Dve prehry žlto-zelených v závere

S Púchovom sa nepodarilo zvíťaziť ani vo štvrtom z

ápase

Žilina – Futbalisti nového majstra Slovenskej republiky odohrali v uplynulom týždni dva posledné zápasy najvyššej futbalovej súťaže Mars superligy. Ani v Prešove, ale ani v domácom prostredí proti Púchovu si nepripísali ani bod. S Matadorom žlto-zelení nezvíťazili v tejto sezóne ani raz.

Dve jedenástky

Súboj zachráňujúcich sa Prešovčanov sa rozhodol až v nadstavenom čase. Domáci dva góly dali zo značky pokutového kopu.

Žilina – Prešov 3:2 (0:2).

Góly: Zajcev 2, Bubenko – M. Nemec, M. Mintál.

Žilina: M. Čech st. – Klago, Špendla, Drano – Thrančík, T. Ďurica (46. Filo), M. Mintál, Sninský (60. Laurinc), Bažík – Nemec, Varadin (79. Barčík).

Rozhodovali: Gádoši – Suchý, Csabay, 2 147.

Žilinčania začali dobre, keď prvý gól dal už v piatej minúte Nemec. Osem minút pred koncom prvého polčasu dal Marek Mintál svoj 21 gól v tomto ročníku a zdalo sa byť o víťazstve rozhodnuté. Prišiel však druhý polčas. Domáci najskôr vyrovnali z 11 m Zajcevom a Bubenko pridal druhý gól. Pre domácich infarktový zápas rozhodol opäť zo značky pokutového kopu Zajcev.

Leoš Kalvoda, Žilina: „Viedli sme o dva góly a majster by si mal takéto vedenie udržať. Najmä proti mužstvu, ktoré bojuje o záchranu.“

V ostatných zápasoch predposledného kola tiež zachraňujúce sa Košice remizovali na Liptove.

Ružomberok – 1. FC Košice 0:0, Matador Púchov – Petržalka 2:0 (1:0), Breška, Perniš, Inter Bratislava – Ozeta Dukla Trrenčín 0:2 (0:1), M. Staš 2, Spartak Dubnica nad Váhom – Slovan Bratislava 1:1 (1:1), Bellák – Obžera.

Len bod

Futbalistom Žiliny sa ani v poslednom zápase ligového ročníka 2001/2002 nepodarilo zvíťaziť nad púchovským Matadorom. Po prehre 1:2 v Púchove, 0:1 v Žiline a remíze 1:1 v Púchove prehrali rozdielom dvoch gólov.

MŠK Žilina – Matador Púchov 0:2 (0:2)

Góly: 17. Breška, 42. Peter Vavrík.

Žilina: Rzeszoto – Laurinc, Klago, Drahno – Thrančík (46. Bažík), Sninský (71. M. Filo), T. Ďurica, M. Mintál, Barčík (46. M. Ďurica) – M. Nemec, Varadin.

Rozhodovali: Hriňák– Medveď, Likavský, ŽK: 51. T. Ďurica – 57. Bágal, 75. Ovad, 7 526.

Úvod lepšie vyšiel domácim. Bránku Bernadyho ohrozil Sninský a vzápätí Marek Mintál. Žlto-zelení mali viac z hry, ale boli to hostia, ktorí sa ujali vedenia. V 17. min. Breška využil zaváhanie domácej obrany a skóroval do prázdnej bránky. Príležitosť na vyrovnanie mal M. Mintál. „Vlastenca“ si mohol dať v 22. min. Pavol Vavrík, ktorý po centri T. Ďuricu opečiatkoval brvno Bernadyho bránky. Po tomto momente mohli dať góly opäť domáci, ale gólové príležitosti Sninského a M. Mintála zostali bez konečného efektu. Tri minúty pred koncom prvého polčasu ušiel rýchly Breška, vystrelil a jeho strelu dokopol do opustenej bránky Peter Vavrík.

V úvodných minútach druhého polčasu mal príležitosti na skórovanie domáci Varadin, najmä tá v 53. min zaváňala gólom. O dve minúty neskôr Sninský stiahol v šestnástke Kadleca. Nariadený pokutový kop však Perniš nevyužil. Domáci gólman jeho strelu vyrazil. Druhý najlepší strelec superligy sa pri nej príliš nevyznamenal.

Po nepremenenej penalte si domáci vytvorili ďalšie skvelé šance, ale príležitosti Mintála, Varadina, či Laurinca neznamenali vytúžený gól. Najmä príležitosť Mareka Mintála v 70. min, keď sa rútil sám na Bernadyho mohla rozjasať takmer osem tisíc prítomných divákov. Najlepší strelec Žiliny i superligy mohol dať aspoň čestný úspech aj štyri minúty pred koncom riadneho hracieho času, ale tentokrát jeho hlavička skončila len tesne nad žrďou Bernadyho bránky.

Leoš Kalvoda, Žilina: „Môžem len súhlasiť s názorom trénera hostí. Mali sme v zápase smolu. Keby sme ho hrali aj štyri dni, asi by sme gól nedali. Počas môjho kaučovania v Žiline som vedel, že Púchov je naším najväčším súperom. Má kvalitné mužstvo a je dobre vedené. Druhé miesto mu prajem, je zaslúžené.“

Jozef Šuran, Púchov: „Futbal sa hral v prvom i druhom polčase najmä pre ľudí. V prvom polčase sme boli domácim vyrovnaným súperom. Dali sme dva góly, domáci nie. Priznám sa, že sme mali aj viacej športového šťastia. Podržal nás Bernady a to najmä po nepremenenej jedenástke. Žilina bola potom lepšia, ale svoje príležitosti nevyužila. Bol to dobrý futbal.“

Popri zápase pod Dubňom lákal pozornosť aj duel o záchranu. V Košiciach sa rozhodovalo o tom, kto si zachová ligovú príslušnosť aj v budúcom ročníku. Nakoniec zostupuje Prešov. Rozhodol o tom Zábavník, ktorý má so Žilinou podpísať trojročný kontrakt.

Zaujímavý je aj údaj o počte divákov na zápasoch. V Žiline pri bezplatnom vstupnom ich bolo takmer osem tisíc, no pútal najmä zápas v Košiciach. Tam prišlo 12 000 divákov. Na Slovane ich bolo len 1 082 a v Petržalke 459. Neuveriteľné.

Ozeta Dukla Trenčín – MŠK SCP Ružomberok 3:1 (0:1), Šmelko, Hanko, Konečný – Rák, Artmedia Petržalka – Spartak Dubnica nad Váhom 1:1 (1:0), Hellebrand – Kiška, Košice – Prešov 2:1 (0:1), Zábavník – Lazár, Slovan Bratislava – Inter Bratislava 1:2 (0:2), N. Hrnčár – Lembakoali 2.

Záverečné kolo potvrdilo vedúce postavenie Žiliny, hoci gólovú bilanciu si žlto-zelení nevylepšili.

10. Prešov 36 8 7 21 35:66 31

Posledné kolo rozhodlo o tom, kto je víťazom aj zostupujúcim. Žilina bude hrať v 2. predkole Ligy majstrov, v Pohári UEFA budú hrať Púchov a víťaz Slovenského pohára Senec, v Intertoto Cupe trenčianska Ozeta Dukla.

O poradí na 4. a 5. mieste rozhodol lepší gólový rozdiel Ružomberka, ktorý má osem plusových gólov, kým Trenčín dva. O poradí na chvoste tabuľky zase lepšia bilancia Košíc vo vzájomných zápasoch.

Nový ligový ročník 2002/2003 sa začína v sobotu 13. augusta prvým kolom.