klus 100 farieb života Žiliny chce byť diskusným fórom, na ktorom "zaujímaví Žilinčania predstavia zaujímavé témy" a keďže cieľovou skupinou sú obyvatelia mesta, témy sa pohybujú v okruhu problémov, ktoré ľudí zaujímajú.
Hosťami boli žilinskí psychológovia, ktorí sa snažili zmapovať psychologické a terapeutické služby v Žiline, každý za oblasť svojho pôsobenia. "Je tu pomerne široká oblasť služieb, od štátnych inštitúcií, privátnych služieb, samosprávnych inštitúcií až po treťosektorové inštitúcie," konštatoval psychológ a predseda Slovenskej komory psychológov František Skokan. "Ponuka služieb je rôznorodá, odvíjajú sa od potreby pomoci ľuďom s psychickými, výchovnými, manželskými, školskými problémami a závislosťami. Faktom však je, že musíme konštatovať nedostatok týchto služieb na spádovú oblasť Žiliny a okolia."
U verejnosti stále pretrvávajú isté vžité predstavy, ktoré im bránia v návšteve psychológa, napríklad zamestnanci majú problémy s návštevou psychológov na pracoviskách, pretože by museli vystúpiť z pózy ľudí, ktorí všetko dokážu. Psychologička z Resocializačného centra Lúč Dana Oslicová podotýka: "Naša spoločnosť je ešte v mnohom konzervatívna, to sa týka aj Žiliny, ktorá je aj rada anonymná a veľa vecí sa bojí povedať nahlas." A psychológ z Detského krízového centra Náruč a Pomoc obetiam násilia Žilina Róbert Braciník dodáva: "Problém je v tom, že v našej kultúre je hlboko zakorenené, že ľudia si zvyknú pomáhať sami, aj pri psychických ťažkostiach. Skôr sa poradia s kamarátom alebo sa to snažia riešiť sami. Domnievam sa však, že človek, ktorý zašiel za istú normu, ocitol sa v istej krízovej situácii, má zriedka náhľad na svoj problém. Práve preto sú tu psychológovia a odborníci, ktorí mu môžu nestranne pomôcť." Aké sú teda hranice normality - s čím sa už treba poradiť s psychológom a čo ešte možno riešiť bez jeho pomoci? "Nie je ľahké stanoviť jednoduchú definíciu toho, čo je ešte v norme a čo ju už presiahlo," hovorí psychológ a riaditeľ Krajskej pedagogicko-psychologickej poradne Dušan Grúň. Psychológovia sa však zhodli, že definícia zdravia zahŕňa nielen telesnú, ale aj duševnú pohodu - vybočenie z tejto normy by nás malo zaviesť k psychológovi rovnako ako napríklad k zubárovi pri bolestiach zuba. Podľa klinického psychológa Tomáša Václavka: "Hranica medzi psychológom a psychiatrom je pohyblivá a ľahko môžeme zbehnúť k istému skresleniu. Ale aj tak možno povedať, že psychológa prakticky navštevujú zdraví ľudia s istým problémom, ktorý riešia, kým psychiater je niekto, kto pracuje s diagnózou, teda s chorým." Dôležité sú pritom podľa neho okrem objektívnych kritérií aj subjektívne - jednoducho to, či človek sám vníma svoju situáciu ako problém. Psychológ R. Braciník hovorí: "Musíme si uvedomiť, že psychoterapeut nie je kúzelník, je to len človek, ktorý sprevádza na kúsku cesty, prejde ju s vami, aby vám pomohol." T. Václavek uzatvára: "Dôležité je, aby človek veril, že je svetlo na konci tunela, aby ho hľadal. Keď má človek nádej, nikdy to nie je také zlé."
Projekt 100 farieb života Žiliny chce podľa organizátorov prispieť ku skvalitneniu občianskeho, spoločenského a kultúrneho života mesta - poslanec a moderátor diskusií Peter Ničík je súčasne projektovým manažérom fóra, jeho garantom je prorektor Žilinskej univerzity Milan Dado a sekretárom Milena Prekopová. Najbližšou témou bude 14. decembra Vianočný život Žiliny.
psychologické služby v Žiline nájdete:
Diagnostické centrum (diagnostika, poradenstvo a psychoterapia dievčat 14 - 18 rokov) v Lietavskej Lúčke, Kraj. pedag.-psychol. poradňa (diagnostika, poradenstvo a psychoterapia študentov SŠ) na Moyzesovej ulici v Žiline, Špeciálnopedagogická poradňa (diagnostika, poradenstvo a psychoterapia detí a mládeže s postihnutím) na Ulici J. Vojtaššáka v Žiline, Pedagogicko-psychologická poradňa (diagnostika, poradenstvo a psychoterapia študentov ZŠ) na Lichardovej ulici v Žiline, DSS a ZCHB Lúč (poradenstvo a psychoterapia dospelých a detí) na Ulici J. Kráľa v Žiline, ŽU - katedra pedagogiky, psychológie a sociálnych vied (vzdelávanie) na Hurbanovej ulici v Žiline, Ústav celoživotného vzdelávania (vzdelávanie) ŽU, PhDr. Stela Jančárová (psychoterapia dospelých a detí, dopravná) na Nám. Ľ. Štúra v Dome odborov Žilina, Mgr. Božena Doničová (klinická psychológia, psychoterapia) NsP Žilina, Mgr. Emília Kollárová (klinická psychológia, psychoterapia) NsP Žilina, PhDr. František Skokan (psychoterapia, poradenstvo, personálne výbery) na Fándlyho ulici v Žiline, Centrum poradenskopsychologických služieb (psychologické služby pre dospelých - partnerské vzťahy, osobné psychické problémy) na Hollého ulici v Žiline, Detské krízové centrum Náruč (domáce násilie - diagnostika, terapia) v Zádubní, Pomoc obetiam násilia Žilina (psychologické poradenstvo pre obete násilia) v Žilinskej knižnici, Návrat (psychologická diagnostika - náhradná rodinná starostlivosť) v Žiline, Scan (domáce násilie - prevencia na ZŠ) v Žiline, Mgr. Chochulová v NsP Žilina, Centrum pre liečbu drogových závislostí v Považskom Chlmci, Mgr. Šutorová na Bratislavskej ulici v Žiline. Ďalšie služby poskytujú psychiatrické ambulancie, psychológovia na Záchrannom hasičskom systéme, Úrade práce, Ústave na výkon väzby Žilina či Pluku špeciálneho určenia v Žiline. Niektoré z menovaných organizácií poskytujú okrem psychologických aj iné služby.