Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Dnes v obci Krasňany

Pri príležitosti osláv 650. výročia prvej písomnej zmienky o obci Krasňany by som chcel zaželať svojim spoluobčanom v prvom rade veľa, veľa zdravia, šťastia, úspechov v rodinnom kruhu ako aj na pracoviskách.

Takisto by som im chcel popriať veľa trpezlivosti pri napĺňaní nášho spoločného volebného programu. Je aj mojou veľkou túžbou, aby naša obec rozkvitala, aby sa rozvíjala do ďalších rokov takým tempom ako doposiaľ.       

Jozef Trnka, starosta obce

Cieľom každého by malo byť zveľaďovanie a rozkvet obce
Skúste zhodnotiť zmeny, ktoré sa udiali vo vašej obci za posledných desať rokov.

Urobilo sa toho dosť. Boli to roky pre našu obec úspešné. Celá sa splynofikovala, dobudoval sa obecný vodovod, po povodniach sa zrekonštruovali miestne komunikácie, upravili toky, opravili mosty a chodníky. Všetci ľudia v Krasňanoch sa o tom môžu presvedčiť na vlastné oči. Do svojej kompetencie sme prebrali školstvo, kde sa snažíme a budeme sa snažiť, aby sa naša škola zveľaďovala, aby sa stabilizoval pedagogický zbor, aby naše deti chodili do základnej i materskej školy s radosťou. Verím, že sa nám to spoločným úsilím podarí. Ešte by som spomenul aj to, že sa nám podarilo dokončiť a schváliť územný plán obce. Teraz je na nás, aby sme ho aj dokázali zrealizovať. Obyvatelia obce budú mať možnosť postaviť si rodinné domy a k nim dovedieme aj inžinierske siete.
Iste v poslednej desaťročnici neboli len pozitíva. Existujú aj veci, ktoré by ste chceli doriešiť, napraviť, premeniť?
Negatíva sú, samozrejme, aj v našej obci, tak ako vo všetkých ostatných. Najväčšie vidím u mladých ľudí, ktorí devastujú obecný majetok a to rozhodne nemôže byť našou pýchou. Týka sa to najmä školského areálu, okolia úradu a renesančného kaštieľa, ktorý už má nového majiteľa. Aj touto cestou by som chcel poprosiť všetkých, aby si majetok obce vážili, aby sme ho zveľaďovali a nie ničili.
Ako ostatné obce tohto regiónu, aj Krasňany sa môžu pochváliť krásnym okolím. Iste sa teda vaše plány týkajú i rozvoja cestovného ruchu.
Novým majiteľom kaštieľa sa stal Ruggero Gadotti z Talianska. Jeho plány sú veľké a ak sa mu ich podarí zrealizovať, turistika v rámci obce, ale aj terchovského regiónu, sa bude určite rozvíjať, pretože zámery sú veľmi dobré. Agroturistika a príchod zahraničných turistov bude pre všetkých veľkým prínosom. S Ruggerom Gadottim sa stretli aj ostatní starostovia nášho regiónu, budú nasledovať ďalšie, separátne jednania a som presvedčený, že ich výsledok pomôže všetkým. Čaká nás veľa práce, ale výsledok bude stáť zato.

