Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Po roku opäť na návšteve v Turí - II. časť

Láska k turistike sa rodí už v plienkach Turistic

Láska k turistike sa rodí už v plienkach

Turistický oddiel v Turí vznikol 12. júna 1976, vtedy ako súčasť miestnej telovýchovnej jednoty. Od roku 1994 je to samostatný Klub slovenských turistov Turie, má 50 členov a na jeho čele stojí František Lonc.

Ani sa nám nechcelo veriť, keď sme nazreli do ich kalendára podujatí na tento rok a zistili sme, že pripravia, respektíve zúčastnia sa na 23 turistických podujatiach. „V kalendári podujatí je vždy niekto zodpovedný za prípravu tej - ktorej akcie. Zatiaľ sa nám tento systém osvedčil. O turistiku je v obci veľký záujem, neustále sa nám hlásia noví členovia, privítali by sme však, keby to bolo viac mladých ľudí,“ skonštatoval na začiatku rozhovoru František Lonc.

Skryť Vypnúť reklamu

Niet sa čo čudovať veľkému záujmu o turistiku. Prekrásna príroda okolo Turia priam pozýva k vychádzkam a výletom a u nejedného táto záľuba prerastie napokon v turistickú vášeň.

Každý rok začínajú turianski turisti zimným výstupom na Čipčie. V prvú januárovú sobotu roku 2003 to bude už 27. ročník. „Je to super akcia. Vychádza sa vždy z Turia a je celkom normálne, keď na výstup príde viac ako 500 turistov. Nielen od nás, ale aj z ďalších turistických klubov na Slovensku. Láka ich krásna príroda, pekná turistika, výborná partia a v neposlednom rade aj skutočnosť, že po skončení sa v kultúrnom dome v našej obci koná posedenie pri country hudbe. Len pre zaujímavosť, na 26. ročníku sa prezentovalo 360 účastníkov, z Turia 23 organizovaných a ďalších 102 neorganizovaných. Boli tam dokonca aj dvaja Chorváti a dvaja českí turisti. Deň pred výstupom sme označili trasu a pretože bolo veľa snehu, museli sme prešliapať chodník. Boli s nami aj paraglidisti, ale pre nepriaznivý vietor museli svoje padáky zniesť dole na rukách. Po návrate si v kulturáku každý pochutil na občerstvení, najväčší úspech mal chlieb s masťou a cibuľou,“ s úsmevom dokončil rozprávanie František Lonc. Vedel nám povedať aj to, že vlani bola najmladšou účastníčkou 4-ročná Adrianka Urgová zo Žiliny, najstarším 75-ročný Ludvík Stromček, najpočetnejšia bola rodina Síčová z Turia a najvzdialenejším účastníkom Filip Vuškovič z ostrova Brač.

Skryť Vypnúť reklamu

V januári organizujú turianski turisti aj Ples horských športov, jeho 8. ročník bude 17. januára 2003. V júni tohto roku absolvovalo sedem chlapov z Turia zájazd do Slovinska, kde ich konkrétnym cieľom boli Julské Alpy. Vystúpili aj na najvyšší slovinský vrch – Triglav. Keď čítate tieto riadky pripravujú sa zasa na VII. ročník prechodu hrebeňom Roháčov. Medzi najväčších zanietencov patrí aj starosta obce Miroslav Chovanec. Od neho sme sa dozvedeli ako sa mali v Slovinsku, o odpracovaných brigádnických hodinách turistov na Brodkoch, ale i o tom, že z Roháčov sa musí vrátiť o deň skôr, aby s obyvateľmi obce stihol osláviť aj michalské hody.

Šport a technika, to je rádioorientačný beh

Rádioorietačný beh (ROB) nepatrí medzi športy, ktoré by mali medzi ľuďmi veľkú popularitu. Skôr sa o ňom nevie. A tak sa nevie ani to, že práve rádioorietační bežci zo Slovenska dosahujú rok čo rok skvelé výsledky na medzinárodných kolbištiach. A medzi nimi hrajú prím aj členovia Klubu ROB v Turí.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvý oddiel ROB vznikol v Turí už v roku 1965. Pri jeho zrode stál aj Emanuel Bátor, vtedy ešte žiak, ktorý mu ostal verný až dodnes. Prvých desať rokov to bolo skôr len tak pre radosť. Potom sa v Turí začali ROB zaoberať vážnejšie, v roku 1980 prišli prvé výsledky. Dnes sa môžu pochváliť majstrami Slovenska, Európy i sveta.

Obec bola tento rok aj organizátorom medzinárodných majstrovstiev Slovenska v rádioorienračnom behu. Uskutočnili sa v termíne od 9. do 11. augusta v Blatnici a Mošovciach. Od riaditeľa pretekov Petra Jurčíka sme dostali informáciu, že sa na nich zúčastnilo 96 pretekárov z 15 klubov, medzi nimi aj pretekári z Česka a Poľska. „Bola tam skvelá medzinárodná konkurencia, ktorá v podstate svoje majstrovstvo potvrdila aj na majstrovstvách sveta. Turania sa svojej úlohy organizátorov zhostili na výbornú, zažiarili aj pretekári z ich klubu. Vo všetkých vekových kategóriách,“ zhodnotil majstrovstvá Slovenska v ROB Peter Jurčík. A takto sa v jednotlivých kategóriách umiestnili pretekári z Turia.

