Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Oheň a ostrý nôž sú dobrí pomocníci, ale aj nebezpečné nástroje

Po vysviacke pôsobil 17 rokov v bývalej Juhoslávii medzi Slovákmi na dolnej zemi. Evanjelický farár Ondrej Peťkovský (15. decembra 1946) spolu so svojou manželkou Zuzanou (tiež v aktívnej kňazskej službe) a dvoma deťmi je farárom v evanjelickom spoloč

Po vysviacke pôsobil 17 rokov v bývalej Juhoslávii medzi Slovákmi na dolnej zemi.
Evanjelický farár Ondrej Peťkovský (15. decembra 1946) spolu so svojou manželkou Zuzanou (tiež v aktívnej kňazskej službe)
a dvoma deťmi je farárom v evanjelickom spoločenstve v Žiline.
V Žiline pôsobíte už niekoľko rokov, odkiaľ ste sem prišli?
Začiatky môjho účinkovania v cirkevnej službe spadajú do obdobia tzv. normalizácie, kedy pre pôsobenie kňazov v cirkvi bol potrebný štátny súhlas. Po niekoľkomesačnom kaplánovaní v Trenčíne som takýto súhlas nedostal, a tak mi nezostávalo nič iné než hľadať si miesto inde. To sa mi naskytlo v Slovenskej evanjelickej cirkvi v Juhoslávii. V tamojšej cirkvi, medzi Slovákmi – evanjelikmi, sme potom pôsobili s manželkou až do zmeny pomerov, presnejšie do roku 1991. Na roky prežité vo vtedajšej Juhoslávii, v cirkvi, ktorá nebola pod takým prísnym dohľadom štátnych orgánov, máme veľmi milé spomienky. Až podnes si s radosťou spomíname na krásne chvíle prežité naposledy v cirkevnom zbore v Aradáči.
Zvykli ste si na zmenu prostredia, ako sa vám páči v Žiline?
Je pravda, že príchod do nového prostredia si vždy vyžaduje určitú adaptáciu, ale v našom povolaní je všetko podmienené tým, čo konáme a s kým prichádzame do styku. Ľudia sú v podstate všade rovnakí, majú svoje dobré, ale i zlé stránky. Najťažšie sa snáď zvyká na to, že vo veľkom mestskom prostredí, akým Žilina nesporne je, ľudia sú viac ako inde uzavretí do seba, nevšímaví jeden voči druhému.
Ste reprezentantom druhej najpočetnejšej cirkvi v Žiline, ale i na Slovensku...
Byť príslušníkom cirkvi, konkrétne evanjelickej augsburského vyznania, ktorá je nielen počtom, ale pri všetkej skromnosti povedané, aj významom takto pozorovaná, si vyžaduje veľkú zodpovednosť. Pre cirkev a jej predstaviteľov je to v určitom zmysle stála výzva. Ako cirkevný zbor v Žiline cítime sa pevnou súčasťou evanjelickej cirkvi na Slovensku, ale zároveň i súčasťou širšieho spoločenstva evanjelikov vo svete a v tom zmysle plníme základné i osobitne vytýčené zámery a ciele.
V čom sú hlavné odlišnosti od rímskokatolíckej cirkvi?
Mnohé veci máme blízke a spoločné. V našej cirkvi kladieme veľký dôraz predovšetkým na Písmo sväté. Biblia ako Božie slovo je pre našu cirkev „základným prameňom viery a pravidlom života.“ Z toho sa potom odvíja ďalšie chápanie niektorých vieroučných zásad: ospravedlnenia z milosti cez vieru v Ježiša Krista, prostriedkov milosti, úradu v cirkvi, atď. Nie na poslednom mieste je aj náš odlišný postoj k úlohe a postaveniu osoby Márie, matky Ježišovej či „svätých“ v cirkvi.
Určitou zvláštnosťou sú ženy v kňazskej službe. Vaša manželka je tiež farárkou. Ako funguje manželstvo dvoch farárov?
Odpoveďou na túto otázku je naša úprimná snaha žiť v manželstve tak, ako to Pán Boh vo svojom slove od nás žiada, čo sme sľubovali v prísahe pri cirkevnom sobáši. Ale v službe je to predovšetkým o vzájomnom dopĺňaní sa, pomoci, spoločnom zdieľaní radostí i ťažkostí, o zodpovednosti v práci, v zbore, rodine.
Nemá vaša manželka problém udržať si autoritu niekde v dedinskom patriarchálnom prostredí?