Skryť Vypnúť reklamu

Výročie majú aj strelci

V roku 1953 vznikol v Krasňanoch na podnet Jána Vrábla Zväzarm. Spočiatku sa orientoval na výcvik brancov. V tom istom roku vznikla na starej tehelni prvá tréningová strelnica. Zažili veľa dobrého i horšieho, ale už rok po vzniku začala organizácia stagnovať. Tento stav trval do roku 1963, keď sa novým predsedom stal Tomáš Trnka, ktorý v tom čase súťažne strieľal za Martin. Začal trénovať na starej tehelni, neskôr sa o streľbu začali zaujímať aj ďalší mladí chlapci - Štefan Ripel, Slavomír Trnka, Milan Cigánik. Utvorili nový výbor a začali s úpravou strelnice. Získali nové zbrane, pribudli ďalší členovia. Začali sa zameriavať na športovú streľbu. Už takmer dobudovaná strelnica padla za obeť družstevným kravám, a tak sa krasnianski zväzarmovci v roku 1969 pustili do výstavby novej strelnice vo Vrbine. Trvala celých päť rokov. V roku 1981 usporiadali prvé preteky O putovnú valašku. Do roku 1999 sa uskutočnilo 19 ročníkov. Už v krátkom čase by sa mal uskutočniť jubilejný 20. ročník na strelnici v Bánovej. Sláva krasnianskych strelcov bola veľká. Tomáš Trnka získal viacero titulov majstra okresu, Štefan Ripel šesť, Stanislav Trnka dva. Juraj Trnka sa v roku 1983 stal dokonca majstrom Slovenska v kategórii dorastencov, desaťkrát bol majstrom kraja, sedemkrát majstrom okresu. Druhé miesta ani nespomíname. Strelecký klub v Krasňanoch existuje dodnes, hoci strelnica sa od roku 1999 nedá používať na súťaže, len na suché tréningy. Napriek tomu sa svojmu obľúbenému športu venujú aj ďalej. Chodia na strelnicu do Bánovej a každý rok niektorý z nich reprezentuje Žilinský okres v trojstretnutí Žilina - Kysucké Nové Mesto - Čadca.

Skryť Vypnúť reklamu

Najväčšia vatra bola u nás

Ani počiatočné sychravé počasie nepoznačilo hojnú účasť obyvateľov Krasnian na 7. ročníku Jánskej noci, ktorú posledný júnový víkend usporiadal Klub slovenských turistov FATRAN Krasňany na Henerovom vršku. Niektorí dokonca strávili pri dvoch postavených vatrách dve noci v stanoch. Menšiu detskú vatru zapálili už krátko poobede. Následne sa deti i dospelí zúčastnili v mnohých súťažiach. Medzi najzaujímavejšie disciplíny patrili tradičný závod do vrchu Tour de Kopanica 2004 na domácky vyrobených traktoroch alebo tiež Beh zdravia Kurskou dolinou. V sobotu popoludní divákov potešilo vystúpenie súboru Blanciar z Tepličky nad Váhom, mladých heligonkárov Lukáša Ticháka z Krasnian a Jozefa Mičiana z Dolnej Tižiny ako aj domáca ľudová muzika Buková s detským folklórnym súborom Krasňanček. Tento rok v Krasňanoch postavili najväčšiu jánsku vatru z celej Slovenskej republiky. Merala 11 metrov a zapálili ju dve hodiny pred polnocou. Spolu s nádherným ohňostrojom osvetlila celú obec. Najväčší vytrvalci sa potom až do rána zabávali na tancovačke. Víkend sa zavŕšil nedeľňajším výstupom na chatu Pod Suchým. Časť prostriedkov získaných z akcie bude venovaná na charitatívne účely.Text a foto:

Skryť Vypnúť reklamu

Klenoty dejín
•8. - 9. storočie - z tohoto obdobia pochádza jedno z najstarších mohylových pohrebísk na severe Slovenska. V roku 1933 ho objavil Vojtech Budváry v lokalite Za Hájom.
•1001 - prvá písomná zmienka o usadlosti, ktorá v tejto časti bola, je v spisoch a kronikách Boleslava Chrabrého.
•1200 - v legende sa spomína kaštieľ v Krasňanoch.
•1354 - prvá písomná zmienka o obci. Spomína sa ako Karazana - Krásna. Bola založená na zákupnom práve rodinou Balášovou.a
•1362 - už mala prvého dedičného richtára, Hayna zvaného Drahoš, žilinského mešťanostu.
•1452 - Pongrácz sa oženil so sestrou matky kráľa Mateja a získal rad hodností i panstiev.
•1561 - v listinách sa píše o krasnianskom kaštieli ako o značne poškodenej drevenej kúrii.
•1619 - hroznou mučeníckou smrťou zomrel jeden z troch košických mučeníkov, sv. Štefan Pongrácz, ktorý pochádzal z vetvy uhorských Pongráczovcov, ktorá žila po dlhé roky v novej časti Krasnian.
•1667 - 1678 - čas výstavby renesančného krasnianskeho kaštieľa na základoch drevenej kúrie.
•18. storočie - jedným z príslušníkov tejto vety bol aj gróf Pongrácz z Nededze, ktorý sa stal ústrednou postavou románu Posledný hradný pán od Kolomana Miksátha. Na motívy tohto románu napísal Ján Cikker v roku 1981 operu Obliehanie Bystrice.
•1850 - od tohto roku obec používala erb na úradnej pečati s motívom troch kvetov.
•1874 - bola podpísaná zmluva o rozdelení katastrov Varína a Krasnian.
•1924 - občania si postavili drevenú hasičskú zbrojnicu, o deväť rokov neskôr založili v obci hasičský zbor.


