STREČNO. Rytieri v brneniach, poletujúce dravé vtáky a stará hudba. Na hrade Strečno to v nedeľu vyzeralo ako za stredoveku. Asi tisícka návštevníkov si prišla pozrieť atrakcie Slovenských rytierskych dní. „Náš syn je očarený rytiermi a tu ich mal na každom kroku. Kúpili sme mu drevený meč a detské brnenie. V tej dobe sa asi nežilo ľahko, ale aspoň bude mať predstavu,“ povedal jeden z hosti Pavol, ktorý do Strečna prišiel z Martina.
V desiatkach stánkov ponúkali remeselníci tradičné výrobky. Na predaj boli šperky, kožené výrobky, predmety zo skla, vlny i včelieho vosku. Svoje umenie ukázali výrobcovia perníkov, cínových ozdôb i štrikovaných hračiek. V stredovekej dedine Paseka pod hradom si návštevníci mohli pozrieť výcvik sokoliarov a deti si mohli skúsiť ako funguje privolávanie dravcov na rukavicu.
Do čias temného stredoveku vtiahli divákov Vrbovské vŕby. Hudobné zoskupenie hrá starú hudbu a používa už aj málo vídané nástroje ako gajdy, basičku, píšťaly, ozembuch, či bubon. Zakladateľ zoskupenia Andrej Budislav Jobus vo svojom nárečí tvrdí, že hrajú „sellácku gotyku“. Texty pochádzajú prevažne z ľudových piesní. Hudba znie ako za starých čias, ale či to tak skutočne bolo, nevie ani sám líder recesistického zoskupenia. „Mohlo to tak byť, nemuselo to tak byť. My to tak cítime. Hráme pôvodné skladby, ale prispôsobujeme ich súčasnému poslucháčovi, tým, že kombinujeme motívy a dáme tam niečo svoje. Chceme aby piesne neboli stále dookola rovnaké, pretože kedysi mali rovnaký motív a dnes by to poslucháč ťažko zvládol,“ vysvetľuje Andrej Budislav Jobus.
Rovnako pristupujú k stvárneniu života v minulosti herci a bojovníci zo skupiny historického šermu Wagus. „Všetky naše divadelno-šermiarske scénky vychádzajú z histórie, ale sú aplikované na dnešnú dobu, pretože ľudia sa chcú baviť. Preto robíme scénky zábavným spôsobom, aby boli ľudia po našich víkendových akciách oddýchnutí, a aby išli do práce s nadšením,“ hovorí Laco Sekerka. Na scéne pod hradom Strečno sa objavili šľachtici, hlavný kapitán, rytieri i vojaci. A duneli salvy z diel. „Robili sme veršovanú kupeckú scénku o dvoch kupcoch, ktorí sa sporia, čie víno je lepšie a komu sa bude lepšie predávať. V druhej sme ukázali výcvik dvoch posádok hradu Strečno a Starhradu, ktoré sa spojili. Keďže sú to dva susedné hrady, tak to v nás vyprovokovalo túžbu hrady spojiť. Je známe, že tie hrady spolu súperili a je známa povesť, ako si strieľali guľu z jedného hradu na druhý.“
Po programe si deti mohli vyskúšať svoje rytierske schopnosti. Na piatich stanovištiach zbierali body. Strieľali z luku, hrali stredoveké drevené piškôrky, snažili sa priviesť guľôčku do stredu labyrintu a hrali starodávnu verziu hokeja a basketbalu.
Podujatie na hrade Strečno bolo jedným z piatich rytierskych dní, ktoré putujú počas piatich mesiacov po hradoch a historických pamiatkach Žilinského kraja. Program venovaný tajomného stredoveku má ďalšiu zastávku v júli na hrade Sklabiňa.










