SVEDERNÍK. Keblovský drapák je motoristická súťaž. Je však okorenená poriadnou dávkou recesie. Súťažiacimi sú dobre známe tváre z dediny a súťažnými strojmi rôzne bizarné doma zmajstrované traktory. Asi tisícka divákov úprimne a s nadšením tlieskala každému z asi dvadsiatich súťažiacich, ktorému sa podarilo prejsť cez niektorú z neľahkých prekážok. Svoje traktory z domácich dielní zakaždým vytočili na maximum, používali taktiku a roky skúsenosti s prácou v členitom teréne severného Slovenska. Do súboja išli s tým, že veria sebe, no najmä svojmu podomácky vyrobenému stroju. Prehliadka výkonov traktorových zlepencov mala jedinú prísnu podmienku. „Platí, že v súťaži nemôže byť továrensky vyrobený traktor. Chlapi si ich sami vyrobili. Vzali kus z toho, kus z toho, pozvárali to dokopy,“ vysvetlil jeden z organizátorov Keblovského drapáka Miloš Zaťko.
Organizátori súťaže už po tretíkrát postavili na pozemku v svederníckej časti Keblov ťažkú trať, ktorá pozostávala z vodných priekop, hlbokých jám i bahennej prekážky. Práve tá vycvičila viaceré zvučné mená na listine účastníkov. Väčšinu súťažných strojov museli totiž z blata vyťahovať. „Najťažšia bola bahenná jama. Nedal som ju. Ponoril som sa pod diferáky a vôbec to nešlo,“ sklamane povedal Juraj Gašpar z Diviny. Za robustný traktor, ktorý je rodinným miláčikom, sa však hanbiť nemusel. „Tento model má nápravy z vétriesky, ruský motor z Bolgara, štvorválec vzduchom chladený. Používame ho do hôr, ku chalupe, seno zvážame. Keď prídeme z hory, treba sa oňho postarať. Je okolo toho veľa roboty. Keď sa niečo pokazí, dlho to trvá, kým sa to opraví.“
Súťaž mala dve časti. Traktoristi si zmerali sily v rýchlosti jazdy a v jazde zručnosti cez terénne prekážky. Osobitne sa vyhodnocovali výkony juniorov, svoju kategóriu mali stroje s jedným náhonom a s dvoma náhonmi. Pri bodovacej súťaži v jazde cez prekážky sa ešte prihliadalo na to, či je traktor veľký alebo malý. Body sa pripisovali aj za výkony v ťahaní dreva do kopca. „Pre divákov sa snažíme dotiahnuť aj atrakcie, aby sa zabavili. V tomto roku to bola exhibícia džípov a a štvorkoliek,“ povedal Miloš Zaťko. Vysvetlil tiež, kde má v týchto končinách Európy korene záľuba a šport, ktorý nepotrebuje zväzy ani kluby, iba nadšenie. „To je dané predchádzajúcim režimom. Nič nebolo, tak si to museli ľudia urobiť na kolene. Tých dvadsať traktorov je príkladom, že ľudí to stále baví. A niektoré sú naozaj úžasné,“ dodal.
FOTOGALÉRIA:













FOTO: AUTOR