Legendy vznikajú medzi ľuďmi a šíria sa ústnym podaním. Pripomínajú dávnu minulosť, hovoria o veciach, ktoré si naši predkovia nevedeli vysvetliť. Jedna sa dotýaka aj Krasnian. Je o podzemnej chodbe, ktorá viedla zo Starhradu ku kúrii v dedine.

Legenda o zlatom koči

Ešte pred rokom 1200, za čias, keď žili na starom hrade lúpežní rytieri a Váh bol hlavnou prepravnou tepnou, prevážali na pltiach nielen obchodníci, ale aj bežní pltníci tovar, drevo a rôzne iné veci. V miestach pod múrmi Starhradu lúpežníci vyberali mýto. Ich nároky na poplatky sa zvyšovali. Kto nechcel alebo nemal čím zaplatiť, musel odovzdať náklad z plte, kto sa vzpieral, toho zabili. V tých časoch bola preprava po Váhu nielen pohodlnáa, ale aj rýchla. Pltníci a obchodníci sa začali vo veľkom sťažovať u kráľa. Ten poslal na toto miesto svojich vojakov, aby preskúmali situáciu a našli miesto, kde je ulúpené bohatstvo schované. Napriek opakovanému hľadaniu nič nenašli. Na kráľovskom dvore sa začalo povrávať, že v horách je drevený zámoček, do ktorého podzemnou chodbou, na zlatom koči prepravujú od Starhradu bohatstvo.
Keď zoberieme do úvahy, že to musela byť chodba asi 2 metre vysoká a toľko aj široká, museli byť vtedajší stavitelia dobrí odborníci. Vo Varíne na Pažitiach sa našlo zariadenie na výrobu dechtu, z 12. či 13. storočia, ktorým mohli konzervovať drevo, ktoré na stavbu tunela použili. Povestnú chodbu hľadala aj posledná vetva rodiny Pongráczovej, ale nič nenašli. Nám však ostala zaujímavá legenda.


Krásna škôlka Krasolienka
Deťom z materskej školy v Krasňanoch je sveta žiť. Majú krásneatriedy i ďalšie priestory, škôlku obkolesuje veľký dvor s pieskoviskom, preliezačkami i bazénom, neďaleko sú krásne lúky a horičky, kde môžu chodiť na výlety. A okrem toho majú učiteľky, ktoré sa o nich dobre starajú a pripravujú pre ne veľa zaujímavých vecí. „Do škôlky teraz chodí 46 detí, šestnásť z nich pôjde v septembri do prvej triedy. Sú tu štyri učiteľky, dve upratovačky, štyri kuchárky aj vedúca školskej jedálne,“ zoznámila nás so škôlkou riaditeľka Svetoslava Blahušiaková. Vydávajú aj školský časopis Krasolienka, s ktorým už vyhrali nejednu súťaž. Deti radi navštevujú aj výtvarný krúžok, ktorý vedie Dagmar Šupejová i lego krúžok pod vedením Anny Trnkovej. „V piatok sme sa lúčili s predškolákmi, zaželali sme im veľa úspechov v prvej triede. Potom sme sa spolu s deťmi a ich rodičmi zabávali až do večera,“ prezradila nám Dáška Šupejová. Výborná je aj spolupráca škôlky s rodičmi, ktorí vedia oceniť starostlivosť o svoje deťúrence.

