Zľava: Slavomír Chmela, Ján Blahovec, Viliam Roháček, Štefan Massányi a Naďa Bajová.
Kde vznikla táto tradícia?
Štefan Massányi, predseda Zboru Žilincov: Staromestské slávnosti som odkukal v Nemecku, kde majú podobné podujatia už storočné tradície. Mesto Žilina sa pridalo ako hlavný usporiadateľ až o tri roky. Dnes ich pripravuje asi 35 žilinských organizácii. Hlavným naším zámerom je výchova občanov k demokratickému mysleniu. Za desať rokov sa zvýšila účasť umeleckých remeselníkov v rámci podujatia na sto.
Za akých okolností ste vstúpili do Zboru Žilincov a do tohto projektu?
Ján Blahovec: Ako pracovník krajského úradu som sa zoznámil s týmto projektom. Chytilo ma to a naštartovalo moju obrazotvornosť. Pre mňa je to vítaná príležitosť, lebo som robil v kultúre a vyznám sa v tvorbe scenárov.
Čím vás najviac napĺňa táto práca?
Naďa Bajová: Kultúra je moje hobby. Každý rok pripravujeme v rámci súťaže aj skladateľskú súťaž pre žiakov Konzervatória. Vždy sa vyskytne nejaký žiak, ktorý sa prejaví a postupuje ďalej. Máme pár absolventov, ktorí študujú na vysokej škole a to je to, čo nás veľmi teší na tejto práci. Čo je vašou úlohou?
Slavomír Chmela: Mojou úlohou je urobiť krátky dokument o ľuďoch, ktorých ideme predstaviť, čo budem aj premietať. Už teraz mám bohatý archív z výstavby Žiliny.
Aký je váš názor na kultúru v Žiline?
Viliam Roháček: Ako režisér mám pod palcom v regióne veľmi dobrých spolupracovníkov a výborne sa dopĺňame. Na pôde Mestského divadla môžeme prezentovať takmer profesionálny výsledok. Žilina bola kedysi na vyššej umeleckej úrovni a divadlo, ktoré je tu, nespĺňa všetky požiadavky obyvateľa Žiliny. Zaslúžila by si výborné profesionálne divadlo. Kedysi som sa o to pokúsil prostredníctvom mojej opery Bastien a Bastienka. Treba ešte veľa pracovať, aby sa Žilina skultúrnila.