Riziková cesta do Terchovej sa konečne dočká obnovy

Výrazne preťažená komunikácia druhej triedy prejde komplexnou rekonštrukciou. Ešte pred tým ju čaká ďalšia zaťažkávacia skúška.

(Zdroj: BRANISLAV KOSCELNÍK)

ŽILINA. Nádherné pohľady na malofatranské kopce, ostré skalné masívy a upravené dediny. Cesta II/583 spájajúca Žilinu s oravskou Párnicou by bola pre motoristu sama o sebe turistickou lahôdkou, keby intenzita dopravy na nej nebola taká výrazná. Úzka a kľukatá cesta s nebezpečnými križovatkami prechádza cez centrá viacerých turistických obcí. Situáciu zhoršujú aj časté nehody s lesnou zverou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cesta druhej triedy obsluhuje významné turistické centrá Terchová, Belá a Zázrivá. Slúži aj na presuny motoristov smerom na Oravu a najmä koncom týždňa je plná vozidiel s poľskými evidenčnými číslami. „Cesta II/583 je v úseku od Gbelian do Terchovej v smere od Žiliny pomerne exponovanou komunikáciou, na ktorej sa vyskytujú priemerné denné intenzity na úrovni asi 10-tisíc vozidiel. V následnom úseku od Terchovej do Párnice sú zaznamenávané priemerné denné intenzity približne 4-tisíc vozidiel,“ povedal Štefan Machciník z Výskumného ústavu dopravného v Žiline. Upozorňuje aj na to, že komunikáciu využíva množstvo cykloturistov, čo pri takýchto intenzitách dopravy zvyšuje riziko kolízií s motorovou dopravou.

SkryťVypnúť reklamu

Chystá sa projekt obnovy

Cesta do Terchovej už má najlepšie časy za sebou. Žilinská župa už na naj v minulosti čiastočné opravy urobila. V rokoch 2007 až 2015 na úsekoch v okrese Žilina opravili takmer 13 kilometrov povrchu vozovky v obciach Belá, Terchová, Teplička a v úsekoch Stráža – Belá a Nededza – Gbeľany. Dobrou správou pre motoristov je to, že cesta sa dočká výraznejšej obnovy.

„Chceme opraviť mosty, vymeniť celkový povrch vozovky, zrealizovať sanáciu zosuvov a zároveň zabezpečiť vyššiu bezpečnosť pre chodcov vybudovaním nových a modernizáciou existujúcich priechodov pre chodcov. Prestavať by sa mali aj križovatky, aby sa rovnako zvýšila bezpečnosť pre všetkých účastníkov cestnej premávky. Vybudovať by sme chceli tiež ochranu pred padaním skál v nebezpečných úsekoch a pozornosť budeme venovať i ochranným opatreniam pre živočíchy, ktoré migrujú cez vybrané úseky ciest,“ odhalila plány Žilinského samosprávneho kraja jeho hovorkyňa Lenka Záteková.

SkryťVypnúť reklamu

Nevhodná obchádzková trasa

Na rekonštrukciu cesty je už vypracovaný projektový zámer. Aktuálne pripravujú súťaž na spracovateľa podrobnejšej projektovej dokumentácie. Samosprávny kraj chce rekonštrukčné práce hradiť z grantu Európskej únie. Kým sa práce rozbehnú, cestu, ktorá vedie horským prostredím, ešte čaká zaťažkávacia skúška. O tejto komunikácii sa uvažuje ako o jednej z obchádzkových trás v prípade dopravných obmedzení na cestnom ťahu I/18 pod Strečnom. Odborník na dopravu upozorňuje, že pre obyvateľov obce, ale aj pre samotnú komunikáciu pôjde o zaťažkávaciu skúšku. „Z hľadiska stavebného usporiadania a kapacity nie je táto komunikácia od obce Varín uspôsobená na zvládanie významného navýšenia intenzít v prípade odklonu dopravy z cesty I/18,“ varuje Štefan Machciník. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 610
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 111
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 127
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 256
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 885
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 711
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 602
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu