základe petície, ktorú podpísalo trinásť občanov, pričom niektorí z nich ani nie sú obyvatelia Bytče a priľahlých mestských častí. Proti sa naopak stavajú učitelia a najmä rodičia žiakov školy.
"Prišiel za nami dekan Pavol Trnka a hovoril, že bude na našej škole iniciovať založenie cirkevnej školy. Vraj to vyplynulo na základe požiadavky občanov. Ja som sa však stretol s primátorom Bytče Petrom Korcom. Dozvedel som sa, že už pred časom mali niektorí ľudia z KDH v Bytči pozvaného ministra školstva Martina Fronca a predniesli mu takýto návrh. Medzičasom už bol dokonca primátor s dekanom na Biskupskom úrade v Nitre a tam im to samozrejme odobrili. Všetko sa to udialo bez nášho vedomia," hovorí riaditeľ školy na Ulici Eliáša Lániho v Bytči František Garabík. Až potom vraj Pavol Trnka na omši v Hliníku vyhlásil, že chcú založiť takúto školu a bolo by dobré, aby iniciatíva vzišla od rodičov. Na základe tejto výzvy predložila skupina ľudí žiadosť o jej vytvorenie podopretú trinástimi podpismi. Ďalšiu podobnú akciu, bez účasti školy, zorganizoval Rímsko-katolícky farský úrad, medzi žiakmi. Tí totiž dostali dotazník, v ktorom sa mali vyjadriť, či chcú, aby sa v Bytči zriadila cirkevná škola. "Na ňom ešte nebolo uvedené, že má ísť o našu školu. Medzitým však dekan na omši verejne povedal, že je to tak. Dotazníky dokonca dostali len žiaci, ktorí chodia na náboženskú výchovu. Nedostali ho ani evanjelici, ani žiaci etickej výchovy. Pavol Trnka pred nami dokonca vyhlásil, že to máme brať aj ako prihlášku. Ako to môže byť prihláška, keď to tam nebolo napísané?," pýta sa František Garabík.
Všetci sú proti.
Kto je vlastne za?
"Telefonovali mi rodičia, či viem, čo sa robí," hovorí Alžbeta Janurová, predsedníčka rodičovského združenia a členka rady školy. "Vraj dekan v kostole vyhlásil, že sa to týka našej školy. Mne povedal, že o vytvorení bude rozhodovať počet žiakov a že nejde o túto školu. To sme si vraj len domysleli. Vraj sa hovorí len o cirkevnej škole v okrese Bytča. Na rade školy som sa však dozvedela, že žiadosť bola napísaná konkrétne na pretransformovanie tejto školy." Alžbeta Janurová má výhrady aj k ďalším veciam: "Chcela som zvolať plenárnu konferenciu, aby nám na nej vysvetlili, čo sa bude diať. Odmietli však s odôvodnením, že s nami budú rokovať až po tom, čo dekan urobí na škole prieskum. Avšak to, čo urobil, nebol seriózny prieskum. Dotazník totiž nebol anonymný a dekan ho bral zároveň ako prihlášku. Niektorí rodičia napísali do dotazníka, že súhlasia s vytvorením cirkevnej školy, ale nevedeli, že to bude tu." Medzitým zasadol výbor rodičovského združenia, rada školy i plenárne rodičovské združenie. Stanovisko všetkých troch je odmietavé a rovnako aj učiteľského zboru. Kto má teda skutočný záujem o vytvorenie cirkevnej školy? O stanovisko sme požiadali dekana Pavla Trnku. Ten sa však k záležitosti odmietol akýmkoľvek spôsobom vyjadriť.
Čo bude s deťmi
a učiteľmi?
"Tvrdili, že sa nič nezmení, že učitelia zostanú, že pribudne len hodina náboženstva. Keď sme si však našli vnútorný poriadok cirkevných škôl, ten hovorí niečo úplne iné. Učitelia musia mať kanonickú misiu a musia chodiť pravidelne na duchovné cvičenia. Čo ak sú evanjelici alebo bez vyznania? Prišli by o miesto," hovorí František Garabík. Odpovedať nevedel ani primátor Bytče Peter Korec: "Čo bude s učiteľmi, neviem, pretože by o nich rozhodoval zakladateľ a to by bol Biskupský úrad v Nitre." Deti, ktorých rodičia by odmietli, aby chodili do cirkevnej školy, by mali asi jedinú možnosť. Prejsť na druhú základnú školu v Bytči, ktorá sídli na Ulici mieru. Čo keď ich ale bude napríklad 450? Takýto nápor by škola určite nezvládla.
O všetkom rozhodne
zastupiteľstvo
O prípadnom zrušení školy by muselo rozhodnúť Mestské zastupiteľstvo v Bytči. O zriadení novej cirkevnej školy, potom ministerstvo školstva a Biskupský úrad v Nitre. "Na rokovaní s Radou školy a učiteľským zborom vysvitlo, že sú jednoznačne proti tomu, aby sa cirkevná škola zriadila na škole Eliáša Lániho. Nemajú však nič proti vytvoreniu cirkevnej školy v Bytči, ale v iných priestoroch. My sa však musíme zaoberať aj takouto žiadosťou, ktorú podala určitá skupina ľudí. Otázku doteraz neprejednali všetky komisie, a tak ju nebudeme otvárať na najbližšom zastupiteľstve 9. decembra," uzavrel Peter Korec. "Kresťania predstavujú väčšinu obyvateľstva Bytče. To však nie je dôvodom na zriadenie cirkevnej školy. Viera nemôže byť deťom vnucovaná," myslí si predseda komisie školstva, mládeže, športu a kultúry Peter Bologa a dodáva: "Samotní kresťania chápu, že to, či bude ich dieťa chodiť do cirkevnej školy, alebo nie, nemá žiaden vplyv na to, či bude lepším kresťanom. Akurát mu môže byť jeho viera v ozajstného boha sprotivená." Predmetná komisia o probléme zatiaľ ešte nerokovala. "Ja sám som kresťan. Verím však, že pri rozhodovaní v zastupiteľstve budú poslanci obhajovať záujmy všetkých Bytčanov a nie iba jednej špecifickej skupiny," uzavrel P. Bologa.