emí nášho štátu vznikajú vplyvom nadmerných dažďových zrážok v letných mesiacoch povodne, či už menšieho alebo väčšieho rozsahu. V živej pamäti máme zvlášť tragické povodne na východnom Slovensku v roku 1997, ktoré si, žiaľ, vyžiadali aj obete na životoch. V tom roku vodný živel napáchal aj mnohomiliónové škody na majetku aj v našom kraji. Zvlášť nebezpečné sú prívalové vody na riekach a potokoch, ako aj zosuvy podmáčanej pôdy.
Aj toto leto vznikli lokálne povodne na strednom a východnom Slovensku a v posledných dňoch sme boli svedkami rozsiahlych povodní v susedných Čechách. Ľudské životy, obrovské škody na majetku – takú daň si vyberá nespútaný vodný živel. Na jednej strane zvedavosť ľudí, ktorých voda neohrozuje, na druhej strane zúfalstvo a nešťastie tých, ktorým voda zobrala majetok či dokonca život príbuzných a známych.
„Našťastie“ povodne v uplynulom týždni v Bratislavskom kraji nemali taký tragický a rozsiahly priebeh ako u našich západných susedov, no napriek tomu Dunaj ukázal svoju silu. Situácia si vyžiadala nasadenie záchranných zložiek – jednotiek Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), armády SR, Policajného zboru, príslušníkov CO plukov, ako aj ďalších zložiek, inštitúcií a dobrovoľníkov. Do vodou ohrozenej Bratislavy a jej okolia vyšlo pomôcť vo štvrtok ráno aj osem príslušníkov jednotiek HaZZ zo Žilinského kraja, zo Žiliny a Liptovského Mikuláša, aj s dvoma člnmi, plávajúcimi a kalovými čerpadlami, štyria pracovníci Strednej školy požiarnej ochrany v Žiline aj s dvoma člnmi. V nočných hodinách toho istého dňa sa na jednotke HaZZ Žilina sústredilo 15 kalových a plávajúcich čerpadiel jednotiek HaZZ z Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja, pričom ďalšie plávajúce čerpadlo poskytla jednotka HaZZ Žilina a Čadca aj s kalovým čerpadlom. Všetky čerpadlá boli v skorých ranných hodinách prevezené do Trenčína, odkiaľ boli poskytnuté na výpomoc do Českej republiky.
Žilinský kraj zasiahla povodňová situácia najmä v mesiaci marec oblasť Kysúc a okres Žilina, keď bolo 12 obcí postihnutých a celkové škody spôsobené vodou dosiahli vrátane augusta výšku 38,7 milióna korún. Jednotky HaZZ sa podieľali predovšetkým na vyčerpávaní vody zo zatopených priestorov, na uvoľňovaní upchatých priepustov a na sprejazdňovaní cestných komunikácií.
Nie sú to len povodňové situácie, ale aj rozsiahle lesné požiare a iné prírodné pohromy či udalosti ohrozujúce životy a majetok ľudí, keď sú jednotky Hasičského a záchranného zboru pripravené zasiahnuť a pomôcť.
Miroslav Marton
Foto: archív a.h.