Ako ste sa dostali k aikidu?
Od mladosti som sa venoval džudu, v ktorom som dosahoval pomerne dobré výsledky. Zranenie mi však nedovoľovalo pokračovať ďalej. Keďže som sa príležitostne venoval aj Jiu – Jutsu, snažil som sa nájsť niečo podobné, čo by ma uspokojovalo. V roku 1993 som prišiel z Armádneho strediska vrcholového športu v Banskej Bystrici do Judo klubu v Martine. Tam som sa prvý krát stretol s aikidom, ktoré bolo v tom čase na Slovensku v úplných začiatkoch a začal som sa ho vo svojom voľnom čase intenzívne učiť. Dochádzal som za rôznymi učiteľmi na Slovensku aj v zahraničí. Zo začiatku najmä k Francúzovi Danielovi Vaillantovi, ktorý v tej dobe pôsobil v Prahe. Intenzívne som navštevoval a stále navštevujem semináre svojich učiteľov – Francúza Francka Noela (7. dan) a Japonca Seishira Enda (8. dan) v celej Európe a Japonsku. Aikidu sa venujem 12 rokov a som držiteľom 4. danu aikido a 1. danu v džude.
V čom je aikido špecifické a na čom je založená jeho technika?
Aikido ako systém vytvoril japonský O sensei Mrihei Ueshiba. Terajšiu podobu dostalo v tridsiatich rokoch minulého storočia. Charakteristické pre aikido je pohyb po špirále, aktorý umožňuje dokonale spracovať energiu útoku. Tento systém umožňuje, aby sa v prípade fyzického útoku ubránili aj fyzicky slabšie osoby, napríklad starší ľudia, alebo ženy. Používajú sa aj zbrane, napríklad drevený meč, palica, či drevený nôž.
Do akej miery sa kladie dôraz na duchovné učenie?
Aikido je považované za istú formu dynamickej meditácie. Avšak o smerovaní v náboženskom zmysle sa tu nedá hovoriť. Charakteristickým črtom filozofie aikido je možnosť slobodnej voľby a rozvíjanie priateľstva a mieru medzi ľuďmi.
Ako a kedy sa aikido dostalo do Žiliny?
Klub aikido som založil v roku 1995. Niekoľko rokov sme cvičili v športovej hale na Bôriku a v súčasnosti cvičíme v budove internátov Žilinskej univerzity.
Pre aké vekové kategórie je toto bojové umenie určené?
Pre všetkých. Dokonca som sa v Taliansku stretol s cvičením aikida pre zlabozrakých ľudí. V Žiline sa môže prihlásiť mládež od 13 rokov. Momentálne tu trénuje 25 – 35 záujemcov.
Konajú sa nejaké exhibície a semináre?
Klub v Žiline je členom Slovenskej spoločnosti priateľov aikida, čo je celoslovenská organizácia združujúca členov v približne 20-tich kluboch na území celého Slovenska.
Kde sa môžu záujemcovia prihlásiť?
Výuka aikido prebieha pravidelne v priestoroch Žilinskej univerzity na internátoch G – H vždy v pondelok od 19.00 h do 21.00 h, stredu od 17.00 h do 18.30 h a v piatok od 18.00 h do 20.00 h.
Záujemcovia sa môžu prihlásiť na každom tréningu.
Autor: Peter Hadidom