo majú robiť. Je to v našom záujme, aby sme tu mali včely. Keď nebudú včely, čo nám bude opeľovať stromy?“ obáva sa starosta. Dodal, že na nákazu upozornil aj starostov susedných obcí.
Pomôže jedine oheň
Mor včelieho plodu je pomerne rozšírená nákaza. Nepostihuje dospelé včely, ale ochorenie napáda larvy. Tie potom menia farbu z perleťovo bielej na šedožltú až tmavohnedú, až sa napokon rozpadnú na hlienovitú hmotu. „Príčinou tejto choroby je baktéria, ktorej sa darí v starých plástoch a v starých nedezinfikovaných úľoch,“ upozorňuje Peter Karábel zo Slovenského zväzu včelárov. Na ochorenie niet lieku. Baktériu zničí iba oheň. V prípade, že sa pri laboratórnom vyšetrení potvrdí pôvodca nákazy, úrady dajú príkaz zlikvidovať buď len nakazené včelstvá, alebo dokonca všetky včelstvá v ohnisku. V ohni musí skončiť aj všetko náradie, ktoré sa dá spáliť.
Tento osud postihol aj včely včelára v Lietavskej Lúčke. „Dostali sme hlásenie o podozrení na ochorenie, následne sme odobrali vzorku plátu, ktorá bola pozitívna na mor včelieho plodu. U včelára sme vyhlásili ohnisko a vydali opatrenia na likvidáciu včelstiev, ktoré boli spálené a urobila sa aj dezinfekcia,“ dostali sme informáciu od Márie Čelkovej zo žilinskej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy.
Med možno jesť
V tomto roku ide v žilinskom regióne už o druhé evidované ohnisko moru včelieho plodu. Vlani pritom veterinári nezaznamenali ani jeden prípad. Nákaza nie je prenosná na človeka. Dokonca ani kvalita medu ochorením neutrpí. „Pre ľudskú konzumáciu je med nezávadný, nesmie sa však použiť na včelárske účely,“ upozorňuje Štátna veterinárna a potravinová správa. Od roku 1989 sa robia rozsiahle klinické prehliadky včelstiev. Najvyšší počet ohnísk zaznamenali kontrolóri v roku 1994, keď zachytili 192 ohnísk nákazy. Kritická situácia v chove včiel sa od vtedy postupne zlepšuje.