Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Ladislav JURKEMIK: Nik sa nemôže urážať, keď sedí

Prestupové obdobie na Slovensku skončilo minulú nedeľu. Aj futbalisti MŠK Žilina tak svoje príchody do mužstva uzavreli. Vo štvrtok potom odcestovali do tureckej Antalye, kde absolvujú herné sústredenie. Keďže jarná časť ligového ročníka sa blíži (štartuj

e prvý marcový víkend), pozhovárali sme sa s trénerom úradujúceho majstra Ladislavom Jurkemikom.Takže, pán tréner, ako ste spokojný s prvou časťou prípravného obdobia?
Zatiaľ príprava prebiehala dobre a som s ňou spokojný. Absolvovali sme vydarené sústredenie v Chorvátsku. Vrátili sme sa však do úplne iných podmienok, na iné terény. Tie boli zamrznuté a aj naša umelá tráva bola zamrznutá. Na to sa však nemôžeme vyhovárať a musíme sa tomu prispôsobiť. Najviac ma však mrzí, že tesne pred odchodom sa nám zranili dvaja útočníci. Stano Šesták je v nemocnici v Prešove, má problémy s nohami. Zranil sa nám aj Adam Nemec. Zlomil si kostičku na zápästí. Ruku má v sadre, ale do Turecka s nami pocestuje. V každom prípade je ale lepšie, že sa to stalo teraz, akoby sa mali zraniť tesne pred štartom súťaže.
Cestujete do Turecka, aký je plán sústredenia?
Našim cieľom je najmä vylepšiť hernú stránku a tiež zohratosť a kompaktnosť mužstva. Predovšetkým ale musíme pracovať na zakončovaní. S ním máme najväčšie problémy. Aj v prípravných zápasoch, najmä proti Ostrave a v Olomouci. Mali sme dokonca viac šancí ako súper, ale prehrali sme. Budeme teda pracovať najmä na efektivite.
Aký denný program majú futbalisti?
Odohráme tri prípravné zápasy a keď nebude zápas, budú dvojfázové tréningy. V Turecku by mali byť veľmi dobré terény, tak ich chceme naplno využiť. V skratke je plán asi taký – dvakrát denne budeme na ihrisku a každý tretí deň odohráme zápas.
Prestupové obdobie skončilo. Ako ste spokojný so zmenami v kádri?
Všetci štyria hráči výborne zapadli do kolektívu. Určite vytvoria konkurenciu a teraz máme už každý post zdvojený kvalitnými futbalistami. Miro König je kvalitný brankár, ktorý ale potrebuje čas a predovšetkým potrebuje chytať. Peter Bašista je mladý hráč a veľký talent, ktorý je zatiaľ ešte nevyzretý. Ukázal však, že s ním môžeme vážne rátať do základnej zostavy. Musí ale na sebe ešte popracovať. Tomáš Ďurica je skúsený futbalista, ktorý vie hrať futbal. Mal určitý výpadok a potreboval spraviť zimnú prípravu. Spravil ju veľmi poctivo a pre nás bude prínosom. Ivan Belák je pracant, včelička. Zatiaľ sa u nás rozkukával, potrebuje určitý čas na aklimatizáciu. Zo začiatku mal problémy so zaťažením, ale už sa vyrovnal ostatným a vyzerá to, že bude patriť k hráčom, ktorí sa budú snažiť dostať sa do základnej zostavy. Trošku nás mrzí, že sa nám nepodarilo získať kvalitného ľavého obrancu. Skúšali sme viacerých. Všetko to boli mladí chlapci, talenty, ale my v tejto chvíli potrebujeme hotového futbalistu, aby mohol naskočiť do zápasov. Práve zahraniční hráči, ktorých sme skúšali, sú drahí a mali by mužstvo ťahať a nie naopak, aby sme my na nich pracovali. Na to máme dosť vlastných hráčov. Musí to byť taký futbalista, že keď sa naňho pozrú diváci, povedia: „Ten je dobrý.“ Manažéri sú dnes dokonca tak drzí, že nám pošlú hráča a povedia, že má 180 cm. Chlapec príde a vysvitne, že má len 172.
Kedy by ste mohli mať jasno o základnej zostave?
Bol by som rád, keby sa už v Turecku základná zostava vykryštalizovala. Minimálne na 8 – 9 postoch.
Kto by mal teda nastupovať na ľavom kraji obrany?
Máme tri možnosti. Buď Vomáčka, ktorý tam odohral prakticky celú jeseň, alebo Staš, alebo Pečalka.
Bude toto mužstvo schopné obhájiť majstrovský titul?
Dôležité je, že titul chceme. Prví by sme boli aj po jeseni, ale o vedenie sme prišli kvôli neregulárnym terénom. To už nebol futbal, ale odkopávanie. Dôležité však je, že chceme byť prví na konci.
V tíme je veľa kvalitných obrancov a viacerí z nich budú sedávať na lavičke. Nebojíte sa, ako to na nich zapôsobí?
Všetci si musia uvedomiť, že sú v majstrovskom tíme a tu je konkurencia väčšia ako v iných mužstvách. Liga je dlhá a k tomu ešte hráme aj v Slovenskom pohári. Spolu by to malo byť až 21 zápasov. Každý musí na svoju šancu čakať a tá určite príde. Silná konkurencia je predsa bežná aj vo veľkých mužstvách. Nikto sa na to nemôže urážať. Veď predsa taký Owen pokojne sedí v Reale Madrid na lavičke a neuráža sa, neviem, prečo by sa mali urážať hráči v Žiline. Každý z nich dostal šancu v prípravných zápasoch a teraz je rad na mne, aby som rozhodol, kto bude hrať. Postavím hráčov, ktorí v príprave presvedčili a ukázali svoju kvalitu. Rozhodne nechcem nikomu ublížiť.
V Turecku odohráte aj zápas s Dinamom Bukurešť, ktoré vás „vylialo“ u Champions League“. Chystáte im odplatu?
Nie. Priateľské zápasy nemajú s odvetou nič spoločné. V tom zápase, najmä doma, sme si svoju šancu prepásli sami. Mali sme ich na lopate. Mohli sme dať pokojne štyri góly a bolo by rozhodnuté. Samozrejme, že aj v prípravnom zápase chcem hrať tak dobre ako v pohárovom. Berieme ho však len ako prípravu.


Tréner Žilinčanov Ladislav Jurkemik bude musieť pred blížiacou sa odvetnou časťou najvyššej futbalovej súťaže vyriešiť niekoľko otáznikov. Zaujímavú úlohu však bude riešiť najmä pri skladaní obrannej formácie. V kádri má totiž množstvo kvalitných obrancov, z ktorých by všetci v iných prvoligových mužstvách stopercentne hrávali v základnej zostave. MŠK Žilina je však majster z posledných troch ročníkov a tak je samozrejme, že aj konkurencia v mužstve je väčšia ako v kádroch jej prenasledovateľov. Ako teda bude vyzerať obrana MŠK Žilina v jarnej časti súťaže? V kádri sú Marián Čišovský, Peter Bašista, Peter Doležaj, Miloš Krško, Benjamín Vomáčka, Mário Pečalka, Vladimír Staš a Branislav Labant. To sú kompletné štyri obranné formácie v každom kvalitnom slovenskom prvoligovom tíme. Zaujímavé bude sledovať, ako si s týmto orieškom poradí tréner Ladislav Jurekemik. V doterajších prípravných zápasoch hrávala obrana najčastejšie v zložení Čišovský (ten si svojimi výkonmi miesto na pravej strane prakticky vyárendoval), Bašista, Doležaj, Pečalka (Vomáčka). Oriešok, ktorý má Jurkemik pred sebou, mu naozaj nezávidíme. Viete si predstaviť, že na lavičke zostane trebárs kapitán Vomáčka, alebo navrátilec a reprezentant Branislav Labant? Bude to ťažké.


Spýtali sme sa štyroch zadákov mužstva na tri otázky: 1. Ako ste spokojný s doterajšou prípravou, 2. v tíme je pretlak obrancov. Trúfate si odhadnúť, v akom zložení bude nastupovať? 3. Ako vidíte vaše šance, že budete hrávať v základe?


Peter Doležaj nastupoval v príprave pravidelne v stopérskej dvojici s nováčikom Petrom Bašistom: Naše výsledky hovorili niečo iné, ako naša hra. Predsalen sme však naskočili do zápasov z hrubej prípravy a mužstvo sa len zohráva. Myslím si, že to bude postupom času stále lepšie. Momentálne je ešte dosť skoro povedať, v akom zložení bude obrana hrávať. Tréneri majú iste svoju predstavu a na nich bude záležať, koho postavia. Určite nebudú nikoho preferovať a hrávať budú tí, čo majú najlepšiu formu. Konkurencia je síce veľká, ale myslím si, že pre trénera je to len dobré. Čím väčšia kvalita je v mužstve, tým lepšie. Zatiaľ nás tréner skúšal a neviem povedať, ako to bude vyzerať na začiatku ligy. Môže sa ešte všeličo stať, môžu prísť nedajbože zranenia, takže sa nechajme prekvapiť.
Benjamín VOMÁČKA, zastupujúci kapitán tímu, nastupoval v príprave najčastejšie na ľavom okraji obrany. O miesto v základe by sa mal pobiť s Máriom Pečalkom: Príprava ide podľa plánu. Ja osobne ešte so svojimi výkonmi nie som moc spokojný, ale verím, že do začiatku ligy sa to zlepší. V akom zložení bude obrana nastupovať, bude samozrejme záležať na trénerovi. Sú tu však aj obrancovia, ktorí môžu hrávať aj v zálohe. Ja osobne som napríklad Slovane v zálohe hrával. Viem si teda predstaviť, že by som v zálohe nastupoval aj tu. V jesennej časti som odohral dobré zápasy aj na ľavom kraji obrany a tréner ma môže postaviť prakticky na akýkoľvek post a môže sa na mňa spoľahnúť. Neviem, či budem nastupovať v základnej jedenástke, ale verím, že sa do nej dostanem a budem podávať dobré výkony.
Marián Čišovský je skúsený futbalista a vzhľadom na svoje stabilne kvalitné výkony má podľa nás svoje miesto na pravej strane obrany isté: Ako každá zimná príprava aj táto je dosť náročná. Zvládame ju však veľmi dobre. Je dobré, že hrávame veľa prípravných zápasov. Postupne, ako sa bude blížiť začiatok ligy, budeme dosahovať stále lepšie výsledky. Podľa môjho názoru je dobré, že je v mužstve konkurencia. Na hráčov je tým pádom neustále vyvíjaný tlak, aby podávali stále dobré výkony. Aká bude zostava neviem, ale podstatné je to, čo povie tréner a aby to v našich radoch klapalo. Podľa môjho názoru nemá ešte nik isté miesto v zostave. Treba sa oň pobiť na ihrisku v každom zápase i tréningu. Každý hráč by však rád hrával a ja samozrejme nie som výnimkou. Bude to ale treba dokázať dobrými výkonmi.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 4. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 5. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 6. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 7. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 8. Slovenská výskumníčka odhaľuje tajomstvá starovekého Egypta
 9. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 2. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Slovenská výskumníčka odhaľuje tajomstvá starovekého Egypta
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 28 721
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 18 831
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 13 328
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 468
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 361
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 203
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 800
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 539
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 477
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 6 869
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Súd dal za vraždu 17-ročnej Judite trest 12 rokov a štyri mesiace.

Vlci Žilina hovoria jasné NIE násiliu páchanému na ženách

Celosvetová kampaň upozorňujúca na problematiku násilia páchaného na ženách sa začala včera a potrvá nasledujúcich 16 dní.

Maroš Mikoláš

V Žiline sa rozsvieti dvadsať vianočných stromčekov

Novinkou je vianočný stromček v Parku Ľudovíta Štúra.

Vianočný stromček priviezli na Mariánske námestie.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická nehoda si vyžiadala jeden život

Pri nehode v meste Šaštín-Stráže jeden človek zomrel a traja sa zranili

Pri nehode v centre Zvolena vyhasol ľudský život

Nehoda sa stala v blízkosti Zvolenského zámku.

Už ste čítali?