KOLÁROVICE. Prevažne starší obyvatelia Kolárovíc to majú do potravín ďaleko. Na Hornom konci bol ešte donedávna obchod s potravinami. Majiteľka ho však pre malý záujem musela zrušiť. Ľudia by potraviny chceli nakupovať bližšie k svojim domovom. Dnes musia pre zásoby chodiť do obchodu vzdialeného asi jeden kilometer. Najmä starším obyvateľom sa to zdá byť ďaleko. „My sme tu všetko starí ľudia, o paliciach chodím. Nemáme ani komu povedať, aby nám išiel vyše kilometer kúpiť niečo do obchodu. Tu nie je dom, v ktorom by nežil dôchodca,“ posťažoval sa miestny občan Peter Ciesarík.
Dodal, že pre obyvateľov Horného konca je život bez obchodu novou skúsenosťou. „Žijem tu od narodenia, osemdesiat rokov. Čo si pamätám, vždy tu stál obchod, možno už aj sto rokov. Pred vojnou, aj cez vojnu sa to volalo Konzum, potom Budúcnosť a naposledy to mala aj Jednota.“
Ani snaha nepomohla
Budovu, v ktorej sa nachádzal obchod a krčma, vlastní miestna podnikateľka. Krčma ešte funguje. Brány potravín sa však pre nízke tržby už pred viacerými mesiacmi definitívne zavreli. Starosta obce Jozef Hruštinec tvrdí, že podnikanie poslednej majiteľky bolo napriek snahe odsúdené k neúspechu. „Pani Eva, ktorá tam predajňu mala, sa snažila, ale nešlo jej to vôbec. Ľudia tam radi chodili, lebo bol dobre zásobený , ale keď spočítala náklady, nevychádzalo jej to platiť zamestnankyne, samá kontrola, hygiena, inšpekcie,“ hovorí starosta obce, ktorá sa nachádza deväť kilometrov od Bytče.
Kolárovičania z Horného konca si zrejme budú musieť poradiť aj bez obchodu s potravinami. Starosta Jozef Hruštinec tu nevidí priestor pre ďalší obchod. „Na Horný koniec nikto nepôjde. Hoci by sa tam podnikateľ akokoľvek snažil, nepôjde to. Obchod nikto nechce zobrať a obec to prevádzkovať nebude. Nie sú tam priestory, ktoré by mali vodu, WC a podobne. Podnikateľka aj hľadala niekoho, kto by mal o obchod záujem, ale nikto ho nemá. Je to stratové.“
Nie je priestor ani pre unimobunku
Konkurencia medzi obchodmi s potravinami je aj v tejto obci s vyše 1800 obyvateľmi veľká. Svoje prevádzky tu má až päť obchodov. Tri Jednoty, Koruna a ešte aj súkromné potraviny. Hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák si myslí, že aj napriek tomu by mala samospráva obce vyvíjať aktivity v prospech občanov v situácii, keď podnikateľský zámer súkromného sektora zlyhal. „Zlyhanie privátneho sektora môže napraviť samospráva, ktorá vytvorí podmienky napríklad na prevádzku mobilnej predajne potravín a obvyklým spôsobom obyvateľom oznámi jej činnosť v obci. Pripadne obec vytvorí iné podmienky, ktoré budú pre súkromný sektor atraktívne natoľko, aby v obci bola predajňa potravín.“
Starosta Jozef Hruštinec sa obhajuje tým, že na Hornom konci obec nemá budovu ani žiaden priestor, kde by si mohla postaviť unimobunku. „Ja si nemôžem dovoliť, aby to bolo stratové. Máme tu päť obchodov, tie musia stačiť.“
Majiteľka niekdajších potravín v tejto časti obce Eva Kováčová bola nútená svoju predajňu uzatvoriť z rodinných a zdravotných dôvodov. Sama tvrdí, že počas jej pôsobenia bol obchod ziskový a kontroly nezaznamenali žiadne väčšie nedostatky. Je si vedomá, že občania horného konca potraviny potrebujú a tak ponúka obci priestor na dohodu. "V predajni je všetko zariadenie, regály, chladiace a mraziace boxy, krájače, skladové priestory, teplá a studená voda, čistiareň odpadových vôd, aj samostatné WC. Predajňu stačí vymaľovať a hneď otvoriť. Verím, že tento ústretový krok z mojej strany starosta obce zváži a zaujme stanovisko v prospech občanov, hlavne tých, ktorí sú na pomoc odkázaní a spoliehajú sa na jeho správne rozhodnutie," dodala.