Máme viac príkladov v cirkevných zboroch, že aj tam, kde ženu – farárku nevítali s nadšením, po krátkom čase sa ich postoj úplne zmenil. Autoritu si, ženy farárky, získavajú možno iným spôsobom než muži. Náš pohľad na ženu sa všeobecne často zakladá na všeobecných pozorovaniach. Pozrime sa však na to, akú úlohu hrá žena v manželstve, rodine. Čím je pre všetkých nás naša matka? Ako si získava autoritu, aký vplyv má na svoje deti a prečo? Prečo si tak nesmierne vážime a milujeme svoje matky? Pán Boh rozdelil hojné dary milosti a to primerane mužom i ženám. Je na nás, ako ich využívame, ako si ich vážime a akým spôsobom z nich odovzdávame iným.
Má evanjelická cirkev v dnešnej spoločnosti výrazný vplyv na dianie v spoločenskom živote?
Nemyslím si. Výrazný vplyv na dianie v spoločenskom živote dnes má skôr to, čo priamo súvisí s celkovou hodnotovou orientáciou dnešného človeka. Sú to predovšetkým ľudia, skupiny alebo spoločenstvá, ktoré majú dosah na oblasť materiálneho zabezpečenia a celý komplex ovplyvňovania citových túžob, prípadne egoistických žiadostí človeka. Evanjelická cirkev podobne ako iné, má na základe historického pozadia v našom národe určitý, iste nemalý vplyv. Ale mladšej generácii to už veľa nehovorí. Pre mnohých ľudí cirkvi všeobecne nemajú nejaký vopred určený stupeň vplyvu. Ten sa dnes získava prácou a postojmi ku každodenným problémom. Povedal by som, že všetky cirkvi v našej spoločnosti majú dobré podmienky na to, aby svoju morálnu váhu využili v serióznom zápase o pravdu, o dôstojný život každého človeka.
Neuvažovala vaša cirkev zvýšiť svoj vplyv v spoločnosti napríklad založením protestantského KDH alebo podobnej evanjelickej politickej strany?
Nakoľko mi je známe, hneď po novembrových zmenách v roku 1989 boli pokusy spoločne politicky vystupovať s predstaviteľmi rímsko-katolíckej cirkvi. Dokonca aj v rámci KDH bola určitý čas tzv. evanjelická sekcia. Nakoľko viem, nechýbali ani pokusy založiť politickú stranu na pôde cirkvi. To sa však nestretlo s veľkým porozumením a nemalo ani podporu vedenia cirkvi. Celkove v našej spoločnosti prevláda názor, že veriaci v jednej cirkvi môžu mať blízko k rôznym politickým zoskupeniam.
Môže cirkev pozitívne vplývať na život spoločnosti, aby sa zároveň nestretávala s negatívnymi reakciami?
V našej spoločnosti ešte stále pretrváva názor, „že politika nepatrí na kanceľ“. Vykladá sa to často tak, že sa cirkvi majú starať len o duchovné záležitosti a tzv. svetskú oblasť prenechať politikom. V zásade je tento princíp správny. Ale má svoje slabosti. Som presvedčený, že cirkev v spoločnosti má aj dnes a bude mať i v budúcnosti svoje špecifické poslanie. Poukazovať na vyslovene zlé a škodlivé smerovanie, obhajovanie pravdy hoci aj za cenu nepríjemností cirkev nesmie zanedbávať. Nemôže sa tejto povinnosti zriecť len preto, že sa občas stretne aj s negatívnymi reakciami.
Aká by mala byť úloha cirkvi?
Rozhodne, že s pôsobením cirkvi sa nesmie spájať násilné presadzovanie hocijakých „dobrých“ zákazov a príkazov. Cirkev sa preto nemôže vyhnúť výchovnej úlohe. Mala by sa venovať viac preventívnej práci, ochrane pred následkami. O tomto nám hovorí známy príklad. Oheň a ostrý nôž sú dobrí pomocníci, ale aj nebezpečné nástroje. Malé dieťa bez patričného poučenia by ich nedokázalo správne použiť. Skôr by si ublížilo, narobilo veľa škody. Ale výchovou vedieme dieťa k takému postoju, ak treba, tak aj k určitému odstupu od týchto vecí, aby neublížilo sebe a iným.
Aká je podľa vás spolupráca s inými kresťanskými cirkvami v meste?
