Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Dnes v obci Divina

Jednou vetou o Divine...

•V archívnych dokumentoch sa názov obce Divina objavil už v stredoveku.

Jednou vetou o Divine...
•V archívnych dokumentoch sa názov obce Divina objavil už v stredoveku.
•Zaujímavosťou je, že kým v roku 1325 niesla terajší názov, v 15. a 16. storočí sa nazývala Veľká Divina - Diwina Maior.
•Dnešný erb, ktorý Heraldická komisia SR schválila len 25. marca tohto roku, vychádza z odtlačku pečatidla z roku 1784, v jeho strede je zobrazený vták stojaci na pažiti medzi dvoma ratolesťami, podľa odborníkov je to sluka.
•Až dovtedy používala obec erb s pastierom, ovečkou a psom, tento motív je však o sto rokov mladší.
•Divina patrí medzi najdlhšie dediny regiónu, meria sedem kilometrov, jej súčasťou sú aj Lúky.
•Dnes má 2 518 obyvateľov, dovedna je v nej 765 domov. Trojicu najstarších obyvateľov tvoria Jozef Poliaček (* 10. decembra 1909), Adam Poliaček (* 5. januára 1912) a Ondrej Hložný (* 31. júla 1912).
•Najmladšou je Sofia Kubáňová, tá sa narodila 28. júla.
•Ešte donedávna sa Divina hrdila najstaršou obyvateľkou regiónu, Magdaléna Škorvánková zomrela 7. októbra 2003, v požehnanom veku 106 rokov.


Predovšetkým treba vodovod
V Divine sme boli naposledy takmer presne pred dvoma rokmi. O živote v obci nám vtedy rozprával starosta, Jozef Cudrák. Medzitým sa uskutočnili komunálne voľby, Jozefa Cudráka sme však v úrade stretli zas. Na tomto poste je totiž už takmer štrnásť rokov. Je len veľmi málo vecí, ktoré o svojej dedine nevie.
Čo sa v Divine zmenilo od našej poslednej návštevy v júni 2002?
Pokračujeme s výstavbou vodovodu smerom do Lokajov. To bol aj nosný bod môjho posledného volebného programu. Najväčšie problémy sú už v spomínanej časti, potrebujeme ešte dorobiť aj časť Lúky. Tam sme urobili rekonštrukciu takmer 70-ročnej zvonice. Nedávno sme začali na budove základnej škole v centre vymieňať staré okná za plastové, hotová je asi polovica. Tam sme vymenili aj plochú strechu za štítovú. Financovala to obec, ale dostali sme aj dotáciu vo výške dvoch miliónov korún.
Stačilo to?
Ani nie. Keby sme chceli urobiť na škole všetko, čo potrebujeme, potrebovali by sme oveľa viac. Chceme tam ešte pristaviť telocvičňu. Takže by sa nám zišlo dobrých 20 miliónov.
Budete na telocvičňu žiadať grant z europrojektov?
Robíme pre to všetko. Projekt je už v takom štádium, že ho s riaditeľom školy chceme podať v septembrovom termíne. Ak peniaze dostaneme, do roka budú mať naše deti telocvičňu hotovú. Zatiaľ sa na telesnú výchovu využívajú chodby, v priaznivom počasí aj vonkajšie priestory a športové ihrisko.
Kedysi bola Divina známa tým, že sa tu vychovávali nové talenty v skokoch na lyžiach. Ako je to dnes?
Skokanský mostík stále existuje, prešiel však pod obec Divinka. O tento šport, ale aj o lyžovanie ako také je však aj medzi našimi deťmi stále veľký záujem. Podmienky na to sú všade v okolí obce, chýbajú však vleky, keby sa našli nejakí nadšenci, dala by sa tu urobiť aj pekná stopa pre bežkárov.
V poslednom čase sa v našom regióne veľa hovorí aj o rozvoji cestovného ruchu, ktorý by mal zlepšiť ekonomický profil Slovenska. Dokázala by sa v tejto oblasti realizovať aj vaša obec?
Určite. Máme výborne vyznačené turistické chodníky, každý rok sa tu realizuje niekoľko turistických podujatí. Žiaľ, zatiaľ tu nie sú žiadne možnosti pre ubytovanie či stravovanie turistov, ale pokiaľ by naši občania prejavili záujem tieto služby poskytovať, rozhodne by sme im vyšli v ústrety a pomohli im.
Do konca vášho volebného obdobia chýbajú ešte viac ako dva roky. Čo vás v tomto období čaká?
V prvom rade vodovod a potom ešte plynofikácia v Lúkach. Tam zatiaľ nie je, aj keď paradoxne práve cez Lúky vedie plynovod do Dlhého Poľa. Verím, že sa nám to podarí zrealizovať.
Rastie vaša obec? Stavajú sa tu nové domy?
Iste, ale hlavne sa nadstavujú a pristavujú. Máme aj veľa záujemcov o stavebné pozemky, tie však nie sú. Problém je v tom, že naša dedina, to je v podstate potok, hlavná cesta a už sa na oboch stranách dvíhajú kopce. Začali sme však robiť na novom územnom pláne, možno sa nám nejaké nové stavebné pozemky i priestory na občiansku vybavenosť podarí nájsť. Ale len v niektorých častiach.


