Dodnes medzi Žilinčanmi figurujú zmienky o katakombách, ktoré sa majú nachádzať pod Mariánskym námestím. Existencia podzemných chodieb sa nikdy nepotvrdila - domnienky však neprestali... O to tajomnejšie pôsobí skutočnosť, ktorej čriepky sa niekedy objavia na svetle.
"Začalo sa to pred piatimi rokmi, keď som kúpil tieto domy na Mariánskom námestí," hovorí Vladimír Vidra, majiteľ domov č. 28 a 29, v priestoroch Café Passage. "Pamätám sa, ako som stretol pred kostolom jedného z bývalých obyvateľov, vtedy už starca. Hovoril mi, že v dome býval a ako dieťa sa hrával v zákutiach. Máte tam čarovnú studňu, vravel. Musím sa priznať, neprikladal som tomu veľký význam." Starček hovoril o čarovnej studni, ktorá je veľmi hlboká. V. Vidra to bral s rezervou.
Keď pri oprave domu pribehli robotníci, najskôr nevedel, o čom hovoria. "Pri rekonštrukcii schodiska sa na jednom mieste odrazu pod robotníkmi prepadla zem. Ukázala sa tam hlboká diera. Jeden sa zachytil okraja, nechýbalo veľa, aby nespadol dolu," spomína si V. Vidra. Diera, ktorú odkryli, bola studňou. "Vtedy som si spomenul na toho starčeka a na to, že mal pravdu. Bolo to veľmi prekvapivé. Na námestí boli dve studne - ale kto počul o tom, že tu bola tretia? Už vtedy bola dosť hlboká. Ale keď sme zostúpili do nej, narazili sme na dno. Teda, aspoň sme si mysleli, že je to dno. Potom sa zistilo, že je to naliaty betón, ktorý vtiekol so studne pri nedávnej renovácii vedľajšej budovy. Šlo to ťažko, ale so zbíjačkami sme sa presekali cezeň. V tej chvíli vytryskol silný prúd vody. Chlap, čo bol dole, sa skoro utopil." Po nasadení čerpadla začali zo studne vynášať bahno, ktoré v nej bolo nanesené v rozsahu niekoľkých metrov. "Ešte stále nie sme na úplnom dne a všetko bahno nie je odčerpané, a to už má studňa hĺbku do 20 metrov," hovorí V. Vidra. Prameň spodnej vody je zaujímavým úkazom - aj preto, že zvyšné studne na námestí sú bez vody. V bahne našli viacero predmetov z minulosti, úlomky keramiky, ale aj šabľu, ktoré sa do studne akiste dostali za nezvyčajných okolností.
Ešte väčšie však bolo prekvapenie, ktoré ich čakalo neskôr. Pred nimi stál asi najzaujímavejší objav, ktorý studňa priniesla. "Chlapi stále vynášali bahno - a počas toho narazili na akýsi bočný otvor. Hovoria: je tu akýsi otvor, má to drevené paženie, vyzerá to ako chodba... a akoby mierila k Farskému kostolu. Bolo to prekvapivé, vôbec sme to nečakali." Záhadný objav bol síce z veľkej miery zanesený všadeprítomným bahnom, ale skutočnosť neušla nikomu - otázkou zostáva, či by mohlo ísť o chodbu, ktorá by mierila ku dnešnému Farskému kostolu. Tak aspoň naznačujú niektoré indície. Nakoľko sú oprávnené?
V súčasnosti plánujú povolať žilinských potápačov - špecializovaných na podobné prípady. Tí by zdokumentovali chodbu v studni, zistili by jej dĺžku a priniesli by aj fotografie. "Myslím, že toto už nie je práca pre nepovolaných, do chodby by mali naozaj ísť len profesionáli," konštatuje V. Vidra. Aké budú ich zistenia? To je otázka, ktorej zodpovedanie skrýva budúcnosť.
Aký je názor historika Jozefa Moravčíka?
"K existencii podzemných žilinských chodieb som dosť skeptický. Už v čase môjho príchodu som bol s týmto názorom konfrontovaný, ale hoci sa históriou Žiliny zaoberám dlho, nemôžem povedať, že existencia chodieb v centre Žiliny sa dá potvrdiť. V 90. rokoch 20. storočia sme realizovali archeologický výskum na Mariánskom námestí, kde sme odkryli pôvodné vrstvy. Pri výskume sme dosiahli úroveň 5 metrov pod povrchom, kde je po ílovej vrstve už len štrkové podlažie. Na žiadne chodby sme však nenatrafili. Podľa doterajších poznatkov môžem povedať, že domy na námestí mali pivnice a niektoré sa spájali - nejde však o všetky pivnice a ani nekrižujú námestie. Rovnako je nepravdepodobná existencia chodby, ktorá by mala viesť ku Farskému kostolu. Naše výskumy pri kostole nepotvrdili, že práve na tomto mieste stál hrad, ktorý sa spomína v listinách v 14. - 15. storočí. Tieto výsledky výskumu som publikoval, rovnako ako aj názor, že hrad stál na inom mieste, možno v lokalite dnešnej nemocnice. Objavený výklenok mohol slúžiť pre kopáčov studne, ktorí sa v ňom skryli počas vyťahovania vykopaného materiálu. S tým som sa stretol aj v studni na hrade Strečno, kde bolo takýchto bočných výklenov niekoľko. Nálezy zo studne na Mariánskom námestí však môžu byť zaujímavé a istotne si zaslúžia pozornosť historikov."
Autor: tr