Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v obci Mojš

Erb od Moyšovcov

Podkladom pre nový erb Mojša bola obecná pečať zo 17.-18. storočia. Jej nedatovaný odtlačok je uložený v Krajinskom archíve v Budapešti v Altenburgerovej zbierke pečatí.


Je na nej vyobrazený kvet a vzhľadom na autentickosť a vek tohto znamenia sa červený kvet so zelenou stonkou a lístkami objavil aj v novodobom erbe Mojša.

Od začiatku podnes


• Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1419, tak to stojí v záznamoch, ktoré má obec k dispozícii. • Pri prvom sčítaní ľudu v roku 1787 tu bolo 26 domov, 33 rodín a 189 obyvateľov. • Ten istý počet domov tu mali aj o päťdesiat rokov neskôr, obyvateľov pribudla takmer stovka. • Dnes má Mojš 463 obyvateľov a 170 domov. Nové tu začali pribúdať až v posledných rokoch, pretože kvôli výstavbe Vodného diela Žilina tu od roku 1970 stavať nemohlo. Do nového sa presťahovali akurát tri rodiny, ktorých rodinné domy museli zbúrať. • Najstaršími obyvateľmi sú Vincenia Kyselová, ktorá v septembri oslávi 97. narodeniny, a Jakub Šamaj, ten mal v marci 93. • Najmladším je Matej Milo, narodil sa 4. decembra 2003.


Stále čakáme na splnenie sľubov 


 Šesť rokov stojí na čele neveľkej obce pri pravom brehu Váhu. Nevedie tam hlavná cesta, ani železničná trať. Obec však žije svojím životom a teší sa i trápi pre rovnaké veci ako iné, oveľa väčšie dediny. Mojš a jeho starostka Božena Filová.


Práca starostu je úplne iná ako všetky ostatné. Aké boli vaše prvé pocity, keď ste sa stali starostkou Mojša? Rôzne. Tá práca bola úplne odlišná od toho, čo som robila predtým. Musela som sa veľa učiť, ale zároveň pracovať pre mojich spoluobčanov. Som veľmi rada, že členmi obecného zastupiteľstva sa už vtedy stali ľudia, s ktorými sa mi pracuje veľmi dobre, môžem sa na nich spoľahnúť. V obecnom zastupiteľstve je päť poslancov, z ktorých každý má na starosti jednu komisiu, ich členmi sú ľudia z obce.


Je za vami šesť rokov, vieme, že tvrdej práce. Ako by ste ich zhodnotili? Najväčšie starosti počas môjho volebného obdobia a veľké problémy súvisia s výstavbou Vodného diela Žilina, ktoré bezprostredne ovplyvnilo život našich občanov. Z pôvodných prísľubov bol vybudovaný len plynovod, ostatné inžinierske siete - kanalizácia, vodovod a prístupová cesta sú rozostavané a nedokončené, skrátka nefunkčné. Vodohospodárska výstavba, š. p., Bratislava nám oznámila, že prístupová cesta, obchvat poza obec Mojš sa nebude realizovať, s čím občania nesúhlasia a sú znepokojení. Termín na kanalizáciu a vodu sa opäť oddialil, až do roku 2005. Hoci všetko malo byť podľa pôvodných plánov hotové už v roku 1998.


Čo vás ešte čaká do konca tohto volebného obdobia? Rozdelila by som to na dve časti. V prvom rade musíme dobudovať kanalizáciu a vodovod cez program ISPA. Konkrétne tie časti, ktoré nerozostavala Vodohospodárska výstavba. Tie rozostavané dokončia oni do roku 2005. Verím, že táto firma vyvinie enormné úsilie na splnenie sľubov a dokončí kanalizáciu, kanalizačné prípojky, vodovod, chodník od ihriska po vstup na lávku cez biokoridor a dokončí lávku cez priehradu a biokoridor. Druhá časť súvisí s výstavbou Kia Motors. My, ale aj ďalšie zainteresované obce sme dostali veľkú príležitosť. Na základe návrhu prepočtu požadovaných investícií sme dostali prísľub na finančný príspevok na zveľadenie a rozvoj obce vo výške viac ako 65 miliónov korún. Tieto by sme chceli využiť na zokruhovanie obce Mojš, na rekonštrukciu celej budovy obecného úradu a budovy materskej školy. V neposlednom rade tieto peniaze použijeme aj na miestne komunikácie. Tie však prídu na rad až po zrealizovaní vodovodu a kanalizácie, o čom sme už hovorili. Do konca môjho volebného obdobia chýbajú ešte dva roky. Pevne verím, a spoločne so mnou aj občania obce, že prisľúbené finančné prostriedky obec dostane a bude možné zrealizovať za ne plánované investície. Že nezostane len pri prázdnych sľuboch, ako sa to stalo pri Vodnom diele Žilina.


