V Žilinskom kraji budú dobrovoľníci tento rok obnovovať hrad Hričov

Do najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva na Slovensku sa už po desiatykrát zapoja firemní zamestnanci, dobrovoľníci zo samosprávy, neziskového sektora aj širokej verejnosti, aby pomohli skrášliť, vyčistiť a zlepšiť mesto, v ktorom žijú. Naše Mesto sa bude konať 10. – 11. júna a je súčasťou Maratónu dobrovoľníctva 8. – 11. júna.

Pri oprave Hričovského hraduPri oprave Hričovského hradu (Zdroj: ARCHÍV OZ)

"Hrad sa opravuje." ANNA BEBEKOVÁ

Popis a autor citácie

Združenie priateľov Hričovského hradu sa každoročne zapája do projektu Naše Mesto, vďaka ktorému majú možnosť získať počas dvoch dní väčší počet dobrovoľníkov a spoločnými silami skrášľovať a zveľaďovať NKP hrad Hričov. Dobrovoľníci budú mať možnosť zapojiť sa do obnovy hradu aj tento rok, a to lakovaním drevených tabúľ náučného chodníka, ktoré si po zime zaslúžia údržbu. Taktiež plánujú zapojiť dobrovoľníkov do prác pri odstraňovaní náletovej vegetácie, odstraňovaní sute z cisterny a triedení kameňa pre budúce murárske práce. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Okolo budovy a záhrady nadácie Krajina harmónie vedú cestičky pre občanov mesta a počas dažďov sú plné blata a vody. Počas akcie Naše Mesto by ich chceli vďaka dobrovoľníkom opraviť a vyzdobiť, aby  po nich všetci mohli chodiť bez ohľadu na počasie. Dobrovoľníci budú vyrábať dlaždice zo starých obkladačiek. Zároveň budú skrášľovať záhradu, by sa tam mohli zastaviť ľudia na posed, porozprávať sa, na pohár vody.

Načítavam video...

Nadácia Krajina harmónie vznikla v roku 1995 a dodnes pôsobí ako komunitné centrum pre podporu začleňovania občanov s postihnutím v meste Žilina. V nadácii pracuje na plný úväzok jeden zamestnanec a 4 sú na polovičnom úväzku, z toho dvaja sú občania so zdravotným  postihnutím. V nadácii každoročne pôsobí približne 20 dobrovoľníkov počas celého roka a počas festivalu  viac ako 150 dobrovoľníkov. Dodnes je to skupina asi 3700 mladých ľudí, ktorí získali novú skúsenosť a zbavili sa predsudkov. Nadácia organizuje aj každodenné aktivity na rozvoj zručností –divadelný klub, diskusný klub, klub športový, klub varenia, tanca a ďalšie – podľa záujmu a možností dobrovoľníkov. Organizuje tiež pobytové víkendy na horách, ozdravné pobyty na horách a pri mori. Medzi výnimočné aktivity patrilo 25.ročníkov medzinárodného festivalu tvorivosti a fantázie Jašidielňa, ktorý  sa rozhodli ukončiť a v roku 2015  začali s partnermi s novým komunitným festivalom Inter Nos (Medzi nami) Na konci roka organizuje Slávnosť svetiel, kde nadácia oceňuje najlepších jedincov aj sponzorov cenou Forresta Gumpa a odovzdáva mladým ľuďom cenu Tracyho tigra za tvorivý čin roka. Nadácia je spolu s mestom Žilina zakladateľkou neziskovej organizácie, ktorá prevádzkuje  Zariadenie podporovaného bývania, kde v súčasnosti býva päť mladých ľudí s postihnutím.

SkryťVypnúť reklamu

Máte nápad na ďalšie aktivity? Navrhnite aktivity pre dobrovoľníkov

Mestá, školy, škôlky, neziskové organizácie sa opäť môžu prihlasovať do Nášho Mesta, stačí ak navrhnú aktivity pre dobrovoľníkov.  „Máte nápad na aktivitu, do ktorej by ste zapojili dobrovoľníkov? Alebo ste firma, ktorej zamestnanci by sa radi zapojili do aktivít ako dobrovoľníci?  V tom prípade sa prihláste do Nášho Mesta 2016. Pozor, čas máte len do 31.marca,“ uviedla Monika Smolová, programová riaditeľka Nadácie Pontis. Firmy sa do Nášho Mesta môžu zapojiť prostredníctvom vyplnenia elektronickej prihlášky na stránke Nadácie Pontis a rezervujú si miesto medzi 100-kou firiem, ktoré chcú zmeniť mestá, v ktorých pôsobia. Každá firma si určí svojho firemného koordinátora, ktorý bude dostávať informácie od Nadácie Pontis na osobnom stretnutí alebo prostredníctvom e-mailu či telefonicky. 

SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  2. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  3. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  4. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  5. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  6. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  7. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  8. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  1. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  2. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  3. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  4. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  5. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  6. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  7. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  8. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  1. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina 8 685
  2. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym 4 491
  3. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu 4 035
  4. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť 3 795
  5. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok. 3 563
  6. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie 3 027
  7. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie 2 781
  8. Slovenská značka získala Obal roka 2025 2 740
  1. Ján Valchár: Základný stavebný kameň každej ideológie: STRACH
  2. Tomáš Csicsó: Dosť bolo Matoviča!
  3. Ján Komrska: Štít Handies, Colorado
  4. Juraj Sališ: "Elektro" versus ropa
  5. Judita Vargová: Priateľské posedenie s Vagovičom - kresťan na papieri
  6. Štefan Šturdzík: Igor tvoje ego je väčšie ako tvoje schopnosti.
  7. Radko Mačuha: Viete čo má spoločné Róbert Fico a Benito Mussolini?
  8. Anton Kovalčík: Kresťania v strednej Európe v boji proti fašizmu. Tretia časť - Čechy.
  1. Rastislav Puchala: Konečne dobrá správa o slovenskej ekonomike a spoločnosti vôbec 33 224
  2. Ivan Čáni: „Matovič, Lipšic a Naď už dávno mali sedieť v base.“ 19 641
  3. Jozef Černek: André Rieu – muž, umelec, megaloman, otec. Kráľ gýču. Alebo človek, ktorý spravil vážnu hudbu zábavnou. 14 730
  4. Anna Brawne: Drahý Peter, v každej normálnej krajine, by ste vy, tým vedcom, nemohli robiť ani vrátnika! 11 693
  5. Martin Fronk: Slovenský "Mordor": Podzemný labyrint plný vína, bosoriek a atómových krytov, o ktorom vedel len málokto 11 415
  6. Jozef Maťaše: Toto si Martin Benka nezaslúži! 8 147
  7. Ivan Čáni: Súdruh Blaha nie je rozhodne žiadne neviniatko, ale toto si ani on nezaslúži. 7 152
  8. Rado Surovka: Rómska otázka ? Huliak to vyrieši. 6 178
  1. Radko Mačuha: Viete čo má spoločné Róbert Fico a Benito Mussolini?
  2. Věra Tepličková: Podobnosť čisto náhodná alebo Čo sa ti to deje, národ slovenský?
  3. Anna Brawne: Drahý Peter, v každej normálnej krajine, by ste vy, tým vedcom, nemohli robiť ani vrátnika!
  4. Věra Tepličková: Otvárajte kasíno, Huliak nie je diliiino
  5. Radko Mačuha: Ficove vlastenectvo je ako riedené mlieko.
  6. Karol Galek: Kto nič nerobí nič nepokazí - heslo ministerky Sakovej nás stálo miliardy
  7. Monika Nagyova: V lete som ešte nevedela, či som feministka
  8. Radko Mačuha: "Najväčšia hrozba pre EU nieje Rusko".
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Transdata digitalizuje verejnú dopravu.


Návštevníci zažijú nočnú prhliadku.


Srdce našej ekonomiky.


Zľava doprava Milan Škriniar, Róbert Boženík, Samuel Gidi a Mário Sauer.

Prehľad najdrahších prestupov zo Žiliny.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu