Jediný trvale obývaný
Ružomberok – Jediným trvale obývaným skanzenom na Slovensku je stará v pôvodnej architektúre postavená dolnoliptovská obec Vlkolinec pri Ružomberku. Všetkých päťdesiatpäť objektov je z opracovaných drevených hranolov, z nich 44 má pôvodnú šindľovú strechu. V roku 1993 (11. 12.) túto obec, ako jedinú na Slovensku, vrátane objektov v jej intraviláne zapísalo OSN – UNESCO do zoznamu chránených kultúrnych pamiatok. Nakoľko v obci trvalo žije 24 obyvateľov, v roku 1999 ružomberský magistrát vymenil nadzemné elektrické vedenie za podzemné a postavil novú trafostanicu pre elektrické vykurovanie domov trvale obývaných.
V Zuberci čulý turistický ruch
Zuberec – Múzeum oravskej dediny v Zuberci na hornej Orave navštívilo v roku 2001 55 tisíc návštevníkov. Z nich takmer polovica zo zahraničia. Múzeum sa začalo stavať v roku 1977 a dokončili ho v roku 1984. Sú v ňom výhradne drevené objekty, ktoré boli nevyhnutné pre život na oravskom vidieku. Najstarším objektom je drevený kostolík zo Zabreže zo začiatku 15. storočia. Pre osvieženie - práve v zubereckom skanzene sa na začiatku osemdesiatych rokov nakrúcali niektoré diely zo známeho historického televízneho seriálu Vivat Beňovský.
Jahodnícke Háje – najväčší skanzen
Martin - Jahodnícke Háje pri Martine patria k najmladším, ale aj najrozsiahlejším skanzenom na Slovensku. Na rozdiel od iných, ktoré sú postavené v pôvodnej architektúre príslušných regiónov, v Jahodníckych Hájoch sú objekty zo všetkých regiónov Slovenska. Popri dreveniciach so šindľovou strechou, typických pre severnejšie oblasti Slovenska, nájdeme tu objekty z domácky vyrobených hlinených tehál, do ktorých sú pridané otruby, so strechami pokrytými slamenými povrieslami, ktoré boli typické pre južné oblasti Slovenska. Najstarším exponátom v skanzene, ktorý pribudol len v auguste 1999 je drevená zvonica zo začiatku 17. storočia z Vyšného Kubína.(ti)
Jeden z najstarších drevených kostolíkov
Žilina – Jedinečnou pamiatkou sakrálnej architektúry je drevený kostol sv. Juraja v Trnovom pri Žiline. Postavený bol pred vyše päťsto rokmi v neskorogotickom slohu. V roku 1992 ho vážne poškodila víchrica a je najvyšší čas začať s jeho rekonštrukciou. Pamiatkári odhadujú, že pre zachovanie tejto vzácnej pamiatky by potrebovali 10 miliónov korún.(ti)