Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky

Slovenskí cyklotrialisti v Terchovej potvrdili kvalitu

Počas víkendu sa v Terchovej uskutočnil štvrtý diel seriálu Majstrovstiev sveta v cyklotriale.

Štartovalo na nich 130 pretekárov z 18-tich krajín. Zo Slovákov dosiahol najväčší úspech v kategórii pousine (do 10 rokov) Ladislav Janoška, ktorý zvíťazil. V kategórii do 12 rokov sa na treťom mieste umiestnil Róbert Školník. V kategórii minime sa na 6. mieste umiestnil Samuel Grečner. Medzi ženami skončila tretia Janka Kucová. V sobotu pokračovali preteky druhým dňom kategóriami expert a master. Už od rána pršalo, ale pretekárom počasie neprekážalo. Jazdili sa dve kolá po 10 prekážok. V kategórii expert si víťazstvo odniesol Španiel Daniel Cegarra s 27 trestnými bodmi. Druhý skončil Morgan Remy z Francúzska (44 trestných bodov) a tretí jeho krajan Alexis Touteau (48 trestných bodov). Z našich bol najlepší Peter Košťál, ktorý dosiahol 92 trestných bodov a skončil osemnásty. V kategórii Master sa našim darilo viac, aj keď jeden z favoritov, Šefan Pčola skončil až siedmy, keď nazbieral 83 trestných bodov. Ján Šidlík skončil štvrtý (79) a Peter Javorek ôsmy (92). Víťazstvo si odniesol Španiel Alberto Gomez (72), pred Poliakom Pawelom Reczekom (83) a Angličanom Benom Savagem (79). V nedeľu sa na trať dostali kadeti. Vyhral Berzlinger z Anglicka, pred Planom zo Španielska a Tomom z Nemecka. Lukáš Roth skončil ôsmy a jedenásty bol Martin Gonda. V kategórii senior zvíťazil James Hyland, pred Romanom Chvojkom (ČR) a Petrom Sadílkom (ČR). Najlepším Slovákom bol Michal Špalek na jedenástom mieste. Peter Kalus obsadil sedemnástu priečku, osemnásty skončil Martin Jaroš, dvadsiaty Igor Autricht a dvadsiaty prvý Tomáš Griger. V kategórii Elite zvíťazil Caňas zo Šapnielska, pred krajanom Benitom Rossom a Slovákom Petrom Bartákom. Na ôsmom mieste skončil Peter Muzika. Slovenská republika skončila prekvapujúco na treťom mieste v celkovom hodnotení krajín, pred Španielskom a Českou republikou, ale pred Francúzskom a Japonskom. "Majstrovstvá sveta mali veľký úspech. Po dvoch upršaných dňoch v nedeľu konečne vyšlo slniečko, ktoré na trať prilákalo množstvo divákov. Bolo ich v každom prípade viac ako pri troch predchádzajúcich podujatiach majstrovstiev sveta. Jazdci svetovej extratriedy im predviedli skutočne špičkový cyklotrial, ktorý ocenili búrlivým potleskom," zhodnotil predseda organizačného výboru Ľubomír Jánoška. Konečné šieste miesto Štefana Pčolu v kategórii Master mohlo byť pre niektorých sklamaním. "V sobotu bolo veľmi nevyspyateľné počasie. Pršalo, šmýkalo sa, trať bola neskutočne obtiažna. V takýchto podmienkach rozhoduje zväčša fyzička a tú mal zrejme Štefan trošku slabšiu," myslí si Ľ. Jánoška, ktorý nám priblížil aj sprievodný program: "V piatok bolo slávnostné otvorenie, ktoré začalo jazdou na konských vozoch, ktoré prežívali najmä zahraniční jazdci. V sobotu bol festival filmov s cyklotrialovou tematikou. V nedeľu sa uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov a vystúpenie terchovskej skupiny Arzén. Celkovo videlo majstrovstvá asi 10-tisíc divákov." Z pravidiel Cyklotrial je veľmi technický individuálny šport, ktorý spočíva v prekonávaní rôznych prekážok (sekcií) na špeciálne upravených cyklotrialových bicykloch. Jazdec sa snaží prejsť prekážku s čo najnižším počtom trestných bodov, čiže s čo najnižším počtom šliapnutí nohou na zem. Na pretekoch je jazdec hodnotený na kontrolných úsekoch. Sú dlhé približne 20 metrov a široké minimálne 1 meter. V jednom preteku je 6 - 10 takýchto sekcií a jazdia sa dve alebo tri kolá. Pretekár nie je hodnotený medzi jednotlivými sekciami. Jazdec si nesmie vyskúšať trať pred pretekom, prekážky si môže prejsť iba pešo.

1. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku