Odstávky dopravy počas sanácie Strečna budú trvať kratšie

Práce sa musia uskutočniť v režime úplného vylúčenia dopravy, preto ministerstvo navrhuje ich realizáciu počas víkendových dní.

Druhá etapa prác bude zahŕňať sanačné práce na skalnom brale.Druhá etapa prác bude zahŕňať sanačné práce na skalnom brale. (Zdroj: ARCHÍV SME)

BRATISLAVA. Nový návrh ministerstva životného prostredia (MŽP) na riešenie súčasného stavu stability skalného brala v obci Strečno naďalej počíta s úplným vylúčením dopravy počas 11 víkendov a obmedzením dopravy do jedného jazdného pruhu počas štyroch mesiacov, čo je o jeden mesiac kratšie než pôvodný návrh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedostatok financií na alternatívu

Trvanie sanácie odhaduje MŽP na osem mesiacov vrátane dvojmesačnej časovej rezervy na nepredvídateľné faktory, ukončiť by ju mali do konca mája budúceho roka.

SkryťVypnúť reklamu

MŽP vyčíslilo výdavky na sanáciu na 1,1 milióna eur. Kabinet už v októbri 2015 schválil 900-tisíc eur na okamžité protihavarijné opatrenia a sanáciu skalného brala vrátane odborného geologického dohľadu, vláda musí ešte schváliť dodatočných 200-tisíc eur. MŽP zatiaľ vylúčilo pre nedostatok financií alternatívu, ktorá predpokladala vybudovanie ochrannej železobetónovej galérie nad frekventovanou cestou medzi Žilinou a Martinom. Náklady na jej výstavbu by sa totiž vyšplhali na 6,7 milióna eur.

Postup prác navrhuje MŽP s ohľadom na čo najmenšie obmedzenie dopravy na štátnej ceste I/18 medzi Žilinou a Martinom. V prvej etape prác sa uskutočnia okamžité protihavarijné opatrenia na skalnom brale. Budú zahŕňať očistenie skalného brala od zvetraných úlomkov, odstránenie a redukciu previsu, injektáž a plombovanie trhlín a puklín.

SkryťVypnúť reklamu

Úplné vylúčenie dopravy

Práce sa musia uskutočniť v režime úplného vylúčenia dopravy, preto MŽP navrhuje ich realizáciu počas víkendových dní, keď je hustota dopravy znížená. Predpokladá úplné vylúčenie dopravy na 11 víkendov cca od 8:00 v sobotu do 18:00 v nedeľu.

O vylúčení dopravy počas víkendov budú občania aj prepravné spoločnosti informovaní prostredníctvom médií a informačných systémov. V spolupráci s krízovým štábom bude pred každým víkendovým vylúčením dopravy spresnený čas vylúčenia v závislosti od charakteru vykonávaných prác. V záujme skrátenia odstávky dopravy budú niektoré práce robiť aj v nočných hodinách.

Druhá etapa prác bude zahŕňať sanačné práce na skalnom brale vrátane vybudovania ochranných sietí, dynamických záchytných bariér, kotvenia uvoľnených skalných blokov a výstavby podporných betónových konštrukcií na zabezpečenie previsov bezprostredne nad cestnou komunikáciou. Tieto práce si vyžiadajú len obmedzenie dopravy do jedného jazdného pruhu, prípadne jej krátkodobé vylúčenie.

Cesta pod Strečnom

Pozrite si tiež články z hlavnej témy  Cesta pod Strečnom  na domov.sme.sk
Súvisiace témy: Strečno
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 609
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 110
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 127
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 258
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 884
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 710
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu