Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v SOU TPM v Žiline

Od 1. júla 1998 majú mladí ľudia s telesným postihnutím zo Žiliny, ale aj ďalších kútov Slovenska, možnosť zvyšovať svoje vzdelanie v Strednom odbornom učilišti pre telesne postihnutú mládež na Fatranskej ulici v Žiline. Už dva roky tam majú šancu vzd

Od 1. júla 1998 majú mladí ľudia s telesným postihnutím zo Žiliny, ale aj ďalších kútov Slovenska, možnosť zvyšovať svoje vzdelanie v Strednom odbornom učilišti pre telesne postihnutú mládež na Fatranskej ulici v Žiline. Už dva roky tam majú šancu vzdelávať sa aj deti s mentálnym postihnutím v štyroch odboroch Odborného učilišťa. O radostiach a strastiach vzdelávania sme sa rozprávali s riaditeľkou SOU TPM Danielou Durajovou.


Remeslo má stále zlaté dnoAko sú vaši absolventi pripravení na prax?
Nielen u nás, ale v stredných odborných učilištiach všeobecne, závisí pripravenosť absolventov od viacerých skutočností. V prvom rade je to priestorové, materiálne a technologické vybavenie škôl, potom personálne obsadenie, ďalej obsahová náplň jednotlivých učebných a študijných odborov a napokon samotný prístup žiakov k vyučovaciemu procesu a ich perspektíva ďalšieho uplatnenia.
Čo učňovskému školstvu podľa vás najviac chýba?
Tak ako inde, predovšetkým financie. Peniaze na moderné vybavenie škôl, na zaplatenie kvalifikovaných pedagógov, na obsahovú inováciu. Práve pre nedostatok finančných zdrojov sa v niektorých učilištiach posilňuje teoretické vyučovanie, ktoré je lacnejšie ako odborný výcvik. Nuž a v neposlednom rade chýba spolupráca a prepojenie s profesijnými združeniami a firmami. Práve takto by sa včas mohli robiť potrebné zmeny v obsahu vyučovania.
Akí sú vaši žiaci?
To je ďalší kameň úrazu. Za posledné roky, zdôrazňujem, že nielen u nás, narastá absencia žiakov na vyučovaní a sledujeme, že na vyučovací proces sa nepripravujú systematicky. A najhoršie je, že v zaháľaní ich podporujú aj samotní rodičia. Ale to je vlastne aj odraz postoja spoločnosti ku školstvu. Dieťa strávi v škole aj osem hodín denne a učiteľ je s ním často viac ako vlastný rodič. Práve v škole učíme deti byť múdrymi a vychovanými.
Aký záujem je o remeslá?
O niektoré enormný. Napríklad o také, ako je kuchár, čašník, kaderník, kozmetička, cukrár. Iné, obuvník, kožušník, čalúnnik, profesie pre čistiarne a práčovne, sú na okraji záujmu. Pritom, v súvislosti s rozvojom cestovného ruchu, by sa mali, ruka v ruke, rozvíjať aj služby. Zoberte to tak, zle vypratá bielizeň v hoteli vám rozhodne nevylepší dovolenkovú náladu. A čo problém prania v nemocniciach? Pred 14 rokmi sme začali učiť obuvníkov so zameraním na opravy obuvi a mali sme problém získať majstra odbornej výchovy. Dnes tento odbor neučíme, nie je oň záujem zo strany žiakov. Na druhej strane sa pozrite aké čakacie doby sú v existujúcich opravovniach obuvi.
Vývoj však ide dopredu.
Presne tak. Vedomosti, ktoré človek získa v škole, už za niekoľko rokov nestačia. Treba neustále sledovať novinky, nové technológie, používať nové materiály. O doškoľovanie, licencie a skúšanie by sa mali, v spolupráci s nami, starať práve profesné združenia a komory. Ich úlohou by mala byť aj ochrana svedomitého a poctivého živnostníka, ako je to všade v Európe. Poviem ešte jeden paradox. Cez živnostenskú komoru robia u nás kvalifikačné skúšky absolventi rekvalifikačných kurzov. Niekedy sa za nejakých 300 hodín (10 týždňov) naučia to, čo sa naši žiaci učia tri roky (3x40 týždňov). Úspešné zvládnutie kvalifikačnej skúšky umožňuje jej absolventovi otvoriť si živnosť. To však nemôže urobiť náš žiak s výučným listom, pretože nemá prax. Ak chce živnosť, musí sa nechať preskúšať, samozrejme za peniaze, v živnostenskej komore.
Má teda stále remeslo zlaté dno?
Určite. A žiadneho človeka, ktorý ho ovláda a vykonáva s láskou, nenechá umrieť od hladu. Každý z nás remeselníka občas potrebuje a vyhľadá toho poctivého.


