orej z našich bystro tečúcich riek, patrí určite k tým najkrajším zážitkom v živote človeka. Vodáci sú šťastní ľudia. Ak splavujú v slnečnom počasí, tešia sa pohode a ďalekým výhľadom v krajine. Ak im náhodou zaprší, tešia sa zasa rýchlej vode.
K veľmi zaujímavým a vyhľadávaným patrí splav 111,3 km dlhej Oravy. Začína sa povyše starobylého Tvrdošína, tam, kde sa Oravica vlieva do Oravy. Pôvodne ústie Oravice sa pri budovaní vyrovnávacej nádrže upravilo a posunulo o niekoľko metrov nadol.
Až po Párnicu preteká Orava Oravskou vrchovinou a cestou priberá menšie toky: Hldočín, Cickov, Dubový potok, Racibor, Orvišník... Najvýznamnejším pravostranným prítokom je Zázrivka, tečúca v peknej prírodnej scenérii Zázrivskej doliny. Z ľavej strany sa do Oravy vlieva roháčsky Studený potok a postupne sa pridáva Chlebnický potok, Pucov, Pribiš a Jasenovský potok.
Vodáci môžu v priebehu splavu Oravy obdivovať 112 metrov vysoký monument Oravského hradu, tiež obľúbený a populárny 120 metrov dlhý kolonádový most v Dolnom Kubíne. Ešte im stihne hodiť pozdrav silueta 1,613 metrov vysokého Choča a onedlho pristanú na kamenci rekreačnej lokality Bystrička.
Len niekoľko kilometrov odtiaľto, poniže mosta železničnej trate Žilina – Košice, pod strmými brehmi mohutnej Kopy, sa Orava spojí so svojím večným snúbencom – divokým Váhom. Ich vody potom spoločne putujú do Krpelianskej priehrady a ďalej Považím. Po 274 kilometroch sa spoja s Malým Dunajom.
Pri ktorej dedine sa Orava vlieva do Váhu?
Text a foto: František Dejčík
Správna odpoveď na 10. súťažnú otázku znie: Turzovka. Za správnu odpoveď čaká v redakcii kniha na Petra Valíčka zo Žiliny.