ať aj farby
Z tetovania sa stala módna záležitosť. Už nie je typickým znakom „basistov“ či vojakov, ktorí si kedysi tušom zdobili telo počas základnej vojenskej služby. Práve tam s ním pred rokmi začínal aj Dodo z Nitry. Dnes nájdete medzi jeho zákazníkmi podnikateľov, advokátku, učiteľku, študentov, ale tiež vojakov z povolania a policajtov. Niektorí z nich si vraj so sebou prinesú aj košeľu od uniformy. Tam, kde sa končia krátke rukávy, Dodo naznačí čiarku. Za ňu už netetuje, aby nebolo obrázok v službe vidieť. Sú aj takí klienti, ktorí si ho vyslovene schovávajú len pre seba a svojho partnera. Jeden muž sa dokonca zaujímal o ozdobenie miesta najintímnejšieho – penisu. „Zákazníkov nám posielala aj veštkyňa, ktorá tetovanie odporúčala ako formu ochrany. Vybrala im aj symboly,“ prezrádza Dodo.
Depilácia vraj bolí viac
Ako nám povedala Iveta Siroteková, majiteľka nitrianskeho tetovacieho štúdia, momentálne najviac „letia“ čínske znaky, ornamenty, ale aj zvieracie motívy. „No aj tu platí, sto ľudí – sto chutí. Pamätám si napríklad babu, ktorá vyzerala ako nejaká slečinka. Vytetovať si pritom dala lebku, ktorej z hlavy vychádza potkan. Kulturisti - veľkí chlapi si zase vybrali ruže,“ dopĺňa Dodo. On osobne inklinuje k lebkám a démonom, ktorými si ozdobil takmer celé telo. Medzi nimi má čestné miesto nápis Nitra. „Pokiaľ dočiahnem, tetujem sa sám. Depilácia bolí viacej,“ hovorí na základe vlastnej skúsenosti.
Piercing na jazyku
pre potešenie...
Sám na sebe vyskúšal aj piercing. Prepichnutý má jazyk, obočie, bradavky i uši. Šperk mal kedysi aj v brade, no nepáčilo sa mu to, tak si ho vytiahol. „Jediný piercing, ktorý je využitý, je na jazyku. Veľa zákazníkov sa mi prizná, že si ho dajú vyslovene kvôli erotike. Dostať naň aj špeciálne nástavce,“ konštatuje s úsmevom. Dodovi sa vraj klienti zdôverujú s vecami, ktoré by v živote nikomu nepovedali. „Je dobré, keď sa spolu bavíme, aspoň nemyslia na bolesť.“ Tvrdí, že ženy sú odvážnejšie ako muži – bez ohľadu na to, či ide o tetovanie alebo piercing. Chlapi sa viac boja. „Aj nedávno prišiel jeden potúžený alkoholom, aby prekonal strach. Hneď som ho poslal preč. Minimálne dvanásť až 24 hodín pred zákrokom by človek nemal piť ani brať žiadne drogy a antibiotiká, lebo sa roztiahnu cievy a krváca to.“
Kvôli národnému cíteniu
podstúpia i bolesť
Dodo rešpektuje želania zákazníkov, hoci sú niekedy poriadne uletené. Tetoval už napríklad kostru s kosou, pod ktorou ležala odťatá Leninova hlava. Tento ruský revolucionár a prezident vojnového slovenského štátu Tiso, boli jedinými politikmi, o ktorých niekto prejavil záujem. Niekoľko národovcov si zato nechalo na telo navždy zvečniť názov Slovenskej národnej strany, samozrejme, v skratke. Väčšinou vraj ide o starších pánov, neraz šesťdesiatnikov. Jeden z nich si dal vytetovať aj nápis „Verní sebe, svorne napred“. Iní zase uprednostnili slovenský znak. Vybral si ho tiež muž, ktorý kedysi emigroval do Austrálie. Na jeho koži si môžete prečítať aj meno Nitry, kde sa narodil. Mladé slečny z erotických salónov si do „tetovacieho“ kresla sadajú z iných ako vlasteneckých dôvodov. Telo - zdroj svojho zárobku - si vraj dávajú krášliť hlavne v dolnejšej časti. Viaceré z nich pridajú k obrázku aj piercing do pupku. Pre ich zákazníkov je to ozvláštnenie.
Frajerka na hrudi, manželka
v posteli
Osobitnou kategóriou sú mená partnerov. Dodo priznáva, že od nich klientov odhovára. „Niektorí trvajú na svojom a po čase sa vracajú, aby som im to prekryl. Aj dnes som tu mal ženu, ktorá si dala zamaskovať iniciálky svojho partnera na predlaktí. Pamätám si aj na staršieho pána, ktorý mal na hrudi vytetované meno svojej frajerky. Keď sa potom oženil s inou, musel sa s ňou milovať v tričku, až kým si to nedal prekryť...“ Dodov kamarát si dal pre zmenu vytetovať na plece tvár priateľky. „Keď som ho stretol po dvoch rokoch, už bol ženatý. Pýtal som sa ho, či sa manželka ešte podobá na obrázok a dozvedel som sa, že si zobral úplne inú...“ Viac ako tváre svojich lások si však dávajú zákazníci tetovať podobizne psov a mačiek. Vari preto, že sú vernejší ako ľudia?
Na chrbát niekedy nestačí
celá výplata
Dnes sa už nekreslí priamo na kožu ako kedysi. Tetuje sa podľa pretlačeného obrázku, ktorý si zákazníci najčastejšie vyberajú z katalógov. Samozrejme, prichádzajú i s vlastným motívom. V nitrianskom tetovacom štúdiu sa môžu inšpirovať aj fotografiami. Spoznali sme na nich napríklad chlapcov z populárnej hudobnej skupiny Desmod. „Rišo má vytetovaného netopiera a Jano zemeguľu, ktorú drží drak,“ komentuje Dodo. Cena záleží od veľkosti. Pohybuje sa od 360 do niekoľko tisíc korún. Pri „vyzdobení“ celého chrbta je to niekedy až 15 tisícok. „Ak by sa aj v tomto prípade platilo podľa centimetrov štvorcových, vyšlo by to ešte niekoľkonásobne viac. Veľký obrázok je však pre nás ako reklama, preto sa dá na cene dohodnúť.“ Najvernejší Dodov zákazník, 29-ročný muž z Nitry, má už potetované celé telo. Fakt, že sa na ňom nenájde žiadne voľné miesto, vraj veľmi ľutuje...
Ak sa nedodržia podmienky,
hrozia komplikácie
Ak sa chcete dať tetovať, musíte mať minimálne osemnásť rokov. U mladších osôb je potrebný súhlas zákonného zástupcu. „Nie je dobré, ak sa tetujú mladí, ktorí ešte rastú. Obrázok sa tak totiž deformuje. Podobný problém môže nastať u kulturistov, ktorým z tohto dôvodu neodporúčame, aby si dali na telo tetovať tváre,“ radí Dodo. Okrem veku je najdôležitejšou podmienkou dobrý zdravotný stav záujemcu. Nesmie trpieť vysokým tlakom, cukrovkou, kožnými chorobami, opatrní by mali byť aj alergici a astmatici. Pri tetovaní i piercingu sú samozrejmosťou jednorazové rukavice a sterilné ihly, inak hrozí nakazenie vírusom HIV či žltačkou. Prísne podmienky musia spĺňať aj tetovacie farby. „Máme až 24 odtieňov, všetky sú schválené ministerstvom zdravotníctva,“ ubezpečuje Iveta Siroteková. Ako hovorí, každý zákazník dostane priamo v štúdiu špeciálnu „mastičku“, ktorou si treba potetované miesto ešte niekoľko dní po zákroku natierať. Niektorí odborníci odporúčajú minimálne mesiac sa nekúpať v bazénoch a hlavne v prírodných nádržiach a vyhýbať sa slnku. Klasické tetovanie je doživotnou záležitosťou. Metódy, pomocou ktorých sa ho dá zbaviť, sú podľa lekárov drahé, bolestivé a zostáva po nich jazva. V prípade, že ide o malé obrázky, môžu byť chirurgicky vyrezané, resp. zbrúsené vysokofrekvenčnou frézou. Najdrahšou záležitosťou je laser, platí sa za centimeter štvorcový. Niektorí preto radšej volia kompromis a dajú si telo ozdobiť tzv. permanentnou tetovážou. Tá totiž netrvá permanentne, ako by sa podľa názvu mohlo zdať, ale len niekoľko rokov. Pigmentová farba (je dvojnásobne drahšia) sa postupne pôsobením UV lúčov stráca. „Na mieste vystavenom slnku by mala vydržať 3-5 rokov. Ak je však skrytá pod oblečením, aj osem,“ tvrdí Iveta. Upozorňuje, že nemizne rovnako celý obrázok, ale postupne vypadávajú jeho jednotlivé časti, čo môže pôsobiť neesteticky. (mh)