Prvý deň - sobota

Ženy D20: 5. Miriam Králová.

Muži M20: 4. Peter Viskup, 10. Vít Pospíšil.

Juniorky D16: 1. Katarína Chovanová, 6. Dana Chovanová.

Juniori M16: 2. Juraj Turský.

Staršie žiačky D13: 1. Michaela Cigániková, 2. Mariena Rosincová.

Starší žiaci M13: 3. Radoslav Mičky.

Druhý deň – nedeľa

Ženy D20: 4. Miriam Králová.

Muži M20: 3. Vít Pospíšil, 4. Peter Viskup.

Juniorky D16: 5. Dana Chovanová, 6. Katarína Chovanová, 8. Lenka Mičkyová, 10. Zuzana Šupinová..

Juniori M16: 3. Juraj Turský.

Staršie žiačky D13: 1. Michaela Cigániková, 2. Mariena Rosincová.

Starší žiaci M13: 3. Radoslav Mičky.

Musíte uznať, že radosť organizátorov i športovcov z Turia bola preveľká. A to ešte bola pred nimi účasť na majstrovstvách sveta, ktoré boli od 2. do 7. septembra v Tatranských Matliaroch. Na ne sme sa opýtali predsedu klubu Emanuela Bátora, ale najskôr sme chceli vedieť, čo ho už toľké roky drží práve pri rádioorientačnom behu. „Je to šport pre šikovných a múdrych ľudí. Mňa odmalička bavilo behať, potom som sa vyučil za elektrikára, a ROB to je aj šport o spojení. A tak som vlastne v tomto mohol realizovať svoju záľubu k športu i k technike. Výsledky našich na majstrovstvách sveta ma potešili, i keď som očakával trochu lepšie umiestnenie žien a junioriek. Ale aj prehra patrí k športu a tak aj ich umiestnenie, hoci nebolo najlepšie, je z pohľadu toho, že to bolo na majstrovstvách sveta výborné.“

Umiestnenie pretekárov z Turia na majstrovstvách sveta v Tatranských Matliaroch

Muži - jednotlivci: 2. Peter Viskup.

Muži - družstvá: 1. Peter Viskup, Ján Košút (Kysucké Nové Mesto), Vít Pospíšil.

Juniori – jednotlivci: 4. Juraj Turský.

Veteráni – jednotlivci: 3. Milan Mitelman.

Veteráni – družstvá: 2. Jozef Fekiač (Bratislava), Jozef Šimeček (Martin), Milan Mitelman.

Nuž, čo napísať na záver. Na jednej strane treba oceniť skutočnosť, že v neveľkej dedinke pod svahmi Martinských hôľ vyrastajú skvelí športovci, ktorí robia meno nielen Turiu, ale celej Slovenskej republike. Na druhej strane je veľká škoda, že o ich výsledkoch a úspechoch vedia možno viac niekde v zahraničí ako vieme my. A tak by to tieto riadky mali aspoň čiastočne napraviť.

Gašice studňa v novom

V centre dediny, neďaleko kostola stojí kaplnka z roku 1946, ktorú dal postaviť pán Fusko, keď sa vrátil z Ameriky. Pod ňou vyviera prameň, ktorý domáci poznajú pod názvom Gašice studňa. Tento rok dostala úplne nový šat. Keď sa totiž vedenie obce rozhodlo, že ju dá do poriadku, zistili, že potrubie, ktorým voda preteká, už dosluhuje. Voda začala presakovať, dokonca aj popod oporný múr, ktorý postavili. Trochu si potrápili hlavy, nakoniec sa dielo perfektne vydarilo. „Voda, ktorá z prameňa tiekla bola pitná. Po rekonštrukcii sme pre istotu opäť poslali vodu na rozbor, výsledky budeme mať o pár dní,“ odpovedal na našu otázku o kvalite vody starosta Turia Miroslav Chovanec.

Pre obec i pre ľudí

Prínosom pre obyvateľov v Turí je istotne i fungovanie obecného podniku, ktorý vznikol asi pred rokom. Na rozbehnutie výroby im peniaze požičala obec, o pol roka však boli späť v obecnej pokladni.

Robí sa tu dlažba, obrubníky, ale napríklad aj válovce na vodu pre dobytok a domáce zvieratá. Je teda úplnou samozrejmosťou, že takmer všetky chodníky v Turí už svietia novotou, na ďalšie priestory sa dlažba v obecnom podniku práve vyrába. Záleží im na tom, aby všetky ich výrobky boli z kvalitného materiálu, aby sa za svoju prácu nemuseli nikde hanbiť.

