Sobota, 15. máj, 2021 | Meniny má ŽofiaKrížovkyKrížovky

Dnes v Brezanoch

V západnej časti Žilinskej kotliny, v úvalinovej doline Súľovských skál leží obec Brezany. Jej vstupnou bránou je kopec Brezovec, preteká ňou potôčik Brezianka, ktorý sa v Bánovej vlieva do Rajčianky. Prvé volebné obdobie drží obecné opraty v rukách s

V západnej časti Žilinskej kotliny, v úvalinovej doline Súľovských skál leží obec Brezany. Jej vstupnou bránou je kopec Brezovec, preteká ňou potôčik Brezianka, ktorý sa v Bánovej vlieva do Rajčianky. Prvé volebné obdobie drží obecné opraty v rukách starosta Kamil Pecko.

Keď neprší, aspoň kvapká

Prečo ste sa v roku 2002 rozhodli kandidovať na post starostu obce?
Vtedy som bol poslancom obecného zastupiteľstva a pred voľbami sme zistili, že v našej obci je len jeden kandidát. Keď som od SDKÚ dostal ponuku, aby som kandidoval, prijal som ju. Predo mnou starostoval Vladimír Sagan. Prvým starostom po osamostatnení obce v roku 1990 bol Jozef Šupej, ten, žiaľ, zomrel v roku 1997. V obecnom zastupiteľstve je momentálne päť poslancov – Emília Hubočanová, Pavol Špánik, Timotej Martoník ml., Miroslav Kadík a Vladimír Kurtulík.
Aké boli vaše prvé dojmy, keď ste prvýkrát prišli do úradu ako starosta?
Už pred voľbami som musel počítať aj s touto alternatívou. Keď sa tak v decembri 2002 stalo, vedel som, že nás čaká veľa práce.
S čím ste začali?
S rekonštrukciou a rozširovaním obecného cintorína. Hneď na jar sme sa pustili aj do bežných, ale potrebných úprav v obci. A ja som začal obzerať, kde by sa dali zohnať nejaké financie na dokončenie jednej vetvy obecného vodovodu, smerom do Radoše. Všetko sa podarilo a tento rok sme naň z ministerstva životného prostredia dostali pol milióna. Nie je to až tak veľa peňazí, počítam, že nám vyjde najviac takých 300 metrov. Ale keď neprší, aspoň kvapká. Tento vodovod bude dôležitý najmä preto, že v danej lokalite by sme chceli naplánovať novú zástavbu.
Akú máte o nej predstavu?
Začali sme robiť na novom územnom pláne obce, ktorý je pre náš ďalší rozvoj veľmi dôležitý. Nie je to otázka mesiacov, je to skôr otázka 2-3 rokov. Na tomto mieste by sa mali začať stavať rodinné domy. Koľko, to ešte teraz presne nevieme. Ďalšou vecou budú financie. Pripravujeme aj rekonštrukciu verejného osvetlenia, ktoré sa v podstate bude celé vymieňať, veď to, čo máme, nám už slúži dobrých 20 rokov. Nové bude aj lacnejšie, pretože úsporné žiarivky spotrebujú menej elektrickej energie.
Čo bolo hlavným bodom vášho volebného programu?
Naša obec má dosť veľkú pôžičku, bola to jediná možnosť, ako financovať veci, ktoré sme pre život v Brezanoch potrebovali – vodu a plyn. Toto všetko začal robiť a vybavovať ešte môj predchodca Vladimír Sagan a patrí mu za to uznanie. Zatiaľ sa nám úver darí splácať, a tak pomaly napredujeme. Voda a plyn sú v podstate hotové.
Aký najväčší problém trápi vás a vašu obec?
Najväčším problém sú cesty a ulice. A znižovanie počtu obyvateľov. Čo sa týka komunikácií, sú zničené z výstavby vody a plynu, ako sa kládli potrubia
a robili prípojky. Začíname s kolotočom zháňania financií, aby sme ich mohli kompletne opraviť a položiť asfaltový koberec. Potrebovali by sme na to najmenej
5 miliónov korún. Čo sa týka počtu obyvateľov, jeho zvyšovanie nie je v našej moci. Ale aj zvonka je veľký záujem
o výstavbu nových domov v našej obci, 500 obyvateľov, to by bol pre nás udržateľný stav. Je tu dobré zásobovanie a vzdialenosť od Žiliny nie je taká veľká, že by si ľudia nemohli ísť na nákup tam. Celkom vyhovujúce sú aj autobusové spoje.

Skryť Vypnúť reklamu


Jazda ako terapia duše

V priestoroch bývalého družstva v Brezanoch vznikol jazdecký klub. Vedie ho František Michulek, ktorý tam chová asi 30 koní. „Využívame ich predovšetkým na hipoterapiu pre mentálne postihnuté deti. Vozia ich ku nám z Vlčiniec a z Moyzesovej ulice v Žiline, niekoľko vozia súkromne aj rodičia. Podľa toho, čo mi hovoria vychovávatelia
a rodičia týchto detí, má to na ne ohromne pozitívny vplyv. Celý týždeň sa tešia, kedy zas pôjdu ku koníkom,“ pochválil svojich štvornohých zverencov František Michulek. Okrem toho organizuje aj jazdecké kurzy pre začiatočníkov i pokročilých, je tu aj jazdecký klub pre deti, ktoré tu chodia jazdiť, ale zároveň sa učia starať o koníky. Zúčastňujú sa aj na pretekoch vo westernovom jazdení, jeden ťažný kôň chodí zasa na preteky gazdovských koní. „Dobre spolupracuje aj s obcou. Keď tu máme nejaké podujatie, naše deti si môžu na koníkoch zajazdiť do vôle,“ skonštatoval starosta.

Skryť Vypnúť reklamu


Všetko pre turistov

Obec Brezany je obklopená vencom listnatých a ihličnatých lesov, ktoré priťahujú množstvo turistov. Vedie odtiaľ niekoľko turistických chodníkov, obcou prechádza i cykloturistická trasa, ktorá je súčasťou cyklomagistrály medzi Žilinou a Rajcom a vedie po miestnych komunikáciách, lesných i poľných cestách. Najmä v letnom a jesennom období je veľmi frekventovaná a poznajú ju turisti nielen zo Žiliny, ale napríklad aj zo susednej Českej republiky.
„Náhodným turistom, ale aj tým, ktorí našu obec vyhľadajú, zámerne môžeme ponúknuť bohaté turistické vyžitie. Máme krásne okolie, keď je v lete dobrá sezóna, rastú tu huby, od nás sa dá dostať do Lietavy, Súľova, na Lietavský hrad, do Hričovského Podhradia,“ prezradil nám starosta Kamil Pecko, sám vášnivý hubár.
Nielen rozvoju turistického ruchu by chcel napomôcť aj mikroregión Hričov, ktorý vznikol asi pred rokom a jeho členmi sú okrem Brezian aj obce Horný a Dolný Hričov, Ovčiarsko, Hričovské Podhradie, Bitarová, Hôrky a Paštiná Závada. V rámci mikroregiónu sa teraz začína spoločne pracovať na vyriešení otázky odpadového hospodárstva. Členovia mikroregiónu sú presvedčení o tom, že separovaný zber výrazne zlepší životné prostredie v celom regióne, čo bude ďalším plusom pri rozvoji cestovného ruchu.

Skryť Vypnúť reklamu


Jednou vetou...
•V roku 1993 oslávila obec Brezany okrúhle 600. výročie od prvej písomnej zmienky o obci.
•V roku 1395 sa spomínala ako Berzen, v roku 1473 ako Brezen, v 18. storočí dokonca ako Bražany.
•Len tri domy stáli v obci
v roku 1598, dnes ich je obývaných 122.
•Obyvateľov tu dnes žije 455.
•Nový erb je vyhotovený podľa nedatovanej pečate, ktorej použitie je potvrdené v období 1855 - 1860, aj na nej vyrastá zo zeme strom - breza.
•V 17. storočí boli v Brezanoch tri pánske rybníky a ešte
v prvej polovici 20. storočia sa obyvatelia obce venovali povozníctvu a kupčeniu s koňmi.
•Najstarším obyvateľom je Štefan Pecko (*1917).
•Tento rok sa ešte v Brezanoch krstiny neoslavovali, a tak najmladším občiankom je stále Tomáško Špánik.
Ako v perníkovej chalúpke
Škôlkari z Brezian sa majú fajn. Ich materská škola síce nie je nová, ale majú v nej všetko, čo potrebujú. „Tento rok budeme mať
v škôlke štrnásť detí. Nie je to veľa, ale sme radi, že tu škôlka funguje. Stravu pre deti vozíme z Hôrok, o ďalšie sa budú starať riaditeľka Zdenka Martoníková a učiteľka Gabriela Krupová. V škôlke sme robili vnútorné opravy, ešte túto jeseň chceme natrieť strechu,“ dozvedeli sme sa od starostu Kamila Pecku. Objekt MŠ v Brezanoch je veru poriadne starý. Je to ešte pôvodná drevenica, akých je v obci dovedna šesť a obývané sú ďalšie tri. Deti školského veku navštevujú Základnú školu v Hôrkach, spolu s deťmi z Ovčiarska a z Bitarovej.


Futbal a politika
Aj v Brezanoch je číslom jedna samozrejme futbal. Športový klub Brezany je vlastne aj zálohou Bánovej. Predsedom ŠK je Gusto Špánik, ale s brezianskym futbalom sú úzko spojené mená Pavla Špánika a jeho manželky Heleny. Obaja sa, okrem iného, starajú
o futbalové ihrisko a ďalšie záležitosti okolo futbalu. Ich podporu
a pomoc si cenia všetci hráči, ale aj funkcionári klubu.
Kedysi sa v Brezanoch hrávali aj slávne futbalové turnaje. Dnes je to už minulosť. Zato tu však budú mať už túto stredu 2. ročník futbalového turnaja politických strán, ktorý sa začne už o 9.00 h. „Na tento ročník prisľúbilo účasť až desať mužstiev, a tak sa v Brezanoch stretne politická špička,“ s úsmevom komentoval podujatie predstaviteľ SDKÚ v Žilinskom kraji Peter Košút. Účasť zatiaľ prisľúbili: Smer, HZDS, SNS, SF, KDH, SDKÚ, ANO, DS, doplní ich mužstvo novinárov a domáce Brezany.


Kultúra skoro na nule
Kultúrny život v obci nie je veľmi bohatý. Kultúru tu supluje vlastne len knižnica, ktorú vedie Emília Hubočanová. Otvorená je každý piatok od 17. 00 do 19. 00 h
a jej najčastejšími návštevníkmi sú deti. „Podľa možností sa snažíme knižnicu finančne dotovať, tento rok by sa mali prikúpiť nové knihy,“ povedal nám starosta Kamil Pecko. Traja obyvatelia Brezian sú aj členmi speváckeho súboru Závadské ženy z Lietavskej Závadky. Je to harmonikár Vladimír Grečnár a speváčky Mária Chodelková a Božena Adamčíková.

Nezamestnaní sa činia
I v Brezanoch veľa práce stále odvádzajú dlhodobo nezamestnaní, ktorých v rámci aktivačného programu v menších obecných službách zamestnáva obec. „Momentálne ich máme dvanásť a ak sa bude dať, predĺžil by som zmluvy všetkým,“ povedal nám starosta. Miera nezamestnanosti v obci nie je veľmi vysoká. Na začiatku roka bolo z obce evidovaných 35 nezamestnaných, momentálne je ich asi 15. Väčšina obyvateľov
z Brezian pracuje v Žiline, ale sú aj takí, ktorí chodia na týždňovky do ostatných slovenských miest.Inzercia - Tlačové správy

 1. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 2. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 3. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 4. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 5. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 6. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 7. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 8. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 9. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 10. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 1. Ľudia vymieňajú autá za elektrobicykle. Záujem v Trenčíne rastie
 2. Opäť štartuje projekt Futbal v meste
 3. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 4. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 5. Atos stavia v Bulharsku nový špičkový superpočítač EuroHPC
 6. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 7. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 8. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 9. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 10. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 16 039
 2. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 12 135
 3. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 9 820
 4. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 8 484
 5. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 8 419
 6. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 7 270
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 6 934
 8. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 6 278
 9. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 5 817
 10. Hľadáte firmu na predaj? Poradíme vám, ako ju nájsť 5 655
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Mesto Žilina poslalo vyjadrenie k nočnému požiaru na Bratislavskej ulici.

10m

V štvrti horelo aj pred piatimi rokmi.

6 h

Pri udalosti sa nikto nezranil.

7 h

Fotografie zverejnila žilinská župa.

17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nad mestom sa šíri čierny dym. Oheň hasia hasiči z Levíc a Vrábeľ.

23 h

Medvedica s dvomi malými prechádzala cez pole.

13. máj

Miloš Jeseňák, primár oddelenia klinickej imunológie a alergológie Univerzitnej nemocnice Martin, tvrdí, že očkovanie je jediná cesta k zlepšeniu situácie. Bez neho môžeme rátať s ďalšou vlnou.

13. máj

Počas domovej prehliadky zaistili listinné dôkazy a elektronické zariadenia.

22 h