prírody vo Varíne uskutočnila výročná medzinárodná konferencia poriadaná združením BIOMASA.
Konferencia sa konala práve v dobe, keď v spoločnosti rezonuje otázka zvyšovania cien fosílnych palív a energie do takej miery, že tieto zvyšovania bude časť obyvateľstva ťažko znášať. Po štyroch rokoch snaženia sa tak potvrdila správnosť poslania združenia Biomasa. Cena tepla vyrábaná a dodávaná v Klokočove bola v roku 2002 321 Sk/GJ a pre rok 2003 bude okolo 350 SK/GJ. Táto cena je hlboko pod priemer na Slovensku a cenové nožnice sa začínajú, teda predovšetkým voči zemnému plynu, výrazne otvárať. Zvyšovanie cien fosílnych palív nie je konečné a v roku 2004 bude takmer rovnakou intenzitou pokračovať, pretože tieto trhy sú ovládané globálnymi cenami. Práve v tom je nezaplatiteľná prednosť obnoviteľných miestnych zdrojov energie, ktoré v tejto konkurencii musia byť lacnejšie. To je dané podstatou regionálnych zdrojov.
Združenie Biomasa realizuje najrozsiahlejší environmentálny a energetický projekt na Slovensku, do ktorého je zapojené riešenie 44 kotolní a výstavby fabriky na drevné pelety, ktorými sa vykuruje. Celkové investičné náklady predstavujú 250 miliónov Sk, čo nie je na slovenské podmienky málo. Zdroje sú zabezpečené z domácich a zahraničných grantov (dotácií) a z domácich úverov.
Na konferencii sa zúčastnili členovia združenia Biomasa, riaditelia zapojených vykurovaných objektov, hostia zo Slovenska i zahraničia, s ktorými má združenie rozsiahlu spuluprácu i zástupcovia ministerstiev. V Klokočove funguje 3 roky nielen kotol na biomasu, ale boli tu zo zdrojov Slovenskej republiky vymenené všetky okná, zateplené steny a vymenený kompletný vykurovací systém, čo sa prejavilo znížením spotreby energie o 50%. Je to perfektná ukážka, pretože keď iným náklady na vykurovanie enormne vzrastajú, v Klokočove sa šetrí.
Zo zahraničných hostí sa zúčastnil na konferencii dlhoročný partner Tiziano Papi z Talianska, s ktorým Regionálna agentúra energetického manažmentu realizuje spoločný projekt v hodnote 10 mil. Sk, ktorý je podporovaný Európskou komisiou.
Konferenciu podporilo Európske spoločenstvo, Nadácia Ekopolis a Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky. (rtl)