nostný akt otvorenia nového bilingválneho gymnázia visegrádskej štvorky. Gymnázium Jozefa Miloslava Hurbana otvára nové možnosti pre študentov, kde bude vyučovacím jazykom angličtina. „Na našom gymnáziu bude študovať šesťdesiat detí. Z toho bude 45 študentov zo Slovenska a po päť študentov z Česka, Maďarska a Poľska. Mali sme obavy, či nastúpia študenti z Maďarska, ale podľa najnovšej informácie k nám prídu aj traja študenti z tejto krajiny. Konkrétna výučba sa začne v stredu 4. septembra. Pre obidve triedy sú pripravené tie najlepšie podmienky, ktoré sme boli schopní urobiť. Disponujeme kvalifikovaným pedagogickým kolektívom a verím, že na rozbeh tohto gymnázia sme dobre pripravení,“ povedala riaditeľka školy Anna Čerchlová.
Projekt ponúka partnerom zo zahraničia ubytovanie a celodennú stravu pre študentov z Maďarska, Poľska a Českej republiky. Náklady budú uhradené z prostriedkov Medzinárodného visegrádskeho fondu. Študentom preplatia jedenkrát mesačne cestovné. Vzdelávací proces v anglickom jazyku je zabezpečený v budove Krajského úradu v Žiline. Gymnázium umožní študentom partnerských krajín (a nielen im) získať vysokú jazykovú kompetenciu, ktorá by ich mala zvýhodnoť na európskom trhu práce po pripojení sa k EÚ. Autorom myšlienky vzniku takéhoto gymnázia bol prednosta Krajského úradu v Žiline Mgr. Anton Straka.
„Keď som v tomto volebnom období preberal symbolické kľúče bilingválneho anglicko–slovenského gymnázia v Sučanoch od Britskej rady a prevzal aj plnú zodpovednosť za pokračovanie financovania a zachovania špecifického metodického riadenia, uvedomil som si, že v Žlilinskom kraji musí dostať bilingválne gymnázium „zelenú“. Výstavbu gymnázia v Čadci sme realizovali s rozpočtovým nákladom vyše 100 miliónov korún. Stavba je umiestená v študentskej lokalite, kde KÚ v Žiline realizoval okrem tohto gymnázia aj stavbu Obchodnej akadémie a Stredného odborného učilišťa služieb v celkovej hodnote 300 miliónov korún. V minulosti boli Kysuce dosť zaznávané. Chýbalo dostatok príležitostí na stredoškolské vzdelávanie. Počítam s tým, že každý rok z tejto školy vyjde minimálne šesťdesiat dokonale pripravených študentov po stránke odbornej, s výbornou znalosťou angličtiny,“ hovorí Anton Straka. Ako ďalej uviedol, záujem je veľký aj v iných regiónoch. Ide o Turčianske Teplice a Rajeckú dolinu. „Verím, že študenti sa budú dobre cítiť v prekrásnom prostredí Kysúc a po úspešnej maturite budú aj naďalej šíriť dobré meno národov strednej Európy,“ uzavrel prednosta KÚ v Žiline Anton Straka.
Vladimír Kollár