Zdá sa mi, že za posledných niekoľko rokov majú vzťahy medzi kresťanskými cirkvami v našom meste vzostupnú tendenciu. Predstavitelia cirkví v Žiline sa stretávajú na pravidelných schôdzach, spoznávajú sa. Začiatkom každého roka sa aktívne podieľame na spoločných večeroch počas svetového Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov. Na dobrej ceste je aj snaha, aby sme do rámca Staromestských slávností zakomponovali spoločné modlitebné chvíle, ekumenickú bohoslužbu. Je to pre niekoho možno príliš málo, ale vzhľadom na to, ako tomu bolo predtým, je to veľký pokrok. V tom je i veľká nádej, že budúcnosť nám ukáže cestu nielen k vzájomnému spoznávaniu, ale i k spoločnej službe a svedectvu.
Aká je spolupráca vašej cirkvi s oficiálnymi predstaviteľmi mesta?
Žilina ako pomerne väčšie mesto má viaceré prednosti, ale aj slabosti. Často nás oslovujú priatelia a známi, najmä po určitých nelichotivých medializovaných výstrelkoch, chcú počuť našu mienku o tom, ako sa nám tu žije, aké sú vzťahy. V cirkevnom ohľade je medzi jednotlivými konfesiami v tomto prostredí vzostupná tendencia k vzájomnému uznávaniu a zbližovaniu sa. To isté môžeme povedať aj o vzťahoch s mestskými, či inými predstaviteľmi. Zatiaľ nemožno hovoriť o nejakej cielenej spolupráci, skôr o vzájomnom rešpektovaní a úcte. Priestor pre prospešnú spoluprácu tu iste je. Nielen medzi cirkvou a mestom, ale i vyššími samosprávnymi orgánmi, ktoré sídlia v našom krajskom meste. Zatiaľ sa snažíme nájsť a určiť vhodné oblasti pôsobenia, v ktorých by sme vzájomnou spoluprácou účinnejšie dokázali pomôcť bežnému človekovi v jeho každodenných starostiach.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nie je to len chlapská záležitosť
 2. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 3. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 4. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 5. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 6. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 7. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 8. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 9. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 10. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 177
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 486
 3. Aká je chémia vôní 12 847
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 656
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 449
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 975
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 680
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 282
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 841
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 6 748
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

E- športový turnaj HernaZona.sk UNIZA Masters začína už tento piatok

Každý, komu je blízky herný svet, môže súťažiť online.

Žilina chce krajšiu stanicu. Železnice tlačí do spoločného projektu

Samospráva predstavila plán obnovy hanby Žiliny.

Mesto čistí Žilinu od bilboardov a nelegálnych reklamných zariadení

V minulých dňoch mesto odstránilo ďalších deväť bilboardov.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri kolízii s vlakom sa zranil vodič auta

Cestujúcich odviezol autobus na stanicu.

Mladá vodička tvrdí, že policajt jej nadával

Správanie hliadky mestskej polície po dopravnej nehode vyvoláva pochybnosti.

Žilina chce krajšiu stanicu. Železnice tlačí do spoločného projektu

Samospráva predstavila plán obnovy hanby Žiliny.

Už ste čítali?