ŽILINA. V zmysle platnej legislatívy musí obec zabezpečiť rozmiestnenie veľkokapacitných kontajnerov dvakrát do roka. Okrem toho obyvatelia môžu svoj odpad každého druhu bezplatne odovzdať na zberný dvor na Jánošikovej ulici.
Kontajner je na jednom stojisku týždeň, počas tejto doby, po jeho naplnení ho odvezú a zase privezú prázdny. Aj napriek tomu doslova praskali vo švíkoch.
Ľudia ich plne využívajú
„Z kapacitných a technických dôvodov nie je možné naplnený kontajner ihneď vymeniť za prázdny, preto môže vznikať podobný jav,“ popisuje situáciu Pavol Čorba, hovorca mesta.
O častejšom rozmiestňovaní veľkokapacitných kontajnerov mesto neuvažuje, a to najmä z finančných dôvodov.
Okrem toho, že sú kontajnery plné, ľudia tam často dávajú aj veci, ktoré do nich nepatria. „Obyvatelia sú v zmysle legislatívy povinní odpad ukladať iba do nádob na to určených, všetko ostatné je porušenie zákona a rovnako aj konanie v rozpore s nariadením mesta Žilina o odpadoch,“ informuje.
V záujme zachovania čistoty a poriadku odvážajú a zbierajú zamestnanci aj odpad, ktorý je umiestnený v okolí kontajnerov.
To sa týka aj elektroodpadu. „Ukladať elektroodpad do týchto kontajnerov je zakázané, na to slúži zberný dvor a zber elektropadu, ktorý pravidelne – dvakrát ročne organizujeme v spolupráci so združením Envidom.“ Ročne táto služba pre mesto stojí od 150-tisíc do 170-tisíc eur. Odpad ide na ďalšie spracovanie, to je už ale v úlohe zmluvnej spoločnosti. To sa týka aj trávy, kríkov a konárov, ktoré tiež ľudia do kontajnerov hádžu. „Zelený, biologicky rozložiteľný odpad tam tiež nepatrí. V zmysle nariadenia sú obyvatelia povinní tento odpad spracovať, kompostovať na mieste jeho vzniku, prípadne ho odviezť do zberne na to určenej.“
Suma za službu je paušálna
Ročne Žilinčania vyprodukujú 1 200 plných kontajnerov odpadu. Množstvo je relatívne ustálené. Službu zabezpečuje zmluvná spoločnosť mesta, T+T, a.s. Cena, ktorá v sebe zahŕňa dopravu, dovoz, odvoz, a spracovanie odpadu, je paušálna, za jeden kontajner predstavuje 140 eur.