Viete o tom, že...
... presne tristo rokov po prvej písomnej zmienke o Krasňanoch vypukol v drevenej kúrii požiar, ktorý údajne zapríčinila Jana Pongráczová, keď pri neopatrnej manipulácii s fakľou zapálila archív.
... v roku 1831 zomrelo v obci na následky cholery 35 ľudí.
... o necelých sto rokov neskôr tu zasa šarapatila španielska chrípka.
... v dávnych dobách boli Strážsky vrch a Kriváň činnými sopkami. Neskôr sa tu našla železná ruda, ktorá sa ťažila Na hámri v roku 1861. Z tej istej doby pochádzajú aj liečivé pramene, ktoré sa stratili pri regulácii potoka. Ešte v roku 1950 chodili ľudia z Krasnian na Strážsky vrch po teplú slanú vodu.
... v lete roku 1945 bolo v Krasňanoch zemetrasenie, ktoré trvalo 7 sekúnd.
... po prudkom daždi sa 19. augusta 1957 prehnalo obcou zemetrasenie.
... povodeň 17. júna 1999 narobila veľké škody.

Darček pre všetkých
Krasňany sa stanú ďalšou obcou v regióne, ktorá bude mať svoju vlastnú monografiu. Vyjde pri príležitosti 650. výročia prvej písomnej zmienky a jej autorkou je obecná kronikárka Dagmar Vojteková. „Je v nej zhrnutá história obce Krasňany, píše sa v nej aj o súčasnosti a verím, že to bude zaujímavé čítanie pre všetkých, ktorým sa kniha dostane do rúk,“ je presvedčený starosta obce Jozef Trnka. Nezabudol sa pritom pochvalne zmieniť o autorke, ktorá dala podnet na vydanie tejto publikácie. Dagmar Vojteková už niekoľko rokov vedie aj obecnú kroniku a stará sa aj o pamätnú knihu.

Idú naostro
Keď vlani oslavoval detský folklórny súbor Krasňanček svoje 10. narodeniny, zorganizoval nultý ročník folklórnych slávností v Krasňanoch na zachovanie ľudových tradícií v obci. Už onedlho, 14. augusta, bude na ihrisku oficiálny, prvý ročník. „Okrem nášho tam budú vystupovať aj dospelácke súbory Špatinčanka, Lúčky, Rovňan a bukové muziky z Belej a z Krasnian,“ pozýva všetkých vedúca súboru Mária Lopušanová.
Ste srdečne vítaní...

Pozvánka na oslavy 650. výročia prvej písomnej zmienky o Krasňanoch
Piatok 2. júla

17.00 h - slávnostné zasadnutie obecného zastupiteľstva a pozvaných hostí - dom kultúry
Sobota 3. júla
11.00 h - slávnostný sprievod obcou - od kultúrneho domu po amfiteáter
12.00 h - slávnostná svätá omša - amfiteáter
13.30 h - hlavný program, vystúpenie folklórnych skupín -
amfiteáter
- futbalový turnaj žiakov - športový areál
Nedeľa 4. júla
8.00 h - hasičská súťaž O putovný pohár starostu obce - športový areál
10.00 h - futbalový turnaj dos-
pelých - športový areál
14.00 h - kultúrne popoludnie -
amfiteáter

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Päť chýb pri zateplení strechy
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 6. Úprava osobného motorového vozidla
 7. Important information for Brazilians living in Slovakia
 8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 9. Vitajte v postapokalyptickom svete
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 531
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 348
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 15 009
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 619
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 898
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 958
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 942
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 518
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 437
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 248
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

O petícii rokovali na ministerstve

Iniciátora petície Za zachovanie súčasnej platnej legislatívy v oblasti stravovania zamestnancov Ľubomíra Sečkára s jeho tímom prijala generálna riaditeľka sekcie práce Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Danica Lehocká.

Akcia platí len 24 hodín

LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Žilina hlási 80 prípadov. Ako je na tom žilinský región?

V nemocniciach je hospitalizovaných 844 pacientov.

Testovanie na nový koronavírus.

Žilinská nemocnica otvorila Pandemický pavilón. Už má v ňom piatich pacientov

Aktuálne je pozitívnych už 57 zamestnancov žilinskej nemocnice.

Pandemický pavilón FNSP Žilina.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Samosprávy finišujú s prípravami na pilotné testovanie na COVID-19, ktoré sa začne už zajtra ráno.

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

Už ste čítali?