REGIÓN. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) v posledných dňoch mesiaca apríl zaznamenali zvýšený výskyt takýchto predmetov po celom Slovensku. V trojmesačnej celoslovenskej štatistike prevládajú naukladané kamene alebo drevá položené na koľajniciach, no zaevidovaných bolo aj viacero absurdných prípadov, kedy vlaky narazili do snehuliaka, chladničky, toalety, nákupných vozíkov alebo dokonca do cestnej dopravnej značky.
Žilinský región nie je výnimkou
O niektorých prípadoch sme informovali aj v našom týždenníku MY Žilinské noviny. V januári napríklad vlak pri Kysuckom Novom Meste narazil do chladničky. Koncom januára na trati „vyčíňali“ snehuliaci. Jeden stál na trati v okolí Tepličky nad Váhom, druhý medzi zastávkami v Rajeckých Tepliciach a Poluvsí. Pri prvej zrážke spôsobili škodu na rušni, v druhom prípade na riadiacom vozni.
Výtržnícky január ukončil náraz vlaku do neidentifikovanej keramickej nádoby s bielou hmotou. Náraz poškodil rušeň. Vo februári nahlásili na trati pred zastávkou Nezbudská Lúčka – Strečno, že niekto na koľajnice nahromadil kamene.
Trestný čin
Pri každom strete s cudzím predmetom v koľajisku takmer vždy dochádza k zmeškaniu vlakov a niekedy až k prerušeniu železničnej prevádzky. Náraz zvyčajne poškodí pluh hnacieho koľajového vozidla, navyše môže dôjsť k rozveseniu alebo poškodeniu brzdových hadíc.
„Ľudia, ktorí ich tam položili, sa pritom dopúšťali skutku, ktorý by mohol byť klasifikovaný aj ako trestný čin všeobecného ohrozenia, za ktorý hrozí vysoký trest. Prekážka na trati totiž vážne ohrozuje bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy,“ hovorí Martina Pavliková, hovorkyňa ŽSR.
Všetky prípady riešia aj príslušné policajné zbory. V prípade, ak by bol skutok posúdený ako trestný čin, napríklad ako trestný čin všeobecného ohrozenia, kde sa trest môže pohybovať od 1 do 10 rokov odňatia slobody. V prípade najprísnejšej kvalifikácie skutku by však mohlo ísť aj o 20 až 25 rokov alebo doživotie.