Jedlo do popolníka
Niektorí hostia v reštauráciách majú zlozvyk uhasiť zvyšok cigarety na tanier. V jednej londýnskej reštaurácií majú pre týchto hostí na jedálnom lístku pripomienku: „Ak vám robí radosť uhasiť svoju cigaretu na tanieri, naši zamestnanci vám vyjdú v ústrety a naservírujú vám jedlo rovno do popolníka.“
A kradne sa stále
Ani skrátenie otváracieho času, ani zavedenie rôznych špeciálnych prístrojov slúžiacich na kontrolovanie a pozorovanie nepoctivých čitateľov nepomohlo verejným knižniciam v New Yorku znížiť počet ukradnutých kníh a časopisov. Každý rok z nich zmizne priemerne asi 880-tisíc zväzkov kníh.
Škóti sú Škóti
Originálny oznam je umiestnený v jednom poštovom úrade v škótskom Edinburgu. Je na ňom napísané: „Upozorňujeme vás, že nie ste na čerpacej stanici pre plniace perá!“
Najväčšie platidlo
Najväčšie platidlo, aké kedy na svete vydali, bola bankovka v hodnote 100 000 dolárov z roku 1934. Vtedy sa za ňu dalo kúpiť 80 kilogramov čistého zlata. Vytlačili z nich niekoľko desiatok tisícov exemplárov. V obehu ich však zostalo len veľmi malé množstvo.
Soli ako maku
Vo svetových moriach a oceánoch je vraj 48 biliónov ton soli. Priemerný obsah soli je 35 promile. Najviac jej má Čierne more - 49 promile a najmenej Baltické more - 9 promile.
Dôsledok farebnej televízie
Skupina amerických lekárov zistila, že ľudia, ktorí sa pozerajú viac než dva roky denne na farebnú televíziu, bývajú v prírode znudení. Popri výrazných farbách na obrazovke sa im prirodzené sfarbenie v prírode zdá fádne.
Vrah dinosaurov
Podľa teórie vedcov z Kalifornskej univerzity dinosaury nemali žiadnu šancu prežiť. Zdá sa, že proti obrom sa spriahla celá slnečná sústava. Vedci sa sústredili na polohu a dráhy planét našej galaxie v období, keď žili dinosaury. Podľa ich výpočtov sa v tom čase dynamika slnečnej sústavy prudko zmenila, čo vychýlilo z obežnej dráhy Merkúr, Zem a Mars a planéty sa dostali do pásu asteoridov. Jeden z nich zasiahol aj Zem. Vedúci výskumu Bruce Runnegar sa domnieva, že zrážka bola veľmi silná a všetko živé nemilosrdne pochovala.
Hmyz kradne energiu
Už dlhší čas riešili energetici zvláštnu hádanku. Týkala sa veterných mlynov vyrábajúcich pri poháňaní vetrom elektrickú energiu. Prečo sa niektoré mlyny krútia pomaly napriek silnému vetru? Gustave Gorten z Holandského energetického centra našiel nedávno odpoveď. Sú za to zodpovedné milióny hmyzu, ktoré vo vrtuliach nachádzajú smrť a svojimi ostatkami ich postupne znečisťujú. Zistil, že takto zanesené mlyny sa krútia až o 25 percent pomalšie.
Vybral: (ti)