Budú z nich zruční odborníci
Pri návšteve Stredného odborného učilišťa pre telesne postihnutú mládež sme navštívili aj dielne odborného výcviku Strediska odbornej praxe a Odborného učilišťa. „V SOP je najväčší záujem o odbory kaderníčka a kozmetička, teraz ich učíme dovedna takmer 280,“ povedala nám riaditeľka školy Daniela Durajová. V školskom kaderníckom salóne sme našli asi tri zákazníčky, ktoré si prišli dať urobiť nový účes, ostatné dievčatá, pod dohľadom majsteriek odbornej výchovy, pracovali na frizúrach svojich spolužiačok. Spod rúk tretiačok vychádzala jedna krásavica za druhou. Ale veď aj to patrí k mladosti.
V remenárskej dielni OU sme sa stretli so štyrmi adeptmi profesie výroba remenárskeho tovaru. Pozorne počúvali svoju majsterku a snažili sa vyrobiť si tašku na náradie aj so svojimi iniciálami. „Teraz si musíš túto plochu zdrsniť nožom, potom tam nanesieš lepidlo a prilepíš písmenko,“ poúčala chlapcov majsterka Jozefína Toroňová.
Voňavá škola - aj takýto prívlastok by mohlo mať učilište. Len čo návštevník vkročí do budovy udrie mu do nosa lákavá vôňa sladkostí. To rozvoniavajú výrobne cukroviniek a dielne cukrárov. V tej prvej zaúčali majsterky prváčky z OU do tajov výroby snehového pečiva. Nemali veľa času sa nám venovať, lebo práve robili cukrový základ, do ktorého sa chystali zašľahať už pripravený sneh z bielkov. Takáto práca vyžaduje maximálne sústredenie, tak sme len ochutnali piškótky a mesiačiky, ktoré piekli dievčatá deň predtým a potichu sme odišli.
Cukrárky - druháčky z SOP vyrábali svadobné torty. Boli to ich prvé pokusy, ale podľa nášho názoru celkom vydarené. Kým pár dievčeniec natieralo vábne vyzerajúcim i voňajúcim krémom jednotlivé pláty, ich spolužiačky vyrábali s marcipánu kvietky a ružičky na ich výzdobu. Keď nám hlavná majsterka Anna Moskaľová ukázala dva albumy fotografií s tortami, neverili sme vlastným očiam, čo všetko dokážu dievčence urobiť. „Tieto albumy žiakom neukazujeme, každá torta musí byť originál. A tak sa výroba torty začína výtvarným návrhom. Aj preto robia žiaci tohto odboru aj talentové skúšky,“ doložila Anna Moskaľová.


Šanca pre telesne postihnutú mládež


V tomto školskom roku zabezpečuje Stredné odborné učilište pre telesne postihnutú mládež (SOU TPM) na Fatranskej ulici v Žiline, ktoré je zároveň aj Odborným učilišťom (OU) pre mentálne postihnutých mladých ľudí a Strediskom odbornej praxe (SOP), odborných výcvik a teoretické vyučovanie v 12 učebných a jednom študijnom odbore.
SOU TPM
navštevuje celkom 46 žiakov v 6 učebných odboroch
64522 - fotograf - žiaci ovládajú fotografickú a osvetľovaciu techniku, dokážu spracovať čierno-biele i farebné fotografie. Zvládnu aj prácu s videokamerou a s videozáznamom.
64512 - aranžér - odbor zameraný na reklamu a propagáciu vo všetkých odvetviach. Neodmysliteľnou súčasťou je práca na počítači v oblasti grafických programov.
33702 - čalúnnik - absolventi majú vedomosti a zručnosti o výrobe a oprave čalúneného nábytku, počnúc ručným a strojovým šitím, končiac lepením a montážou.
32502 - remenár - sedlár - základné operácie pri zhotovovaní kabiel, kabeliek, aktoviek, puzdier, peňaženiek, remeňov a iných galantérnych výrobkov, to sú veci, ktoré sa učia brašnári.
3251202 - kožušník - kožušníci ovládajú konštrukcie strihov, vedia opravovať, prerábať, ale aj vyrábať nové kožušinové a kožené výrobky a spracovávať kožušiny a kože na odevy.
6487200 - pedikúra - manikúra - po vyučení sa starajú o hygienu a kozmetické ošetrenie nechtov na rukách i nohách. Získané poznatky z dermatológie a ortopédie dokážu využiť aj v odbornom poradenstve.
OU
navštevuje celkom 17 žiakov v 3 učebných odboroch
2982203 - potravinárska výroba - cukrárenská výroba
3383206 - spracovanie dreva - čalúnenie nábytku
3291201 - kožiarska výroba - výroba remenárskeho tovaru
Žiaci a učitelia
Dovedna navštevuje túto školu 464 žiakov, ktorých výchovu a vzdelávanie zabezpečuje 26 majstrov odbornej výchovy, traja inštruktori, 9 učiteľov a traja hlavní majstri odbornej výchovy. Na teoretické vyučovanie chodia niektorí žiaci do Združenej strednej školy odievania a služieb, do SOU obchodného, SOU stavebného a SOU chemického v Žiline.
Príďte medzi nás
Pre telesne postihnutú mládež v SOU TPM poskytujú kompletnú prípravu v odboroch aranžér, fotograf, čalúnnik, obuvník, remenár-sedlár, kožušník a pedikúra-manikúra. Tieto odbory sa otvárajú pre uchádzačov, ktorí majú ukončené základné vzdelanie v 9. ročníku základnej školy. Ďalšou podmienkou prijatia je znížená pracovná schopnosť. K prihláške na štúdium treba poslať aj potvrdenie dorastového lekára o spôsobilosti zaradenia žiaka do príslušného odboru. Odborné učilište je určené pre absolventov špeciálnych základných škôl.


Remeslo, ktoré nás baví
Telesne postihnutí mladí ľudia majú podstatne menej možností a príležitostí vybrať si povolanie, ktoré by ich napĺňalo a dávalo im zmysel živote. Nehovoriac o tom, že aj výber adekvátnych škôl je oveľa skromnejší, ako majú ich zdraví rovesníci. Chuť telesne postihnutej mládeže učiť sa a odvaha prekonávať prekážky však dokáže zázraky. Aj o tom sme sa zhovárali so žiakmi učebných odborov SOU pre telesne postihnutú mládež na Fatranskej ulici v Žiline.


Jana Kluknavská, Žilina
3. ročník, aranžér
Mám nadanie na kreslenie a veľmi ma to baví. Preto som si vybrala tento odbor. Úplne sama. Teraz môžem robiť vlastné nápady. Čo bude ďalej? Rada by som našla uplatnenie v nejakej reklamnej agentúre. Chodíme aranžovať na niektoré podujatia, kde sa zúčastňuje naša škola. Napríklad na rôzne výstavy.


