Žilina - Niet vari obce v našom regióne, kde by neboli pochované obete prvej či druhej svetovej vojny. Na území Slovenska je zaregistrovaných viac ako tisíc takýchto pohrebísk, v ktorých je pochovaných vyše 200-tisíc ľudí. Vojnové hroby sa stali majetkom obcí, na nich ostáva starostlivosť o ne. Od 1. februára môžu obce dostať od štátu príspevok na jeden hrob vo výške päťnásobku minimálnej mzdy, čo predstavuje sumu 187 korún. Pritom objektívne náklady na údržbu jedného hrobu na Slovensku sa pohybujú v rozmedzí 482 až 514 korún. Táto čiastka však pokrýva len základné udržiavacie práce, napríklad kosenie porastov. „Aká je situácia vo vašej obci?,“ pýtali sme sa starostov v našom regióne. Najviac vojnových hrobov je asi v Strečne, približne asi 56. Niektoré sú na cintoríne, iné na pamätníku francúzskych partizánov. „Doteraz sme ročne dostávali na ich údržbu asi 7-tisíc korún ročne. V žiadnom prípade to nebola dostatočná suma, dosť nebude ani to, čo dostaneme tento rok. Doplácať budeme aj naďalej, je to naše dedičstvo, o ktoré sa budeme starať aj ďalej,“ povedal nám starosta Strečna Alfonz Klocáň.
Vo Fačkove je jeden vojnový hrob na cintoríne. Kedysi to bola národná kultúrna pamiatka, ale rozhodnutím ministerstva sa tento štatút zrušil. Hrob je v podstate prázdny, mŕtvych previezli na vojenský cintorín do Žiliny. „Vieme že hrob je majetkom našej obce, starostlivosť oň berieme ako samozrejmosť. Doteraz sme na jeho údržbu nedostali ani korunu, ale to nevadí. Tých necelých dvesto korún, ktoré možno dostaneme teraz, nebude stačiť ani na sviečky,“ taký je názor pracovníčky Obecného úradu vo Fačkove Evky Hollej.
„Dva vojnové hroby z druhej svetovej vojny, jeden masový a jeden samostatný, sú na starom cintoríne v našej obci. Nemeckých vojakov, ktorí tam boli pochovaní, previezla jedna nemecká agentúra na vojenský cintorín do Važca,“ dozvedeli sme sa od starostu Horného Hričova Jozefa Trizuljaka. Doteraz sa o oba hroby starali občania obce a iste tak budú robiť aj ďalej, bez ohľadu na to, či príspevok dostanú alebo nie. Dnes už ani nikto nevie, či v hroboch boli pochovaní len vojaci alebo aj civilné obyvateľstvo.
Naposledy sme sa pýtali v Dolnej Tižine. „Oficiálne neevidujeme žiadne hroby. Vieme, že tu boli pochovaní nejakí Nemci, ale ľudia, ktorí by vedeli lokalizovať presné miesto, už ani nežijú,“ skonštatoval starosta Dolnej Tižiny Anton Ďurana.
Slnečný pavilón
M. R. Štefánika 75
Rajecké Teplice