História, ako ju nepoznáme


Pravdepodobne málokto, okrem domácich a historikov, pozná históriu neveľkej obce Mojš. Svoje meno má od svojho zakladateľa, palatína Moyša. Tento rod pochádzal z horného Sliezska, odkiaľ jeden mužský člen prišiel do Uhorska v sprievode kráľovnej Gizely, manželky sv. Štefana. Neskôr túto vetvu Moyšovcov povýšili do šľachtického stavu a Uhorsku dala dvoch palatínov. Ten druhý dostal od uhorského kráľa veľké územie na severnom Slovensku. Medzi osadami, ktoré založil, bol aj Mojš. Stalo sa tak v rozmedzí rokov 1270-1290. Neskôr rod Moyšovcov mravne i hmotne veľmi upadol. Posledného z rodu pre jeho neresti popravili a odňali mu majetok. Vdova s deťmi sa utiahla práve do Mojša, kde potomkovia bývali asi 150 rokov. Tak v roku 1948 zaznamenala históriu vzniku Mojša v pamätnej knihe obce, jej zakladateľka Božena Bayerová, vtedy riaditeľka Štátnej ľudovej školy v Mojši. Uvádza aj to, že najcennejšie informácie jej poskytol priamy potomok rodu, Ladislav Anton Moyš, v roku 1937 župan mimo služby a riaditeľ Radiojournalu.


Kultúra je aj vzdelanie


Kultúra patrí neodmysliteľne ku každej obci. V Mojši ju má na starosti sociálno-kultúrna komisia, ktorú vedie Soňa Kyselová (na snímke). "Pravidelne robievame podujatia ku dňu detí, v októbri je to Úcta k starším a v decembri Mikuláš. Všetky sú obľúbené. Tento rok sme pre deti robili kultúrno-športové popoludnie, prišlo naň do 60 detí. Výborne sa zabavili a dostali aj malé darčeky. Dôchodcov máme v našej obci 140. Jesenné stretnutie s nimi je vždy milé, okrem kultúrneho programu im pripravíme aj malé občerstvenie a posedenie pri živej hudbe. Tých najstarších jubilantov aj osobne navštevujeme. Pri organizovaní Mikuláša nám aktívne pomáhajú aj rodičia." K rôznym príležitostiam (Deň matiek, sv. Valentína, Deň otcov) komisia zasa pripravuje pre svojich spoluobčanov rozhlasové vysielanie. Cez obecný rozhlas aj blahoželajú jubilantom. Obľúbené miesto je aj knižnica. Vedie ju Anastázia Milová a je otvorená každý piatok od 15.00 do 17.00 h. Má bohatý knižničný fond, ktorý sa pravidelne dopĺňa najnovšími knižnými titulmi. "Vlani sme sa rozhodli, že pre dospelých pripravíme kurz angličtiny. Prihlásilo sa ich pätnásť, niektorí to vzdali, ale tí najvytrvalejší budú od septembra v lekciách pokračovať," pochválila sa Soňa Kyselová, ktorá kurz angličtiny viedla. Gotickú kaplnku sv. Anny postavila pre veriacich v roku 1922 obec. Niekoľkokrát ju opravovali a dodnes slúži na náboženské obrady. V nedeľu 25. júla sa práve tu konala aj slávnostná hodová omša. Vyvrcholením hodových osláv v Mojši bol popoludňajší futbalový zápas medzi mužmi do a nad 30 rokov a ľudová veselica na ihrisku.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Organizácia troch generácií

Skryť Vypnúť reklamu

Hasii z Mojša oslávili pred troma rokmi 70. výroie založenia svojho zboru, do ktorého sa v roku 1931 prihlásilo 26 mladých udí. Najväšiu zásluhu na tom mal uite Jaroslav Vrko. Bola to vlastne prvá spoloenská organizácia v obci, mala vekú autoritu a jej veliteom bol Adam Kysela st. Už o štyri roky neskôr sa stali hasii z Mojša majitemi modernej motorovej striekaky od firmy Stratílek z Vysokého Mýta. Mala drevené okované kolesá a podvozok pre konský poah. Nemalú zásluhu na vytváraní tradície mala i správkya školy Matilda Ložeková, ktorá s miestnymi ženami vyšila zástavu zboru. Najväšie problémy mali hasii z Mojša s nedostatkom financií. Uniformy si kupovali z vlastných prostriedkov, peniaze získavali poriadaním tanených zábav i hraním divadiel. S rokmi pribúdala aj technika, a tak si v roku 1980 hasii postavili novú zbrojnicu. Najväšiu zásluhu mal na tom výbor, na ele ktorého stál predseda Jozef Rolko. Toho vo funkcii vystriedal Milan Kysela, nosite vyznamenania DPO SR Za mimoriadne zásluhy. Od zaiatku tohto roku je predsedom Štefan Vršanský.
„Dnes máme 53 lenov, okrem družstva mužov aj dorastencov, dorastenky a žiakov. Každý rok sa zúastujú rôznych podujatí, súaží a turnajov,“ predstavil nám dnešný DHZ jeho velite Anton Rolko.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 2. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 3. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 4. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 5. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 6. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 7. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 8. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 9. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 10. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť!
 1. Zase pozeráte do obrazovky? Radí fyzioterapeut aj očný lekár
 2. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 3. Podcasty zdravotnej poisťovne Union sú najpočúvanejšie
 4. AURES Holdings sa vydáva na západ
 5. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 6. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 7. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 8. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 9. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 10. Reverzné inžinierstvo na FVT
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 51 952
 2. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 18 847
 3. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 16 199
 4. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 10 931
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 9 907
 6. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 737
 7. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 954
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 857
 9. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 6 523
 10. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 5 743
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Rodičia autistického dievčatka žiadajú o finančnú pomoc na ďalšiu liečbu.

57m
Smútok žilinských hokejistov bol veľký.

Napínavý zápas rozhodol v dvanástej sérii samostatných nájazdov Róbert Džugan.

17 h
Dušan Gregor.

Rozhovor s hlavným koučom po skončení sezóny.

17. apr

Mesto hľadá alternatívne možnosti obnovenia prevádzky.

17. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?