ŽILINA. Na radnici mesta dnes udelili čestné občianstvo za rok 2015. Primátor Igor Choma ho udelil režisérovi, hercovi a pedagógovi Základnej umeleckej školy v Žiline Vladimírovi Šupkovi.
Cenu "in memoriam" udelili matematikovi a geometrovi Michalovi Harantovi a Uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu Petrovi Cabadajovi, Štefanovi Köhlerovi a Milene Prekopovej. "Pre mesto je to vždy výnimočná udalosť. Na jednej strane som veľmi rád, že vždy máme koho oceňovať. Nominácií zo strany občanov prichádzajú naozaj desiatky. Na druhej strane to svedčí o tom, že stále máme veľký a silný potenciál. Jednak z minulosti, ale aj v súčasnosti. Pretože ľudí, ktorí vzorne reprezentujú naše mesto a možno aj Slovensko, je stále dosť," povedal primátor Igor Choma.
Čestný občan Vladimír Šupka začal v roku 1959 pracovať ako pedagóg a zástupca riaditeľky na Hudobnej škole. V roku 1960 sa stal členom poradného zboru pre tvorbu učebných osnov a organizačnej štruktúry literárno-dramatických odborov pri Ministerstve školstva a kultúry v Prahe a v Bratislave, funkciu vykonával 25 rokov. V roku 1972 mu udelilo Ministerstvo školstva a kultúry v Bratislave pochvalné uznanie za príkladnú a pozoruhodnú prácu pri rozvoji týchto odborov na Slovensku a organizovanie prvej prehliadky novozaložených literárno-dramatických odborov v budove Mestského divadla. Zbor Žilincov mu udelil v roku 2005 Prestížnu cenu Genius loci Solnensis.

Peter Cabadaj napísal viac ako 30 kníh, je autorom, spoluautorom a manažérom 18 výstav o slovenských spisovateľoch, slovenskej literatúre, kultúre a umení, ktoré sa predstavili v 13 krajinách Európy, Severnej a Južnej Ameriky. Participoval na projekte, prostredníctvom ktorého bol prvok Terchovská muzika zapísaný v decembri 2013 do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Je 26 rokov hlavným dramaturgom, scenáristom, režisérom i hovorcom medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej a spoluzakladateľom, dramaturgom a režisérom Cyrilometodských dní v Terchovej. "Žilinu som vždy vnímal v križovatkách našej národnej kultúry ako miesto, ktoré bolo v mnohom predvojom v avantgardných slovenských smeroch v literatúre, výtvarnom umení. Mesto, ktoré prinieslo mnoho podnetov. Mesto, ktoré vždy bolo v mojich očiach demokratické, tolerantné, humanistické. A tento odkaz, mám taký dojem, si nesie v sebe stále," povedal Cabadaj.
Štefan Köhler nastúpil v roku 1969 do žilinskej nemocnice. Patril k osobnostiam gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Od roku 1989 bol námestníkom riaditeľa žilinskej nemocnice, v rokoch 1994 až 1999 jej riaditeľom. Od roku 2002 pracoval ako vedúci odboru zdravotníctva a lekár kraja. Celý jeho osobný a profesijný život je spojený s mestom, vždy bol zapáleným obhajcom verejných vecí mesta a lokálpatriotom.
Riaditeľka Nadácie Polis Milena Prekopová od roku 2004 systematicky organizuje verejné diskusie na komunálne témy a verejné stretnutia s medzinárodne uznávanými osobnosťami s vysokým ľudským a odborným kreditom. Žilinská verejnosť sa mohla v nadácii stretnúť aj s prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom či viedenským arcibiskupom Christophom kardinálom Schőnbornom.
Slovenský matematik a geometer Michal Harant sa veľkou mierou pričinil o presťahovanie Vysokej školy dopravnej z Prahy do Žiliny. Založil a viedol katedru matematiky a deskriptívnej geometrie. Pôsobil vo funkcii prorektora školy (1962-1966). V roku 1965 bol vymenovaný za univerzitného profesora pre odbory matematika a deskriptívna geometria. Od roku 1938 bol členom Jednoty československých matematikov a fyzikov (JČMF) a v roku 1969 ho zvolili za predsedu Jednoty. V roku 1990 mu udelili Zlatú medailu MFF Univerzity Komenského. V roku 2008 sa stal laureátom prestížnej ceny Genius loci Solnensis (in memoriam).