lo slávnostnú prísahu 307 nových vojakov základnej služby. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby medzi nimi nebolo aj 51 žien – vojačiek. Stalo sa tak po prvý raz v histórii Ozbrojených síl SR.
Čo viedlo sympatické mladé ženy vo veku 19 až 36 rokov k takémuto netradičnému rozhodnutiu? „Vždy som mala rada poriadok a disciplínu. Keď ma nezobrali na vysokú vojenskú školu v Košiciach, rozhodla som sa pre dobrovoľnú základnú vojenskú službu,“ hovorí Eva Švábová.
„Okolie reagovalo vcelku pozitívne. V armáde pracujem už sedem rokov ako civilný zamestnanec, navyše aj manžel je vojak z povolania,“ hovorí Kristína Némethová. Na prísahu prišiel samozrejme aj manžel s oboma deťmi. „Veľmi mi držia palce, najmä dcéra. Tvrdí, že uniforma mi veľmi pristane,“ dodáva Kristína.
O tom, že muži na ženy v armáde reagujú rôzne, vie svoje aj veliteľka čaty Zuzana Šalagová. „Jedni nás rešpektujú, iní menej. Ale nedá sa nič robiť, musíme si zvykať,“ hovorí. Dvadsaťročná Martina Treuová vyštudovala zdravotnícku školu. „V armáde chcem pôsobiť ako zdravotná sestra. Rada by som sa dostala do mierovej misie,“ prezradila.
Veliteľ útvaru Milan Obuch si nové posily pochvaľuje, vraj pochodujú lepšie ako muži. „Veliť im je však oveľa ťažšie ako mužom. Ženy sú predsa len menej fyzicky zdatné a sú aj citlivejšie. Na druhej strane však berú svoje povinnosti zodpovednejšie ako ich mužskí kolegovia,“ povedal Obuch.
Všetky dievčatá absolvovali klasický mesačný prijímací výcvik, tak ako ho poznajú všetci záklaďáci – povely, pochodovanie, narábanie so zbraňou, zvyšovanie fyzickej zdatnosti. Profesionálni inštruktori síce občas prižmúrili oko a čo – to zľavili. „Občas si niektoré zaplakali, ale treba zdvihnúť hlavu a ísť ďalej,“ tvrdí Martina. Väčšina dievčat si „odkrúti“ 9 – mesačnú vojnu, asi štvrtina z nich požiadala o náhradnú 3 – mesačnú. Podobne je to aj u mužov, ktorí sú ženatí a majú deti. Po jej skončení sa chcú stať profesionálnymi vojačkami.
Po víkendovej dovolenke, ktorú strávia u svojich blízkych, sa dievčatá rozpŕchnu do rôznych útvarov na celom Slovensku. Najviac z nich pôjde k letectvu
a protivzdušnej obrane. Tri z nich ostávajú v Martine, kde po skončení dobrovoľnej základnej vojenskej služby budú ako profesionálne inštruktorky pripravovať ďalšie svoje kolegyne. S ich prijímaním sa od budúceho roka počíta každý štvrťrok. Záujem žien je prekvapujúco veľký. Svedčí o tom aj fakt, že 51 mladých žien bolo vybraných z približne päť stoviek záujemkýň. Jednotlivé vojenské správy z nich vyberali podľa prísnych kritérií na zdravotnú a fyzickú spôsobilosť.
„Dnešným dňom sa zvýšil podiel žien vojačiek v Ozbrojených silách SR na 870, čo je viac ako 6 percent. Napĺňajú sa tak slová ministra obrany o zvyšovaní počtu žien v armáde,“ povedal Ingrid Tomeková z Generálneho štábu Ozbrojených síl SR. Cieľom je dosiahnuť 10-percentné zastúpenie žien v armáde do roku 2007.
Andrea Harmanová