ravotných ústavov, z toho osem s krajskou pôsobnosťou. Jedným z nich je i ŠZÚ v Žiline. Na základe zákona, ktorý ustanovil organizáciu hygienickej služby, vznikol v roku 1952 ako okresná hygienická stanica v Žiline. V stredu 22. mája 2002 si jeho súčasní i bývalí pracovníci pripomenuli 50. výročie vzniku.
„Hlavnou úlohou ŠZÚ je odstraňovanie negatívnych vplyvov v životnom a pracovnom prostredí, optimalizácia pracovných podmienok, posudzovanie zdravotnej neškodnosti potravín, monitorovanie radiačnej situácie, epidemiológie infekčných a neinfekčných chorôb, podmienok života a výučby v školských a predškolských zariadeniach,“ hovorí riaditeľ ŠZÚ v Žiline MUDr. Martin Kapasný. Všetky tieto činnosti smerujú k zlepšeniu zdravia obyvateľstva. Prejavuje sa to na dĺžke života. Tá v Žilinskom kraji u žien stúpla v rokoch 1995-2000 zo 77,5 na 78,1 roka (v rámci Slovenska je to 77,2), u mužov zo 68,8 na 68,7 roka (celoslovenský priemer je 69,1). ŠZÚ sa podieľa aj na rôznych programoch podpory zdravia. Najznámejším je CINDY, zameraný na určovanie rizikových faktorov a ich elimináciu zmenou životného štýlu. Zapája sa tiež do programu Zdravé mestá, zdravé školy a kampane proti fajčeniu a drogám. I keď rozsah činnosti žilinského ŠZÚ by si vyžadoval 125 zamestnancov, v súčasnosti ich má 85. Pracujú v piatich oddeleniach. Oddelenie hygieny životného prostredia skúma negatívne vplyvy na zdravie človeka. Preventívne pracovné lekárstvo sa zaoberá optimálnymi pracovnými podmienkami, pracovníci oddelenia hygieny potravín posudzujú škodlivosť potravín.
Zdravotnými podmienkami výučby v školských a predškolských zariadeniach sa zaoberajú na oddelení hygieny detí a mládeže. Sledovanie infekčných a neinfekčných ochorení a organizácia očkovania je v kompetencii oddelenia epidemiológie.
(iva)