Miroslav Kadlečík, Púchov
2. ročník, remenár - sedlár
Túto školu som si vybral na poslednú chvíľu. Pôvodne som mal ísť do Bratislavy, ale Žilina je bližšie. Aj tu je príjemné prostredie. Myslím, že je to lepšie. Páči sa mi aj v škole, aj na praxi. Niektoré výrobky, čo urobím, si môžem zobrať aj domov. Môj prvý výrobok bol malý peračník aj so zipsom. Veci, ktoré urobím, sa páčia aj mame, má z nich radosť. Už som jej urobil niekoľko tašiek. V škole sa mi nepáči, že niektoré triedy sú veľmi malé. Keby boli väčšie, zmestilo by sa tam aj viac žiakov.


Lucia Geletová, Žilina
2. ročník, pedikúra - manikúra
Pri výbere školy mi pomáhala aj mama. Som rada, že som si vybrala tento odbor. Môžem pomáhať ľuďom a zbavovať ich napríklad bolestí nôh. Zatiaľ sa učíme tak, že sledujeme pri práci naše majsterky a pomáhame im. Rozmýšľam, že keď získam výučný list, budem v štúdiu pokračovať, aby som si raz mohla otvoriť vlastnú prevádzku.


Ľuboš Jurovatý, Lúky (okr. Púchov)
1. ročník, aranžér
Toto povolanie som si vybral preto, lebo mám rád kreslenie, tvorivú prácu a to všetko môžem pri aranžovaní uplatniť. Začal som sa učiť za zlatníka, ale toto som musel ukončiť zo zdravotných dôvodov. Zúčastnil som sa aj na celoslovenskej abiolympiáde. To je súťaž pre telesne postihnutých v rôznych pracovných disciplínách. Získal som prvé miesto v tvorbe plagátov.


Ida Boboková, Diviacka Nová Ves (okr. Prievidza)
1. ročník, fotografka
Fotografovať som začala dosť dávno. Naučil ma to a doviedol k tomu môj strýko, ktorý je vášnivý fotograf - amatér. Myslím si, že je to veľmi dobrá profesia, aj keď finančne náročná. Som však doma najmladšia a rodičia mi určite pomôžu. Najradšej fotografujem prírodu. To ma najviac baví. Fotografujem aj na farbu, ale ešte viac sa mi páči čierno-biela klasika.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 2. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 3. Nie je to len chlapská záležitosť
 4. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 5. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 6. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 7. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 10. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 1. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 2. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 3. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 4. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 5. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 6. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 7. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 8. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 439
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 568
 3. Aká je chémia vôní 13 103
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 672
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 530
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 067
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 690
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 286
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 894
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 7 372
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Peter Fiabáne: Po dvoch rokoch sa podarilo naplniť tretinu Plánu ZA

Za neúspech považujestav verejného priestoru a nevysporiadanie vzťahov s Georgom Trabelssiem.

Peter Fiabáne

Máme veľmi dobré mužstvo s obrovským potenciálom. Len sme to neukázali v zápasoch

S kapitánom Višňového a dvojnásobným majstrom v drese MŠK Žilina Martinom Minarčíkom sme zhodnotili jesennú časť tradičného účastníka piatej ligy.

Podľa kapitána Martina Minarčíka (vľavo) nastal zlom v zápase s Liptovským Mikulášom.

E- športový turnaj HernaZona.sk UNIZA Masters začína už tento piatok

Každý, komu je blízky herný svet, môže súťažiť online.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri kolízii s vlakom sa zranil vodič auta

Cestujúcich odviezol autobus na stanicu.

Mladá vodička tvrdí, že policajt jej nadával

Správanie hliadky mestskej polície po dopravnej nehode vyvoláva pochybnosti.

Slovensko sa podľa premiéra z hľadiska epidemiologickej situácie nachádza v pasci

"Testy nemáme zabezpečené a som zvedavý, kto sem príde pred Vianocami a povie, že bude lockdown," pýtal sa premiér.