Keď ho uvidíte po dlhom čase, chcete ho objať. Často ho zovretie medzi svoje ruky aj počas hry. Váš pes však vaše nadšenie z blízkeho telesného kontaktu zrejme nezdieľa. V skutočnosti ho tým staviate do veľmi stresovej situácie. Naznačuje to článok uverejnený v magazíne Psychology Today.
Bývalý profesor Univerzity v Britskej Kolumbii Stanley Coren analyzoval náhodne vybraných 250 fotografií, ktoré našiel na internete. Na fotografiách sledoval typické prejavy psov v strese – sklopené uši, odhalené bielka, vyhýbanie sa očnému kontaktu či privreté oči.
„Zozbierané údaje zjednodušene povedané ukazujú, že internet je plný fotografií šťastných ľudí, ktorí objímajú nešťastné psy,“ píše Coren vo svojom článku. Podľa jeho kritérií vykazovalo až 81,6 percenta pozorovaných psov aspoň jednu známku nepohodlia, stresu alebo úzkosti.
Článok zatiaľ nie je vedecky podložený, nebol uverejnený v žiadnom žurnále, čo znamená, že neprešiel schválením vedeckou komunitou. No objímanie v ľudskom slova zmysle zrejme pre psy naozaj nie je dobré.
„Som proti objímaniu psov, aspoň v bežnom ľudskom slova zmysle,“ povedal pre Washington Post vedúci Centra poznávania psov univerzity Dukeovej univerzity Evan MacLean. „Je to predovšetkým správanie patriace primátom (podobne sa objímajú aj opice), psy sa navzájom prirodzene neobjímajú. Existuje však mnoho možností blízkeho telesného kontaktu s vašim psom, ktoré si nevyžadujú, aby ste ich objímali rukami obmedzujúcim spôsobom.“
Ak budete chcieť nabudúce svojmu psovi vyjadriť lásku a náklonnosť, urobte to tak, aby ste ho nijakým spôsobom neobmedzovali a zbytočne nestresovali. Napríklad ho poškrabte za ušami alebo po bruchu.