Škôlkari majú vlastný hrad
Materská škola v Divine stojí na kraji dediny, hneď za ihriskom, obklopená krásnou záhradou, len kúsok od lesíka. Aj ten býva cieľom vychádzok divinských škôlkarov. "Pomaly sa začíname pripravovať na začiatok nového školského roka. Teraz sa upratuje, do septembra ešte chce-
me stihnúť rekonštrukciu vonkajších schodov a prístupového chodníka. Ja som našla remeselníka, starosta zohnal peniaze,"
usmiala sa riaditeľka predškolského zariadenia Oľga Košťálová. Od septembra bude škôlka patriť pod základnú školu, ktorá už má právnu subjektivitu. Do škôlky bude od septembra chodiť asi 50 detí, z tridsiatich troch "absolventov" už budú prváci. "Počet detí nám neklesá a chceme vyhovieť každému, kto dieťa ku nám prihlási. Najmä mamičkám, ktorým sa podarí nájsť si prácu. Máme tu aj kuchyňu, kde sa varí aj pre deti a učiteľov zo školy. Tých však nie je veľa," doložila Oľga Košťálová.
Deti v Materskej škole v Divine majú všetko, čo potrebujú. Krásne triedy, veľa pomôcok i hračiek, milé učiteľky. Ale aj svoje tety kuchárky a tetu školníčku. "Okrem mňa sú tu ešte tri učiteľky a myslím, že pre naše deti robíme veľa. Nacvičujeme programy, učíme sa básničky i pesničky, pripravujeme ich na vstup do školy. Aj naše deti sú veľmi šikovné," pochválila svojich malých žiačikov riaditeľka.
Všetci sa už veľmi tešia na to, že do konca kalendárneho roka bude škôlka splynofikovaná. Zimy si už vraj užili dosť, všetko však zvládli.


Zmluvy chcú predĺžiť
Z viac ako 2,5-tisíca obyvateľov Diviny, keď odpočítame deti a dôchodcov, eviduje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Žiline 227 nezamestnaných. Do aktivačného programu v rámci menších obecných služieb sa zapojilo 15 ľudí. "Práce je viac ako dosť, obec je veľmi dlhá, a tak ani všetko nestíhame. Robíme len to najnutnejšie. Dve ženy, ktoré sa na týchto prácach zúčastňujú, začnú od tohto týždňa pomáhať v materskej škole, ale pre malých bolo všetko nachystané, tak ako to má byť," prezradil nám starosta Jozef Cudrák. Aj on má záujem, aby sa zmluvy všetkým pracovníkom predĺžili, ak sa to nebude dať, zoberú na menšie obecné služby ďalších dlhodobo nezamestnaných.


Kaplnka na Mareckej lúke
Stred augusta je v Divine vždy časom slávnostnej svätej omše pre rodiny. Koná sa v kaplnke na Mareckej lúke každý rok. Aj minulú sobotu ju odslúžil správca farnosti Michal Janech. Táto kaplnka bola v dezolátnom stave, asi pred siedmimi rokmi ju na vlastné náklady, ale i s finančným prispením obce, zrekonštruovali rodiny z dolného konca. Podľa všetkého, rovnako ako kaplnku, ktorá je vpravo vedľa cesty pri vstupe do dediny, dal aj túto postaviť farár Štefan Závodník (1813 - 1885) po úteku na Moravu a šťastnom návrate. Tretia divinská kaplnka je z roku 1951, je zasvätená Panne Márii Lurdskej a nachádza sa pri kostole.Bude ich dosť
Riaditeľom Základnej školy v Divine je Ľudovít Sopčák. Jeho práca nie je jednoduchá. Školu navštevuje okolo 300 žiakov. To všetko by bolo v poriadku. Lenže tí najmenší žiačikovia, od prvej po štvrtú triedu, chodia do školy na hornom konci, ktorá je od centra obce vzdialená asi tri kilometre. Tí väčší majú školu takmer v centre. "Nie sú s tým žiadne problémy. Niektoré deti chodia aj do ZŠ v Divinke," informoval nás starosta obce Jozef Cudrák. Základná škola v Divine má od minulého roku právnu subjektivitu.


Poslanci sa starajú
Starosta Diviny Jozef Cudrák si spoluprácu s poslancami obecného zastupiteľstva pochvaľuje. "Teraz ich je už len deväť, väčšinou sú staronoví. Všetci robia pre obec, čo je v ich silách, pomáhajú, kde sa dá." Posty poslancov zastávajú: Jozef Vlk, Rudolf Latko (Lúky), Peter Dlhý, Štefan Gazdík (Lúky), Ondrej Sekáč, Jozef Škorvánek, Bohuš Bandúr, Ján Pečalka a František Poliaček.


Zvonica v novom šate
Poslanca obecného zastupiteľstva z časti Divina - Lúky, Rudolfa Latku sme zastihli pri zvonici. "Aj so zvonom je z roku 1936 a je presnou kópiou tej, ktorá stála trochu vyššie a ktorú odplavila voda. Aj táto zvonica už mala namále. V stenách sa tvorili trhliny a hrozilo, že sa zrúti. Rozhodli sme sa pre kompletnú generálku, na jej vzhľade sme však nič nezmenili, akurát sme použili modernejšie materiály a ručné zvonenie sme nahradili elektrickým," porozprával nám Rudolf Latko. Zvonica v Lúkach je jeho srdcovou záležitosťou, sám je rodákom z tejto časti Diviny, kde býva dodnes. "Chodím sem na nepravidelné kontroly, ale ešte ani raz som nenašiel chlapov zaháľať," zasmial sa. Väčšinu rekonštrukčných prác na zvonici odviedli nezamestnaní v rámci menších obecných služieb.
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 338
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 586
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 752
 4. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 565
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 514
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 179
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 312
 8. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 298
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 161
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 010
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Hokejisti Žiliny na ilustračnom zábere.

KUNERAD: Nielen zámok, ale aj park. Noví majitelia chystajú údržbu zelene

Plánujú tiež vytvoriť architektonickú štúdiu parku.

Zámok Kunerád po zakonzervovaní

SHMÚ: Na severe Slovenska môže byť v nedeľu v noci až mínus 25 stupňov Celzia

Výstraha druhého stupňa platí pre celý Žilinský kraj.

Ilustračné foto

FOTO: Pozrite si výhľady z rozhľadne v Divinke a neskutočnú zimnú idylku

Rozhľadna ponúka výhľady na Divinku, Žilinu i Hričovskú priehradu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Odišiel Ján Bartík

Hokejová rodina v Nitre stratila jedného zo svojich dlhoročných členov.

Druhý deň testovania v Nitre: Miera pozitivity klesla pod percento

Otestovať sa prišlo vyše 14-tisíc ľudí. Pozitívnych bolo podstatne menej ako pred týždňom.

Vláda predĺžila zákaz vychádzania. Čaká nás testovanie, štátu majú pomôcť mestá a obce

Skríningové testovanie sa začne v pondelok 18. januára a potrvá do utorka 26. januára.

Už ste čítali?