Dedina, ktorá má športové srdce a ducha

Kedysi bolo športové zázemie v Turí široké. Telovýchovná jednota mala niekoľko oddielov, tie sa však časom osamostatnili a tak sú členmi telovýchovnej jednoty už len futbalisti. To však neznamená, že by Turie nebolo dedinou so športovým srdcom a duchom. Okrem futbalu sa deti venujú šachu, pôsobí tu úspešný turistický klub, radioorientačných bežcov z Turia pozná dokonca celý svet. Momentálne sa tu pripravuje založenie hokejbalového klubu a pokiaľ ste sa predminulý týždeň boli pozrieť na súťaž motoriek v jazde do vrchu, tak aj tie už boli skoro v Turí.

Futbal

Futbalistom v Turí sa v tomto ročníku futbalovej súťaže veľmi nedarí. Muži postúpili z druhej triedy okresnej súťaže do prvej a tak zatiaľ naberajú skúsenosti. Všetci však veria, že karta sa čoskoro obráti a bodíky na konte Turia budú už len pribúdať. Mužov trénuje Igor Chupáň.

Aj dorastenci z Turia hrajú v 1. triede okresnej futbalovej súťaže, pod vedením trénera Petra Lonca. V Turí nič nenechávajú na náhodu a tak majú i mužstvo žiakov, ktorí trénujú s Vladimírom Dubovcom a Vladimírom Mičkym a hrajú 2. triedu okresnej súťaže.

V lete sa hráči i funkcionári futbalového oddielu TJ Turie, ktorej predsedá Viktor Chupáň, pripravovali na novú futbalovú sezónu. Na ihrisku sa prerábali a maľovali šatne, v športovom areáli sa objavili nové lavičky. Materiál zabezpečil a zaplatil obecný úrad, ostatné sa robilo s pracovníkmi na verejno-prospešných prácach, na brigádu však prišli i futbalisti.

Šach

Bývalý predseda šachového oddielu Rudolf Kováč ostal svojmu koníčku verný. I keď sa už šach v Turí súťažne nehráva, venuje sa deťom v škole. Zasväcuje ich do tajov šachového umenia, pripravuje pre ne rôzne turnaje, teší sa s nimi z každého úspechu, pomôže a poradí.

Komasácia prinesie osoh všetkým

Tým mladším generáciám už pojem komasácia nehovorí takmer nič. V jednoduchej skratke znamená scelenie podielov v poľnohospodárskej pôde a vymeranie nových pozemkov.

Táto pozemková úprava by mala vniesť jasné svetlo do vlastníckych vzťahov a skôr či neskôr sa bude robiť vo všetkých obciach na území Slovenska. V Žilinskom okrese zatiaľ prejavili záujem len obce Turie a Hôrky. „Svedčí to o fakte, že naši ľudia sa zodpovedne postavili k tejto náročnej úlohe, ktorá čaká všetkých v najbližších rokoch. Táto pozemková úprava prinesie jasné vlastnícke vzťahy,“ tvrdí starosta Turia Miroslav Chovanec.

Už tento týždeň sa v celom katastrálnom území Turia budú obchádzať všetky plochy a určia sa všetky pozemky, ktoré pôjdu do pozemkových úprav. Pôjde asi o 700 ha plôch. Na ukončenie komasácie si však majitelia pozemkov nejaký čas počkajú. „Myslím si, že po skončení budú všetci spokojní. Dnes je situácia taká, že jeden človek vlastní na viacerých pozemkoch po pár štvorcových metrov poľa či lúky. Po komasácii však bude mať jeden poriadny kus pôdy. Táto služba je pre majiteľov pozemkov bezplatná,“ zhodnotil celú komasáciu Miroslav Chovanec.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. Päť chýb pri zateplení strechy
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 6. Úprava osobného motorového vozidla
 7. Important information for Brazilians living in Slovakia
 8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 9. Vitajte v postapokalyptickom svete
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 614
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 435
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 14 455
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 654
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 907
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 083
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 996
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 560
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 463
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 290
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Na Slovensku bude zákaz vychádzania, zatvoria aj školy

Celoplošné testovanie sa bude konať.

Premiér Igor Matovič po stredajšom rokovaní vlády.

O stravenkovej petícii rokovali na ministerstve

Iniciátora petície Za zachovanie súčasnej platnej legislatívy v oblasti stravovania zamestnancov Ľubomíra Sečkára s jeho tímom prijala generálna riaditeľka sekcie práce Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Danica Lehocká.

Akcia platí len 24 hodín

LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Samosprávy finišujú s prípravami na pilotné testovanie na COVID-19, ktoré sa začne už zajtra ráno.

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

V kraji sú na tom najhoršie okresy Banská Bystrica a Brezno

Včera zistili na Slovensku viac ako 2 200 nakazených. 210 z toho v Banskobystrickom kraji. 56 v okrese Banská Bystrica a 45 v okrese Brezno.

Už ste čítali?